דף הבית » כל הכתבות » תרבות » ספרים » "מסיבה לילדות טובות": אחד הספרים שהכי נהניתי לקרוא לאחרונה

"מסיבה לילדות טובות": אחד הספרים שהכי נהניתי לקרוא לאחרונה

הספר "מסיבה לילדות טובות", של שולה מודן (הוצאת 'מודן') הוא אחד הספרים שהכי נהניתי לקרוא לאחרונה!

בהינף מקלדת ובזכות הסגנון ולא פחות מכך, השפה הכה אותנטית, סחפה אותי קריאת הספר הזה לתל אביב של שנות ה-30, בהם עוד שלטו האנגלים בארץ. לתקופת קיבוץ הגלויות שהפכה את הארץ שלנו לכור היתוך סוער.

מוטל, רבקה וחיה הם הילדים של גברת רחל ורב יענקל, שעלו לארץ מלודז'. דרך העיניים שלהם מצליחה מודן להעביר את התחושות והקונפליקטים של העולים כולם ולא פחות מכך, להאיר את הצד הפחות נעים וקל של ה"אשכזנים", כמו שנהוג לייחס להם גם בימנו. 

הרצון להשתלב בארץ ולהיות חלק ממנה, גובה מחיר כבר מרחל שנאלצת לקבור עמוק בארון את התרבות שממנה באה ואת הדברים ש"לא יאים לארץ ישראל". היא חיה בקונפליקט תמידי בין מי שהיא ומי שהיא אוהבת להיות, לבין תכתיבי החברה ומאלצת גם את ילדיה לנהוג כמוה- היא מסתובבת עם החליפה המחויטת שהביאה איתה מלודז', גם כשכולם שמים אותה ללעג, אבל מחביאה היטב את הספרים של צ'כוב ומבטלת את שיעורי הפסנתר שלקחה. היא אוסרת על חיה להסתובב בים, אבל מתגנבת בלילות לחוות את ההווי הבריטי של תל אביב…

והילדים? גם להם יש קונפליקטים משל עצמם. מצד אחד הם גדלים תחת עינה הפקוחה של אמם שדורשת מהם לנהוג בדיוק כמו שצריך, כדי "שלא ידברו" ומצד שני, הם רואים את אמם כמלה לנגד עיניהם ונשבעים לעצמם לא להיות כמוה: מוטל המרדן מבין השלושה, עוזב את הלימודים, מוריד את הכיפה ומצטרף לצופים. שם הוא פוגש את שרה, שכלפי חוץ מסמלת עבורו את המקום שבו הוא רוצה להיות, אבל מלאת קונפליקטים ותסביכים משל עצמה.

רבקה, היא הצייתנית בבני המשפחה. היא משלימה עם גורלה ולמרות שאינה רוצה בכך, מוצאת את עצמה נכנעת לתכתיבים וחיה לפי הספר.

חיהל'ה הקטנה שואפת ללכת בדרכי אחיה מוטל, אבל מגלה שלא תמיד קל להיות מי שאתה רוצה להיות…

כל כך מענג שלכל דמות בספר יש עולם שלם משל עצמה ואיכשהו, מצליחה מודן לשים זרקור על כל אחת מהדמויות, בלי לגרוע מהזרקור על העלילה כולה. השפה האופיינית לאותה תקופה, התיאור של הרחובות והחיים, אפשרו לי לראות בעיניי רוחי את התרחשותם של כל אחד מהרגעים, להזדהות עם הדילמות ולא פעם, לתהות מה אני הייתי עושה.

פשוט עונג צרוף!

Scroll to Top