דף הבית » כל הכתבות » תרבות » קולנוע » פסטיבל הקולנוע הבינלאומי ירושלים 2023: הסרטים, האירועים וכל מה שלא כדאי לפספס

פסטיבל הקולנוע הבינלאומי ירושלים 2023: הסרטים, האירועים וכל מה שלא כדאי לפספס

הערב (13.7) ייפתח פסטיבל הקולנוע הבינלאומי בירושלים, שבדומה אגב לפסטיבל הקולנוע בחיפה, הוא אחד מפסטיבלי הקולנוע החשובים בישראל, אם לא החשוב שבהם. מי שהגתה ויזמה אותו היא כלת פרס ישראל ומקימת סינמטק ירושלים, ליה ון ליר, והוא לא רק גאווה ישראלית אלא גם נהנה ממעמד יוקרתי גם בזירה הבינלאומית.

השנה יתקיים הפסטיבל בפעם ה-40 (כבוד!) בין התאריכים 23-13 ביולי, וצפויים לבקר בו כ-70 אלף חובבי קולנוע ותרבות מהארץ ומהעולם, לצד אנשי קולנוע מישראל ומחו"ל, בהם שחקנים, במאים, מפיקים, מנהלי פסטיבלים, מנהלי קרנות קולנוע ועוד. כמו בכל שנה, כוללת התכנית האמנותית יותר מ-200 סרטים מ-50 מדינות, עשרות בכורות חגיגיות של הסרטים הישראליים הבולטים של השנה, וסרטים מדוברים שזכו בפסטיבלים מובילים בעולם ובהם ברלין, קאן, ונציה, סאנדנס ואחרים. לצד ההקרנות יתקיימו גם אירועי חוצות ברחבי העיר לכל המשפחה, תחרויות מסקרנות כמו "אמנות בצומת" – התחרות הוותיקה והחשובה לאמנות וידאו וקולנוע ניסיוני בישראל, מפגשים עם יוצרי קולנוע מהארץ ומהעולם, ועוד. 10 ימים של עונג צרוף לחובבי הקולנוע. הנה מה שמחכה לכם…

*** אירוע הפתיחה ***

הקרנת בכורה ישראלית לסרט "גולדה" בכיכובה (ובנוכחותה) של הלן מירן.
בריכת הסולטן ירושלים, היום, יום חמישי ה-13.7 בשעה 20:00.

הפסטיבל ייפתח בהקרנת בכורה ישראלית וחגיגית במיוחד, בנוכחות היוצרים וקהל של כ-6,000 צופים, של הסרט "גולדה" – סרטו המדובר של הבמאי זוכה האוסקר גיא נתיב ("סקין"), בכיכובה של לא אחרת מאשר השחקנית הבריטית הכה מוכשרת הלן מירן, שמגלמת את ראשת הממשלה לשעבר גולדה מאיר, ותהיה נוכחת בהקרנה.

הסרט, שהוקרן בבכורה עולמית בפסטיבל ברלין האחרון, לוקח אותנו 50 שנים לאחור, אל מלחמת יום הכיפורים, ועוקב אחר מספר ימים בחייה של ראש ממשלת ישראל לשעבר גולדה מאיר – הרביעית מאז קום המדינה, והאישה הראשונה והיחידה בתפקיד זה. מדינאית שזכתה להכרה בינלאומית נרחבת, כאשר דווקא בארץ היא זכורה בעיקר בהקשר של כישלון המלחמה ב־1973, שהוביל בסופו של דבר להתפטרותה. סביבתה של מאיר שוחזרה בדקדקנות עד הפרט האחרון, וביחד עם כישורי המשחק הפנומנליים של מירן, אי אפשר שלא להישאב אל תוך המערבולת של המלחמה, בין ענני עשן הסיגריות, בזמן ובמקום שבו התקבלו ההחלטות הרות הגורל, תוך שהיא נאבקת בסתר במחלת הסרטן.

הסרט יגיע לבתי הקולנוע ב-24 באוגוסט, כשלצד מירן משחקים בו עוד לא מעט כוכבים: לייב שרייבר ("ריי דונובן", "אקס-מן") מגלם את מזכיר המדינה האמריקאי הנרי קיסינג׳ר; קאמי קוטן ("10 אחוז") מגלמת את לו קדר, העוזרת האישית של גולדה; ליאור אשכנזי מגלם את הרמטכ״ל דוד "דדו" אלעזר; רמי הויברגר את שר הביטחון משה דיין; דביר בנדק את ראש אמ"ן אלי זעירא; רותם קינן הוא ראש המוסד צבי זמיר; ואוהד קנולר הוא אריאל שרון, שהיה אז מפקד אוגדה 143.

נ.ב: לגמרי שווה לחכות לו – צפיתי בו והוא מהמם 🙂

   *** קולנוע ישראלי ***

כמידי שנה, יוקרנו במהלך הפסטיבל מגוון סרטים ישראלים חדשים ומסקרנים. השנה כוללת התוכנית הישראלית 9 סרטים עלילתיים באורך מלא, 8 סרטים תיעודיים באורך מלא, 17 סרטים קצרים, 7 סרטי אמנות וידאו וקולנוע ניסיוני, והקרנת עותק משוחזר של "חסד מופלא" (עמוס גוטמן, 1992):

קולנוע ישראלי עלילתי

בתי אהובתי

שמעון, אלמן כבן 70, יוצא לפריז כדי לבקר חבר נעורים. במהלך הביקור הוא מתגורר אצל בתו היחידה, שחיה שם עם בנה התינוק ובעלה. במהרה הוא מגלה שנישואיה מתפרקים. שמעון, שאוהב את בתו מעומק לבו, מנסה לסייע לה במצוקתה. תוך כדי כך, הוא והיא מופתעים לגלות זה בזו תכונות, רצונות ותשוקות שלא הכירו.
בכורה עולמית | משחק: ששון גבאי, סיון לוי, אלברט אילוז, אוולין הגואל | בימוי: איתן גרין (״אזרח אמריקאי״).

דניאל אויערבאך

לאבד הכל כדי למצוא משהו. גיבור הסרט הוא בן דמותו של הבמאי – יוצר קולנוע בדרכו האינסופית לסרט השני בחייו, במסע אוטוביוגרפי עלילתי על תלאותיו כמהגר מירושלים החרדית לתל אביב החילונית, תהליכי הכתיבה ומכאובי הזהות היהודית והישראלית.
בכורה עולמית | משחק: דוד וולך, גלוריה בס, ליהי קורנובסקי, רועי ניק, יואב בבלי | בימוי: דוד וולך (״חופשת קיץ״).

