דף הבית » כל הכתבות » תרבות » אמנות » עדות מקומית 2023: תערוכת הצילומים שמתעדים את החיים של כולנו

עדות מקומית 2023: תערוכת הצילומים שמתעדים את החיים של כולנו

כבר 20 שנה שתערוכת הצילום "עדות מקומית" היא האירוע השנתי החשוב והגדול לצילום עיתונות ולצילום תיעודי בישראל. זה שמביא לחזית הבמה את חשיבותו החברתית וההיסטורית של הצילום העיתונאי והתיעודי המקומי, תוך הדגשת חיוניותו התרבותית והאמנותית. בכל שנה מצליחה התערוכה הזו לתמצת את החיים שלנו כאן בשברירי השניות שנקלטו בעדשת המלצה, וזה מדהים לראות את זה. גם בזמן אמת ובטח שבפרספקטיבה של זמן.

השנה, בתערוכה שנפתחה ב-5 בדצמבר במוזיאון ארץ ישראל, מוצגים כ־130 תצלומים שעוסקים בשלושה נושאים מרכזיים: הראשון והחשוב שבהם – אירועי ה־7 באוקטובר והמלחמה שפרצה בעקבותיהם; המאבק על הדמוקרטיה; וההסלמה בעימותים בין מתנחלים לפלסטינים. בנוסף, יוצגו סיפורים מרכזיים בתחומי דת ואמונה, ספורט, אורבניזם ותרבות כמו גם טבע וסביבה, וכן מיצג וידאו ייחודי המורכב מדימויים מובילים משני העשורים האחרונים של התערוכה שהוכן לרגל ציון 20 שנה להיווסדה.

בנוסף, במסגרת התערוכה יתקיימו במוזיאון אירועים נוספים שיעניקו מבט בוחן ומעמיק על העבודות ועל עולם הצילום התיעודי בארץ ובעולם: שיחי גלריה, ימי עיון בהשתתפות צלמים זוכים ועוד.

התערוכה "עדות מקומית 2023" מוצגת עד ה-3 בפברואר 2024, במוזיאון ארץ ישראל (מוז"א) תל אביב.
אוצרת: ענת סרגוסטי | מייסדת ומנהלת עדות מקומית: דנה וולפיילר-ללקין | אתר התערוכה

אירועי ה־7 באוקטובר והמלחמה שפרצה בעקבותיהם

את מאורעות המלחמה מספרים קרוב ל־300 דימויים שצולמו בשבועיים הראשונים למלחמה, דרך תוצאות המתקפה, הלחימה וההתגייסות האזרחית. בנוסף מוצגות עבודותיו של צלם ynet רועי עידן, שנרצח בכפר עזה באותה שבת שחורה ותמונות שצילם החייל לביא ליפשיץ ז"ל, שנפל ב־30.10 בקרב בצפון הרצועה.
** הדימויים נבחרו על ידי חברי מערכת עדות מקומית, משום שהמלחמה פרצה לאחר מועד השיפוט הסופי.

הצילומים הזוכים

בנוסף ובלי קשר לעובדה שהתערוכה הזו היא ספר ההיסטוריה הכי טוב שיש, התקיימה כמידי שנה תחרות בין הצילומים – התצלומים הזוכים נבחרו באופן אנונימי (את זהות הצלמים גילו השופטים רק לאחר הבחירה) בידי חבר שופטים בלתי תלוי, המורכב מאנשי מקצוע מובילים מתחומי הצילום, האוצרות והתקשורת. הנה רשימת הזוכים המלאה:

תמונת השנה:
אריאל שליט, AP – מפגין במחאה למען הדמוקרטיה. נתיבי איילון, תל אביב, 20 ביולי 2023.

סדרת השנה:
אורן זיו, שיחה מקומית – בעקבות פיגועים רצחניים שרפו מתנחלים בתים ומאות מכוניות בכפרים פלסטיניים בלי שהוגש נגדם כתב אישום. חווארה, לובאן א־שרקיה, תורמוס עיא, פברואר-אוגוסט 2023.