חדר משלו

אורי ואמו חולקים כבר תקופה את אותו חדר. אבא של אורי עומד לעזוב את הבית, והוא חושש שלא יצליח להשתלב בצבא כמו כולם. אורי רוצה לצאת למסע לפולין, להשתלב ולקחת חלק, אבל במציאות שבה הבית מתפרק זה לא כל כך פשוט. בשנה האחרונה בתיכון ורגע לפני הגיוס, אורי יצטרך למצוא את דרכו בחיים, את מקומו – ולהשיג חדר משלו.
בכורה עולמית | משחק: גלעד לדרמן, ירדן בר־כוכבא, דרור קרן | בימוי: מתן יאיר (״פיגומים״).

טעם התפוחים אדום

בכפרים הדרוזיים ההרריים ברמת הגולן הכבושה, נאלץ קאמל, שייח מכובד, לקבל החלטה בלתי אפשרית ולהכריע בין המשפחה לחובתו החברתית, כשאחיו חוזר הביתה לאחר 47 שנות גלות.
בכורה ישראלית | משחק: מכרם חורי, טארק קובטי, רובא בילאל עספור, סוהיל חדאד | בימוי: איהאב טרבייה (סרט ביכורים).

המשלחת

לקראת סוף התיכון יוצאים פריש, ניצן ועידו כחלק ממשלחת בית הספר למחנות הריכוז בפולין, המסע המסורתי שעוברים מדי שנה עשרות אלפי צעירות וצעירים ישראלים. שם, בשיאו של גיל ההתבגרות המטלטל ובין חבריהם לכתה, יתמודדו השלושה עם העבר ועם הזיכרון, אבל גם עם אהבות ראשונות, אחד עם השני, והזהות המתעצבת שלהם.
בכורה ישראלית | משחק: יואב בבלי, נעמי הררי, לייב לב לוין, עזרא דגן, אלמה דישי | בימוי: אסף סבן (״בית בגליל״).

מתחת לצל של השמש

מטקו, גבר אתיופי בן 42, משתחרר מהכלא 15 שנים אחרי שרצח את אשתו. הוא מחפש את בנו היחיד, שהיה בן שנתיים בזמן הרצח, ומגלה שהוא עובד בזנות. כדי להציל את הבן יהיה עליו לעשות מעשה שיפריד בין השניים לנצח. זהו סרט על אדם שגורלו נחרץ, המקבל הזדמנות לגאול את עצמו.
בכורה עולמית | משחק: אימוס איינו, חנוך וובה, נצנת מקונן, ערן איווניר | בימוי: שלום הגר (סרט ביכורים).

הענקים של אי הפסחא

בעולם חדש, שפועל על פי חוקי העולם הישן, נרקמים שני סיפורי אהבה במקביל: זאזא, שחי תחת מרותו הקשה של אביו, אוהב את זהבה, שצוללת איתו בדמיון לעולם פנטסטי. מדיאה היפה והעצמאית אוהבת את הבריון השכונתי היפה והשרמנטי. ואת הכל מנהל הסבא הססגוני, שמשמר את חוקי הפטריארכיה הישנים בישראל החדשה.
בכורה עולמית | משחק: ניקו טאבאדזה, מריה אובנוב, גברי בנאי | בימוי: דובר קוסאשווילי (״חתונה מאוחרת״).

העתיד

לדוקטור נורית בלוך יש כמעט הכל בחיים – קריירה אקדמאית מרשימה במסגרתה הצליחה לפתח דרך לחזות פיגועי טרור, בית יפה, זוגיות טובה, ותוכניות להביא ילד לעולם בהליך פונדקאות. כאשר צעירה פלסטינית בשם יאפא מוכיחה שהשיטה לחזות פיגועים לא מושלמת למרות הכל, נורית צריכה לפצח את אישיותה ולהבין מה השתבש.
בכורה ישראלית | משחק: ריימונד אמסלם, סמר קופטי, דר זוזובסקי | בימוי: נעם קפלן (״מנפאואר״).

הפילגש

דרמה קומית שחורה המגוללת את סיפורה של אלה בת ה-34, מלבישה בתיאטרון ופילגשו של מחזאי ההצגה שמת במפתיע. על רקע ההכנות לפרמיירה והלחץ הגובר מצד ההפקה, אלה מתעקשת לפקוד את השבעה ונחשפת לעולם שעד כה היה חסום בפניה. העניינים מסתבכים כשהיא פוגשת את אחיו, אמו ואשתו של אהובה, ומתקרבת אליהם יותר מדי.
בכורה ישראלית | משחק: דאנה איבגי, אניה בוקשטיין, מונה חוא, יניב ביטון | בימוי: מעיין ריף (סרט ביכורים).

קולנוע ישראלי תיעודי

האסיר X

בדצמבר 2010 נמצא אסיר מת בתאו בכלא איילון. השומרים לא ידעו את שמו ומה הפשע שביצע. הם קראו לו "האסיר X". רק אחרי שנתיים נחשפה הפרשה, ואיתה מתגלה כי התאבדותו המפתיעה של סוכן המוסד האנונימי היא רק קצה הקרחון של מסכת הכשלים, הטעויות וניסיונות ההשתקה של הממסד הישראלי.
בכורה עולמית | בימוי: הילה מדליה, עמוס רוברטס.

הבית בקריית שמונה

"הבית בקרית שמונה" חוזר אל אחד המאורעות המדממים והנשכחים בדברי הימים של מדינת ישראל: הטבח שהתרחש ב-11 באפריל 1974 ברחוב יהודה הלוי 15 בקרית שמונה, שבו נרצחו 16 מדיירי הבניין בידי חוליית מחבלים.
בכורה עולמית | בימוי: ליסה פרץ, רובי אלמליח.

ג'אדו – שואה במדבר

סיפור על גיבור שנאבק על ההכרה של מדינת ישראל בשואת יהודי לוב, ובאותו זמן הסתיר את עברו מילדיו. במשך 70 שנה הוחזק בארונו של יוסף דעדוש יומן סודי נעול, שמספק הזדמנות נדירה להציץ אל שגרת הגיהינום של ג'אדו – מחנה ריכוז במדבר הלובי.
בכורה עולמית | בימוי: שרון יעיש, גולן רייז.

משפחת המרגלים

עם פטירתה של דינה בן־דוד, מנסה נכדה דני להתמודד עם הסיפור המשפחתי, שאביו יוסי מסרב לדבר עליו – פרשת הריגול במצרים, שהביאה לתליית הסבא אברהים וגרמה לדינה וילדיה לברוח לישראל, להתגייר ולהשתקע באנונימיות בבת־ים.
בכורה עולמית | בימוי: רפאל בלולו.

שומרות הסף: זיכרונות

22 שנים לאחר שהקימו את ארגון "מחסוםWatch ", חושפות הנשים המייסדות סרטונים יוצאי דופן שצילמו לאורך עשור, המתעדים את המציאות הקשה במחסומים שמפרידים בין ישראל לשטחי הרשות הפלסטינית. הסרט מגולל את סיפורן.
בכורה עולמית | בימוי: אליעזר יערי.

השיבה מהפלנטה האחרת

על הסופר ק.צטניק אמרו שהוא כותב בלילות, לבוש במדי האסיר שלו. התפלמסו אם הספרים שלו פורנוגרפיים או הכרחיים להבנת השואה. אך איש לא ידע מה שמו האמיתי או איך הוא נראה, גם כאשר ספריו נמכרו בעולם במיליוני עותקים. הסרט מבקש לשרטט דיוקן של סופר שהחליט להתמודד עם טראומה אישית וקולקטיבית באמצעות טיפולי LSD.
בכורה עולמית | בימוי: אסף לפיד.

שלושתנו

זוג חרדי צעיר, הורים לילד אוטיסט, נלחמים על מקומו של בנם בחברה. הם חולמים על הכלה וקבלה ועל החיים החדשים שימצאו מחוץ לגבולות הקהילה הסגורה. עבור החלום הזה הם מוכנים לסכן הכל.
בכורה עולמית | בימוי: הניה ברודבקר.

שריף שנטי: תיק רצח

מי רצח את שריף שנטי, סוחר קרקעות מוסלמי שקנה קרקעות מערבים ומכר אותן ליהודים? האם נרצח משום שתיווך בעסקת פינוי בית הקברות שעליו הוקם מלון הילטון? ואולי הסיבה היא קנאה בין שתי נשים, או נקמת אחים שהאמינו שגזל את אדמותיהם? התעלומה נפתחת מחדש, תוך חשיפת פרטים חדשים על מלחמות קרקע שנמשכות עד היום.
בכורה עולמית | בימוי: אבידע ליבני.

קולנוע ישראלי קצר

אבא שלי בענן

הבמאית רות פתיר מנסה (ונכשלת) להשתמש בטכנולוגיות חדשות כדי לרקוד עם אביה המנוח, מהנדס טכנולוגיה וטכנופיל עם תשוקה כמוסה למציאות וירטואלית. יומן האנימציה שלה מציג את הקושי של הטכנולוגיה להשיב לה את מה שאיבדה.
תיעודי | 25 דקות | בימוי: רות פתיר.

אור פנס יחיד

על אספלט של חניון דיירים בתל אביב, ללי עוברת תקיפה מינית. ערה, אך לא מסוגלת להזיז עפעף, היא מביטה באור שבוקע מפנס הרחוב. למחרת ללי מתעוררת למציאות שהיא מסרבת לקבל.
עלילתי | 29 דקות | בימוי: שי־לי עטרי.

אני רואה אותך

לאחר 25 שנות עיוורון, דן מקבל הזדמנות לראות את אשתו וילדיו בפעם הראשונה – ואולי גם האחרונה.
תיעודי | 19 דקות | בימוי: אדם ויינגרוד.

דדליין

קומדיה שחורה קצרה בסטופ־מושן שבוחנת את מאזן הכוחות בין ביורוקרטיה, מוות ואהבת חתולים בגיל הזהב. במרכזה עומד סיפור על סולידריות, חברות אמיצה ונקמה של צמד קשישות שמאסו בזלזול בהן מצד החברה.
אנימציה | 13 דקות | בימוי: עידן גלבוע.

היד של קטיה

למרות היום הסגרירי ואולי בגללו, קטיה המנופאית מקבלת הצעת עבודה שקשה לסרב לה. היא משאירה את בנה אלכס בן ה-11 עם אחיו התינוק. אלכס מטפל באחיו במסירות, אך כשבחלון מתרגשת סערה – הוא מתחיל לדאוג.
עלילתי | 24 דקות | בימוי: תום שובל.

הימים האחרונים של הקיץ | آخر أيام الصيفية

דרוויש חוזר מהעבודה. כל כולו מרוכז בתיקון המאוורר המקולקל שבבית. בינתיים, בכניסה לבניין, שכנו נורה, נפצע באורח קשה ומובהל לבית חולים. דרוויש תקוע בזירה ומחפש פתרונות למאוורר בזמן שהמשטרה חוקרת את התקרית.
עלילתי | 21 דקות | בימוי: נאייף חמוד.

יומן דיגיטלי

אנטון בן ה-18 מבלה את ימיו בחברת גברים צעירים שגונבים פלאפונים וסוחטים את בעליהם. כשאנטון גונב מכשיר מבחורה בשם מיתר – הוא צולל ונאבד בתוך עולמה, שאותו היא מתעדת באובססיביות בתוך גלריית הסרטונים שלה.
עלילתי | 18 דקות | בימוי: יסמין שפט.

יונה נמר עירא

שני הורים מבינים באיחור שהיום הוא היום האחרון לרשום את בנם, שנולד בלידת בית. הם ממהרים למשרד הפנים בתקווה שיצליחו להשלים את הרישום, אלא שמחלוקת על שם הילד מסבכת את העניינים.
עלילתי | 9 דקות | בימוי: רותם קפלינסקי.

יפהפייה ומוארת

רווית היא בחורה שלא מסוגלת להחליט על שום דבר. הקושי הזה מביא אותה לפיצוצים עם המציאות, והפעם באופן מביך במיוחד. משהו חייב להשתנות.
עלילתי | 12 דקות | בימוי: רונה סגל.

לא חבר סתם

בילי מוצאת מכתב אהבה שבנה אלישע בן ה-11 כתב לחבר שהיא לא מכירה. מבועתת מהאפשרות שהבן שלה יהפוך לבדיחת הכיתה או שיישבר לו הלב, היא מחליטה להתפרץ למסיבת יום הולדת כדי להשגיח עליו מקרוב.
עלילתי | 18 דקות | בימוי: עמרי לרון.