עבודת הווידיאו של השנה:
אלכס פרפורי – יום ראשון, מבט על חיי רחוב בהקשר המחאה למען הדמוקרטיה. סרט בן 6 דקות שעוסק בפוסט טראומה שאנו חווים, על היום שאחרי, על יום ראשון שאחרי שבת. אלכס הקליטה את עצמה מזמזמת את פסקול המחאה, לצד חומרים שתיעדה מהרחוב שאינם מתוך המחאה. רחבי הארץ, ינואר-מאי 2023.

צילום דמוקרטיה:
אוהד צויגנברג, AP – הפגנה ספונטנית של עשרות אלפי אנשים בעקבות החלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו לפטר את שר הביטחון יואב גלנט לאחר שהביע דאגה מהפגיעה במוכנות הצבא עקב המהפכה המשפטית. איילון דרום, תל אביב, 26 במרץ 2023.

צילום עיתונות ע"ש רועי עידן ז"ל:
זיו קורן, פולאריס אימג׳ס – ניר עוז, 15 באוקטובר 2023.
איליה יפימוביץ,DPA  – תחנת המשטרה, שדרות, 8 באוקטובר 2023.
אמיר לוי, גטי אימג'ס – כפר עזה, 10 באוקטובר 2023.

צילום חדשות:
חיים גולדברג, כיכר השבת – כוח משטרה בחיפוש אחר מחבל שביצע פיגוע ירי. שייח׳ ג׳ראח, ירושלים, 18 באפריל 2023.
הדס פרוש, הארץ – עם התגברות המחאה למען הדמוקרטיה חלה עלייה בכוח שהפעילה המשטרה נגד המפגינים באמצעות מכת"זיות ופרשים. רחבי הארץ, יולי-אוגוסט 2023.

צילום חברה וקהילה:
אילן לורנצי – רס"מ אדיר זכריה מקרית שמונה ויזם ההייטק ניסן זאבי, ממובילי מחאת צומת הגומא, בהפגנה למען הדמוקרטיה. צומת הגומא, 6 במאי 2023.
אלי אטיאס – ילדים וילדות בלבוש חג לרגל עיד אל־אדחא, חג הקורבן המוסלמי. ג׳סר א־זרקא, 28 ביוני 2023.

צילום דת ואמונה:
אוהד צויגנברג, AP – הפנינג משפחות יהודיות במתחם המבודד של קבר רחל, סמוך לגדר ההפרדה. בית לחם, 21 במאי 2023.
אלי אטיאס – בית הלוחם הוא ביתו השני של הצלם אלי אטיאס, המקום שבו הוא חש את חשיבות עבודתו כמתעד תהליכי שיקום. בית הלוחם, תל אביב, מרץ-מאי 2023.

צילום טבע וסביבה:
יעקב בכר – פרחון אוח עיטי, שפלת יהודה, 6 ביוני 2023.
איתי כהן – חומר מעכב בערה, שהוטל ממטוס כיבוי כדי לבלום שריפה מלהגיע לאמפי שוני. פארק שוני, 19-18 ביוני 2023.

צילום ספורט:
יובל דניאל – שער חמש באצטדיון בלומפילד, המזוהה עם אוהדי הפועל תל אביב בכדורגל, אפוף עשן ואבוקות בעת משחק דרבי. יפו, 28 בינואר 2023.
טל גבעוני – קפטניות מקבוצות הכדורגל של ליגת העל הישראלית לנשים. חולון, 30-27 באוגוסט 2023.

צילום אורבניזם ותרבות:
פליקס לופה – בחוף גורדון תל אביב, 1 בספטמבר 2022.
אורן זיו, שיחה מקומית – שרידי מבנים של קהילות בדואיות פלסטיניות, שנאלצו לעזוב את בתיהן בעין סמיה וקבון בעקבות אלימות מתנחלים. מזרח רמאללה, מאי-אוגוסט 2023.

פליקס לופה

צילום חשיפה ארוכה:
טלי רצקר – שתי מהגרות מאוקראינה, אם ובת, נמצאות בקונפליקט תרבותי מתמיד. רחבי ישראל, יוני 2022-אוגוסט 2023.

זה רק על קצה המזלג כמובן, או בקיצור – לכו לראות…

Scroll to Top