לב אבות על בנות

יעלי, רווקה חרדית, נושאת סוד כבד שעלול להרוס לה כל סיכוי למצוא בן זוג לחיים. יחד עם זאת, היא לא מוכנה לוותר על אושר ועל חיים מלאים, גם אם זה אומר להתעמת עם אביה ולפעול בניגוד לרצונו.
עלילתי | 20 דקות | בימוי: רחל לוי.

לנשק את הקיר

יוני ואמלי, זוג זרים מושלמים, מבלים ערב מלא תשוקה בנסיעה לילית בלתי נשכחת. באותו ערב חד פעמי הם נאלצים לבחון את גבולות האינטימיות, לחשוף עד כאב חלקים בעצמם שהיו מעדיפים להסתיר – ואולי למצוא דרך חדשה לממש את רצונם.
עלילתי | 21 דקות | בימוי: אודי פרסי.

מים עומדים

סגר, צפון תל אביב. רונה, ששבויה במערכת יחסים פוגענית, מחליטה להציל את נפשה. המקווה לנשים פתוח, ורונה נכנסת בהיסוס. עירומה וחשופה מול הבלנית היא מתמודדת עם האמת.
עלילתי | 17 דקות | בימוי: ציביה ברקאי־יעקב.

מכתב אהבה לגן

רונה רק רוצה להחזיר למשתלה קקטוס ענק שלא מוצא את מקומו בביתה. כשתגיע, יחכה לה שם מפגש שלא ציפתה לו.
עלילתי | 13 דקות | בימוי: יהלי מעוז.

נורית

נורית מספרת את סיפורה המרתק על הדרך לאימהות. מסעה, שמתחיל בלידה שקטה, ממשיך דרך עשרות טיפולי פוריות ומגיע לסיומו בשיפוץ בית העלמין באילת, שבו היא סוגרת מעגל.
אנימציה | 11 דקות | בימוי: סוהיני טל.

שם בארץ לימפופו

סולחה מאוחרת בין בחור שרוט, מבולבל וזועם שהשתחרר זה עתה מהצבא לבין אביו הגנרל בדימוס והשתיין בהתהוות, שמתנחל אצלו במרפסת בזמן מלחמת המפרץ הראשונה.
אנימציה | 21 דקות | בימוי: גור בנטביץ'.

שמעי קלמי

בת טווה מחדש את הקשר עם אמה, שנפרם בצל טראומת ילדות. היא שבה אל בית ילדותה, כעת כמתעדת. בינות לבגדים שאמה שמרה עבורה מתגלעים בין השתיים פערי זיכרון, אך הצורך המשותף שלהן לאהבה וקִרבה נותר איתן.
תיעודי | 27 דקות | בימוי: זוהר אוריין כהן.

   *** קולנוע בינלאומי ***

התוכנית הבינלאומית של הפסטיבל כוללת יותר ממאה סרטים עלילתיים, תיעודיים וניסיוניים באורך מלא – הזוכים הגדולים של פסטיבלי הקולנוע הבינלאומיים החשובים ביותר כמו ברלין, קאן, ונציה וסאנדנס; סרטי ביכורים; סרטים שעוסקים בחתירה הנצחית של האדם לחופש ולצדק; סרטים בינלאומיים שעוסקים באירוע או בסיפור אמיתי באמצעים חדשניים וניסיוניים; קלאסיקות משוחזרות של יצירות מופת בלתי נשכחות; סרטים תיעודיים על קולנוע; ועוד.

קולנוע בינלאומי עתיר שבחים

איך לעשות סקס

סרט הביכורים של מולי מנינג־ווקר, זוכה תחרות "מבט מסוים" בפסטיבל קאן האחרון ואחד הסרטים הטובים ביותר שנעשו במסגרת מהפכת MeToo. הסרט עוקב אחר שלוש נערות בריטיות שטסות לאחת מאותן חופשות קפריסאיות המבוססות על מסיבות בריכה וצריכת אלכוהול. אחת מהן טרם איבדה את בתוליה, ומופעל עליה לחץ רעיל ומסוכן לעשות זאת.

על עשבים יבשים

סרטו הפיוטי של הבמאי הטורקי עטור הפרסים נורי בילגה ג'יילן ("היו זמנים באנטוליה"), שקטף את פרס השחקנית בפסטיבל קאן. מורה צעיר לאמנות שוהה בכפר נידח באנטוליה. כשאחת מתלמידותיו מאשימה אותו להפתעתו בהתנהגות בלתי נאותה, הוא מבין שתוכניתו לעבור לאיסטנבול נתונה בסכנה.

בריכת אינסוף

סרטו המדובר של ברנדון קרוננברג, אחד הסרטים המקוריים והמצמררים של השנה. סופר כושל יוצא עם זוגתו לנופש ברפובליקת בננות אקזוטית. החופשה הפסטורלית נהרסת כשהוא מעורב בתאונת פגע וברח ונחשף למערכת הענישה יוצאת הדופן של המקום. העונש על מעשיו יעמיד במבחן את כל מה שידע על עצמו ועל המין האנושי.

חיים שלמים

סרט ביכורים יפהפה וחכם של סלין סונג, שמאז הקרנותיו בסאנדנס וברלין הוכתר כאחד הסרטים הטובים של השנה. נורה והא־סונג, חברי ילדות בעלי קשר ייחודי, נאלצים להיפרד כשמשפחתה של נורה עוזבת את סיאול ומהגרת לקנדה. שני עשורים לאחר מכן הם נפגשים בניו יורק ומתמודדים עם שאלות על גורל, אהבה והבחירות שמעצבות את החיים של כולנו.

אלף ואחד

סרט הביכורים של איי. וי. רוקוול, זוכה הפרס הגדול בפסטיבל סאנדנס האחרון. בשנות ה-90, חוטפת אישה שחורה מהארלם את בנה משירותי הרווחה ומתחילה לגדל אותו לבדה. הסרט מלווה את האם והילד מרגע החטיפה ובמשך שלושה עשורים, וההתוצאה היא דיוקן אינטימי של משפחה אחת ובה בעת אפוס על עיר שלמה.

בתוך פקעת הזהב

סרט ביכורים יפהפה של פאם תיאן אן, זוכה פרס מצלמת הזהב בפסטיבל קאן האחרון. תיאן הוא צעיר וייטנאמי המתגורר בבירת ארצו. לאחר שגיסתו נהרגת בתאונת אופנוע מוטלות עליו שתי משימות: להחזיר את גופתה לכפר הולדתם ולאתר את אחיו הגדול. אחיינו הפעוט, ששרד את התאונה, מתלווה אליו במסע הממושך בין נופיה המרהיבים של הארץ הטרופית.

על גגות האדמנט

סרטו החדש של ניקולא פיליבר, הזוכה הגדול של פסטיבל ברלין לשנת 2023. סרט תעודה שעוסק במקום בלתי שגרתי – ה"אדמנט", מעון יום למבוגרים שמתמודדים עם הפרעות נפשיות, שצף על נהר הסן. פיליבר פקד את המוסד לביקורים ממושכים, רכש את אמונם של המטופלים ואנשי הצוות ותיעד במצלמתו את חיי היומיום במקום. התוצאה היא פנינה דוקומנטרית שכובשת את הלב וגם צובטת אותו.

בתוך המים

סרטו החדש של במאי המאסטר הקוריאני הונג סאנג-סו שהוקרן בפסטיבל ברלין. קולנוען, שחקנית וצלם צעירים שוהים באי ג'ג'ו הדרום קוריאני. הם מתהלכים על החוף, בוחנים את הרחוב, לוגמים סוג'ו ומחכים שיצוץ איזה סיפור. בסוף הוא מגיע, בעקבות מפגש מקרי ומסקרן.

לה צ׳ימרה

סרטה החדש של אליצ׳ה רורוואכר ("לזרו השמח"), השתתף בתחרות הרשמית של פסטיבל קאן. טוסקנה, שנות ה-80. ארכיאולוג בריטי צעיר חובר לרשת של פושעים הסוחרים בעתיקות, אך משאת נפשו היא להתאחד עם האישה שרצה ואיבד. ייסורי האהבה מובילים אותו למעמקי האדמה, מקום התרחשותם של מיתוסים על גאולה.

אקו

סרטה של טטיאנה הואזו, זוכה פרס הסרט התיעודי הטוב ביותר בפסטיבל ברלין האחרון. הסרט לוקח אותנו אל הכפר המקסיקאי אל־אקו, "ההד", שמתקיים מחוץ לזמן. אחרת איך אפשר להסביר את קסמו הפראי? השלג מאיים על הכבשים, השמש מצילה את התבואה, החיים והמוות סובבים במעגל והשתיקות חושפות אהבה. ילדי המקום לומדים על בשרם שיעורים באחריות, פרידה ומרד.

מחר תזרח השמש

סרטו החדש של הבמאי האיטלקי נני מורטי ("חדרו של הבן", "אמא שלי"), השתתף בתחרות הרשמית של פסטיבל קאן. קומדיה מלאת אהבה לקולנוע שעוקבת אחר ג'ובאני, במאי איטלקי מפורסם העומד בפתח צילומי סרטו החדש. אבל עם נישואים במשבר, מפיק שעומד בפני פשיטת רגל ותעשייה שמשתנה מרגע לרגע, נדמה שהכל פועל נגדו.

הקיץ האחרון

סרטה החדש של הבמאית הצרפתייה המוערכת קתרין ברייה, השתתף בתחרות הרשמית של פסטיבל קאן. עורכת דין מתחילה לנהל רומן עם בנה החורג. הקִרבה המשפחתית לא עוצרת אותה, גם לא העובדה שהוא קטין – ואף לא עברו הפלילי. פרשת האהבים האסורה והיצרית מעמידה את ערכיה במבחן.

אמא גלוריה

סרט ביכורים מרגש של מארי אמשוקלי, אחת התגליות המדוברות של פסטיבל קאן האחרון. הסרט משרטט את הקשר המיוחד בין הילדה הפריזאית קליאו בת השש, למטפלת שלה גלוריה, ילידת כף־ורדה. כשמגיע זמנה של גלוריה לשוב למולדתה, השתיים מבינות שעליהן לצבור כמה שיותר זיכרונות בקיץ האחרון שלהן יחד.  

ילד אורז

הסרט הקנדי של אנתוני שים, זוכה פרס הראשון בתחרות המרכזית של פסטיבל טורונטו. סו־יאנג היא אם יחידנית ממוצא קוריאני המגדלת את בנה דונג־יום בפרבר קנדי. היא נחושה להעניק לו חיים טובים יותר מאלו שהשאירה מאחור, וכבר רגילה להתמודד עם האתגרים התרבותיים והגזענות. כשהילד מתבגר ומתחיל להתעניין בשורשיו, היחסים ביניהם נעשים מתוחים. כשהם נאלצים לחזור למולדת, לראשונה מאז עזבו, יזכו האם ובנה בהזדמנות להתחבר מחדש.  

אלוהי

יצירת מדע בדיוני ייחודית של הבמאי אדי אלקזר. בעולם מכושף ומנוכר, מדען גאון מקדיש את חייו לפיתוח נסיוב שיעניק לו חיי נצח. עשרות שנים לאחר מכן, בנו הגלמוד מפקח על תהליך הייצור של החומר המסתורי, שמטבע הדברים הופך למשאת נפשם של גורמים עוינים. מכאן ואילך – נערות פיתוי, ניסיונות חטיפה ומחוות סוחפות ליצירות מדע בדיוני ופנטזיה מהמאה שעברה.  

מעברים

סרטו החדש של הקולנוען האמריקאי המוערך איירה סאקס. בפריז כפי שהיא משורטטת ביצירה שוברת הלב הזו, התשוקה מולכת. הנישואים של מרטין ותומאס מתערערים כשהאחרון מתאהב באגתה, צעירה מלאת חיים. מרגע זה, הדמויות נסחפות למערבולת של קנאה ותאווה החושפת כיצד בדידות ופחד מתחזים לאהבה, ולאילו תהומות מוליך הנרקיסיזם. אגב כך עולות שאלות על מגדר, שמרנות ופריבילגיה.

העגלה הגדולה

סרטו החדש של פיליפ גארל. במרכז הסרט עומדת משפחה שמשמרת את האמנות הקדומה של תיאטרון הבובות. מערכות היחסים בין בני המשפחה עדינות למדי, ורק המאהבים מבחוץ – עם שלל תשוקותיהם ודרישותיהם – מאיימים להפר את הסדר. כשהאב מתמוטט לפתע במהלך הצגה, שלושת ילדיו (שאותם מגלמים ילדיו של הבמאי) חשים שעליהם לשמור על מורשתו.

ספרטה

סרטו החדש והמדובר של קולנוען המאסטר האוסטרי אולריך זיידל. איוולד בא לרומניה ומצא בת זוג אוהבת, אבל משהו לא נותן לו מנוח. הוא אורז מזוודות ועובר לכפר. שם הוא אוסף כמה צעירים מקומיים, משפץ איתם בית ספר נטוש ומלמד אותם ג'ודו. ככל שהוא מתקרב אליהם, חשדותיהם של תושבי המקום הולכים וגוברים.

אמון מוחלט

סרטה התיעודי של ג'יאלינג ז'אנג. הסרט עוקב אחר אזרחים סינים שהעזו להתבטא נגד השלטון וחושף דרך עיניהם את מה שזרים יכלו עד עתה רק לדמיין – מציאות מבעיתה של פיקוח וצנזורה תמידיים, המגובים בטכנולוגיה מתקדמת לזיהוי פנים ודירוג אזרחים לפי התנהגותם. המצב הוחמר מאז פרוץ מגפת הקורונה, שסיפקה לממשל תירוץ נוסף לפגוע בחירויות הפרט.

חסרונות

קומדיה אמריקאית שנונה של רנדל פארק, שעוררה עניין רב מאז הבכורה שלה בפסטיבל סאנדנס. בן, ציניקן בן שלושים ומשהו, צופה בהתפוררות הקשר הזוגי שלו ולא ממש טורח לעשות משהו. לאחר הפרידה הוא מנסה להמשיך בחייו ולצאת לדייטים, אבל זה לא הולך להיות פשוט. מזל שלצדו עומדת חברתו הטובה אליס.

העבריינים

דרמה ארגנטינאית מבריקה של רודריגו מורנו, אחת התגליות המרעישות של פסטיבל קאן האחרון. בנקאי מבואנוס איירס מחליט להפוך לפושע. הוא מניח את ידיו על ערימות של מזומנים, ולאחר מכן משכנע את עמיתו להסתיר את ההון. מציאות חייהם החדשה כפורעי חוק חובבים מייצרת ביניהם שותפות גורל וגורמת להם לתהות האם אפשרי בכלל לחמוק מהמציאות הקפיטליסטית? ומה המחיר?  

משפט קייב

סרטו התיעודי החדש של הבמאי האוקראיני המוערך סרגיי לוזניצה, העוסק במשפט שבו הועמדו לדין פושעי מלחמה נאצים באוקראינה. בינואר 1946 התרחש בקייב משפט היסטורי. בדומה לנירנברג, גם שם הועמדו לדין נאצים ומשתפי פעולה בגין מה שכונה "הזוועות שחוללו הפולשים הפשיסטים באוקראינה". הסרט הוא מסמך היסטורי חשוב מאין כמותו, שכולל חומרים נדירים שנחשפים בו לראשונה: עדויות של ניצולים, דיווחים של עדי ראייה, ולצדם טיעוני התביעה וההגנה.

תיאטרון המחשבה

סרטו התיעודי החדש של ורנר הרצוג, העוסק בעתיד התודעה האנושית מזווית ייחודית. דרך סדרת ראיונות עם מומחים משלל תחומים – מפסיכולוגיה, דרך נוירולוגיה ועד למחשוב קוונטי – חושף הרצוג את הגילויים האחרונים בתחום, ובאותה נשימה מבהיר עד כמה רחוק היום שבו נבין את עצמנו באמת.

טבעה של אהבה

סרטה החדש של מוניה שוקרי ("בייביסיטר") שהוקרן בפסטיבל קאן. סופיה היא מרצה לפילוסופיה בשנות ה-40 לחייה המנהלת זוגיות יציבה עם קסבייה. בין אינספור פתיחות בגלריות וארוחות ערב, מי שם לב שחלפו כבר עשר שנים משותפות? ואז מגיע סילבן – גבר צעיר, בנוי לתלפיות, שנשכר כדי לשפץ את הבית החדש של הזוג. הרומן שניצת בין סופיה לסילבן הופך את עולמם. אומרים שהפכים נמשכים, אבל האם זה יכול לשרוד לאורך זמן?

נעורים (אביב)

האפוס התיעודי המופתי של ואנג בינג, שהשתתף בתחרות הרשמית של פסטיבל קאן. בעיר סינית לא גדולה מעבר לנהר יאנגצה האדיר, 150 קילומטר משנגחאי, מתאספים גברים ונשים בשנות ה-20 לחייהם כדי למצוא עבודה בתעשיית הטקסטיל המקומית. הם מקווים שיום אחד יוכלו לקנות בית, לגדל ילד או לפתוח מפעל משלהם.

באנל ואדמה

סרטה של רמאטה־טולאי סי, סרט הביכורים היחיד שהשתתף השנה בתחרות הרשמית של פסטיבל קאן, והסרט הראשון מסנגל שהשתתף בה אי פעם. באנל ואדמה הם בני זוג צעירים שחיים בכפר סנגלי. הם מרוכזים באהבתם ונמנעים מכל מחויבות קהילתית. ההרמוניה שלהם מופרת כשאסון פוקד את משפחתו של באנל, והמסורת המשפחתית מחייבת אותו לקחת על עצמו תפקיד שתמיד ניסה להתרחק ממנו – להיות מנהיג.  

מאדים אקספרס

יצירת אנימציה עתידנית ומבריקה של ז'רמי פראן. עם פתיחתו לוקח אותנו הסרט למאדים, המשמש קולוניה מפותחת ומתועשת של כדור הארץ. במרכז העלילה ניצבים חוקרת פרטית ושותפה האנדרואיד, המתחקים אחר האקרית נודעת לשמצה. החקירה חושפת בפניהם סיפורים בלתי צפויים ומלאי דמיון.

רק הנהר זורם

סרט פשע אפל של ויי שוג'ון, שהוקרן בפסטיבל קאן ומהדהד יצירות פילם נואר גדולות. שנות ה-90. גופת אישה שמתגלה ליד הנהר מסעירה עיר קטנה בסין. ראש אגף הפשיעה במשטרה פותח בחקירה וזו מובילה חיש מהר למעצרים, אך הספקות לא נותנים לו מנוח. נדמה שבכל רגע הוא עשוי לחשוף אמת מזעזעת – ועד אז, כל אחד הוא בגדר חשוד.

הפרידה הארוכה ביותר

סרטו של עידו מזרחי שהוקרן בפסטיבל סאנדנס ומתעד את הנעשה מאחורי הקלעים של התוכנית הגרנדיוזית של נאס"א – לשלוח אסטרונאוטים למאדים בתוך עשור.

קלאסיקות משוחזרות

קטגוריית הקלאסיקות של הפסטיבל, תוקדש השנה לסרטים שהוקרנו במהלך העשור הראשון שלו:

היו זמנים באמריקה

סרג'יו ליאונה, 1984. אחד מסרטי המאפיה האייקוניים בכל הזמנים, אחד הסרטים הגדולים שנוצרו על יהדות ארצות הברית, ואחת הקלאסיקות הגדולות של שנות ה-80. הסרט סוקר את חייו של גנגסטר יהודי (רוברט דה־נירו) ומציג דרכו את סיפורה של המאפיה היהודית בצורה אפית ובלתי נשכחת.

זרים יותר מגן עדן

ג׳ים ג׳רמוש, 1985. סרט פולחן ששינה לעד את הקריירה של ג'רמוש ואת הקולנוע העצמאי באמריקה. בדומה לכמה מסרטיו הבאים, גם כאן מוצג בשחור-לבן ובהומור יבש ואבסורדי סיפורן של דמויות משולי החברה – במקרה הזה, מהגר ניו יורקי בטלן שיוצא למסע באמריקה עם בת דודתו הצעירה וחברו הטוב.

הקורבן

אנדריי טרקובסקי, 1986. אתר ההתרחשות של הסרט הוא בית שבדי מבודד לא רחוק מהים. הודעה בטלוויזיה על קטסטרופה עולמית ורעם מטוסים בשמיים מעוררים אצל הנוכחים תגובות נואשות. לאחד מהם ניתנת הזדמנות להקריב את עצמו, וכך להציל את העתיד.

מקס אהובי

נגיסה אושימה, 1987. סרטו הלפני אחרון של נגיסה אושימה עוקב אחר פיטר, נספח התרבות של שגרירות בריטניה בפריז, שמתגורר עם רעייתו מרגרט ובנם בדירה מפוארת המשקיפה על הגדה הימנית. האשה נעלמת מדי פעם מהבית, והבעל החשדן שוכר בלש פרטי – שמבשר לו שהרעיה שכרה דירה עם מאהב אלמוני. לתדהמתו, הבעל הנבגד מגלה שהמאהב הוא למעשה שימפנזה.

פרידה ארוכה

קירה מוראטובה, 1988. סרטה הנפלא של הבמאית האוקראינית קירה מוראטובה, שצולם ב-1971 אך נחשף במערב רק בשלהי שנות ה-80. במרכזו ניצבת פועלת קשת יום שבעלה נטש אותה ואת בנה לפני שנים ארוכות. הטעם היחיד לחייה הוא הבן, סשה, נער מתבגר נבוך וחסר ביטחון. אחרי שהוא מבלה חופשה עם אביו, לראשונה מזה שנים, הוא שב הביתה ומשהו משתנה.

קו כחול ודק

ארול מוריס, 1989. ב-1976, שוטר מדאלאס עיכב מכונית חשודה – ונורה למוות. המשטרה עצרה את הנער דייוויד האריס, שהתרברב בפני חבריו שהרג שוטר, אך בחרה להאמין לטענתו כי הרוצח הוא הטרמפיסט רנדל אדאמס, שבהמשך הורשע ונידון למוות. בסרטו המסוגנן, המכונן ופורץ הדרך צלל ארול מוריס לפרשה המטרידה וחזר עם גילויים מרעישים.

סוויטי

ג׳יין קמפיון, 1990. סרט הביכורים המרהיב של ג'יין קמפיון ("הפסנתר", "כוחו של הכלב"), זוכת האוסקר ודקל הזהב. עלילתו עוקבת אחר שתי אחיות: קיי, פקידה נוירוטית עם אמונה בלתי מסויגת במגידי עתידות, ואחותה סוויטי, שמתנחלת בביתה עם חברה הערמומי. במסגרת ניסיונותיהן למצוא ייעוד ושלווה, השתיים נאבקות זו בזו, בחבריהן ובהוריהן.

רעל

טוד היינס, 1991. ילד בן שבע יורה באביו ועף דרך החלון. מדען ביישן מזקק את הורמון היצר המיני ולוקח לגימה מסוכנת. אסיר מתאהב בעמית יפה תואר ואלים באמריקה של שנות ה-40. סרטו הארוך הראשון של טוד היינס, שזכה בפרס הגדול של פסטיבל סאנדנס, מורכב משלושה סיפורים המבוימים בסגנונות שונים ומדגים מהי תעוזה יצירתית.

איידהו שלי

גאס ון סנט, 1992. מייק (ריבר פיניקס) עובד בזנות וסובל מנרקולפסיה. סקוט (קיאנו ריבס) נחוש למרוד באביו, ראש עיריית פורטלנד. יחד הם יוצאים לנדודים שבמהלכם הם מתוודעים למכרים משונים ובני משפחה אבודים.

אורלנדו

סאלי פוטר, 1993. העיבוד המפתיע של סאלי פוטר לרומן המהפכני של וירג'יניה וולף כבר חצה את גיל 30, אך גם כיום קשה להישאר אדישים לחזון מלא התנופה של הבמאית, שהיה חלק מפסטיבל ירושלים ב-1993. השנה היא 1610 ואורלנדו (טילדה סווינטון) מתאהב באשה רוסייה. ב-1650 הוא הופך למשורר. ב-1700 הוא נודד לאסיה, ובערך אז הוא הופך לפתע לאישה.

   *** סרטים תיעודיים על קולנוע ***

גודאר מאת גודאר

"מהי שאיפתך בחיים? להיות בן אלמוות ולמות". זהו סיפורה של כל יצירת מופת, וזהו סיפורו של הבמאי הצרפתי הנודע ז'אן־לוק גודאר, שהלך לעולמו בשנה שעברה אחרי ששינה את פני הקולנוע לנצח. הסרט התיעודי על אודותיו הוא דיוקן קולנועי מסוגנן, מענג ומעשיר המורכב מקטעי ארכיון מסרטים וראיונות עמו ועם אחרים.

רוק הדסון: כל שהשמיים הרשו

רוק הדסון, אחד השחקנים האיקוניים בהוליווד של שנות ה-50 וה-60, גילם בגופו את הגבריות ההטרוסקסואלית האולטימטיבית. מותו מאיידס בשנת 1985 חשף עובדה שהייתה בגדר סוד שמור בתעשייה – מושא התשוקה שכיכב בפנטזיות של אינספור נשים היה בעצם גבר של גברים. הסרט התיעודי הזה מנסח מחדש את סיפור חייו, הפעם באופן נאמן למקור.

חדר 999

איך ייראה עתיד הקולנוע? זו השאלה שהציב וים ונדרס ל-16 במאים בשנת 1982. בחלוף ארבעה עשורים, לובנה פלייאוסט הושיבה מול המצלמה שורה חדשה של במאים לצורך סיעור מוחות דומה. בין המשתתפים: וים ונדרס, דייוויד קרוננברג, לין רמזי, נדב לפיד, באז לורמן, קלייר דני, פאולו סורנטינו, רובן אוסטלנד ומוניה שוקרי.

אספסוף

שלטי ניאון מבהיקים בשדרה חשוכה. גבר במגבעת בועט באקדח בזמן מנוסה. ריקוד פלמנקו סוער מול אנשי החברה הגבוהה. מבטים פלרטטנים ברכבת. הממתק הסינפילי הזה של ג'וזפה בוקסיני, מפרק ומרכיב מחדש למעלה מ-300 סרטי פילם נואר וחושף את יופיים המכושף והחגיגי.

   *** אמנות וידאו וקולנוע ניסיוני ***

סרטים קצרים

Riding Out of the Saddle

מחלון הסטודיו שלו בשכונת תלפיות בירושלים, האמן נכנס לתנועה המסחררת של שני פועלים הבונים את כיפת המסגד העתידית, מעוררת המחלוקת, של בית־צפאפא, ומתכנן פעולה מסוכנת משל עצמו.
דן רוברט להיאני | 11 דקות | 2023

איך האגם הפך לנהר

לאחר שנים של נתק ושתיקה, איש צעיר טס להיפגש עם אמו כדי לשוחח עמה לראשונה בחייו על החותם הבל יימחה של ילדותו הגנובה שהיא ואביו המכור לסמים חרטו בו.
סוון סמולניק | 13 דקות | 2023

בעיות מילוליות

כותרת הווידיאו לקוחה מתחום ספרות המתמטיקה. באמצעות עיסוק בפדגוגיה ובתרגום, הסרט מציף את הכאבים הגלומים בערכים הקפיטליסטיים החבויים בה. הסרט נוצר בהשראת כמה שנות הוראה בכפרים הבדואיים איבטין וראס־עלי.
ניצן סט | 4 דקות | 2023

האומר לא

משלחת יוצאת למסע בחיפוש אחר מרפא למגפה. ילד המתלווה למשלחת לא עומד בתלאות הדרך. האם יסכים להקריב את עצמו למען המשימה? מחזהו של ברכט, בביצועם של נכי צה"ל, נטען ברובד מקומי על משמעות הסירוב.
תמר נסים | 11 דקות | 2023

כולם מתו

הסרט עוקב אחר ניסיון שנדון לכישלון של אם ובתה היחידה לשחזר באמצעות הקולנוע זיכרון קטן ובעל משמעות כבדה מתוך עברן המשותף. הרהור קולנועי על מציאות ובדיה בחלל שבין אובדן להשלמה.
איילה ברגר | 12 דקות | 2023

מולדת

רגעים מתוך מציאות בחברה מיליטריסטית.
דילן יוסף שטרית | 9 דקות | 2023

תושבת קבע

בעבודה נפגשות חמש נשים שהמרחב הפוליטי ארוג בחייהן: טטיאנה הופמן, יולי נובק, איבון דויטש, מריה דה־פינה וטליה הופמן, היוצרת. כל אחת מהן מנהלת יחסים מורכבים עם המקום שבו היא חיה ועם הפעולה האקטיביסטית.
טליה הופמן | 15 דקות | 2023

סרטים באורך מלא

Canale Grande

הצלמת, השחקנית ואמנית הווידיאו והמיצב פרידריקה פצולד מגדירה את סרטה, שצולם בברלין ובווינה, "מחאה נגד ההאחדה של עולם התמונות… קריאה לסובייקטיביות רדיקלית".
פרידריקה פצולד | 88 דקות | 1983

אורלנדו, הביוגרפיה הפוליטית שלי

"כפי שכתבת את הביוגרפיה שלי בטרם נולדתי, החלטתי לשלוח לך מכתב לאחר מותך", כך פונה הבמאי פול ב. פרסידאו לווירג'ינה וולף, שב-1928 פרסמה את "אורלנדו", הרומן הראשון על שינוי מין. עיבוד קולנועי חופשי עד מאוד שכולל טרנסים.ות וא-בינארים.ות מכל הגילים, ומקריס את המחיצות בין אמנות, תעודה, עבר ועתיד. זוכה ארבעה פרסים בפסטיבל ברלין.
פול ב. פרסיאדו | 98 דקות | 2023

לחזור להיגיון (Return to Reason)

השנה מלאו 100 שנה לצאתו של הסרט הראשון מבין ארבעת הסרטים הקצרים של מאן ריי, Le retour à la raison, שהוצג לראשונה ב-1923. הסרט חוזר אל הרביעייה החלוצית של האמן הסוריאליסטי הדגול, שעבודתו הקולנועית זוכה כעת לשחזור באיכות 4K, בליווי פסקול עכשווי שהולחן ובוצע על ידי ההרכב המוזיקלי SQÜRL של הקולנוען ג'ים ג'רמוש והמוזיקאי קרטר לוגן.
מאן ריי | 70 דקות | 1923

אלה אינם הדימויים שלי (לא שם ולא כאן)

הסרט משלב מרכיבים מז'אנרים שונים (קולנוע תיעודי, נסיוני, עלילתי, סרט מסע ומסה קולנועית) ומעמיד בסימן שאלה את האופן שבו אנו רואים ומציגים את המציאות. הסרט עוסק במסעה של יוצרת קולנוע מערבית נטולת אשליות, מלווה על ידי מדריך עיוור למחצה, ומפגש שלה עם יוצר קולנוע מקומי. מה המשמעויות השונות של המילה "מקום" – אתר פיזי, טריטוריה, הקשר, מצב ובית. הוא עוסק ביכולת להיות במקום שלך ולהיות במקום אחר, בזהות ואחרוּת, באינטימיות וריחוק.
אירית בצרי | 80 דקות | 2000

   *** הקרנת נעילה ***

הקרנת נעילה של הסרט "אנטומיה של נפילה", זוכה פרס דקל הזהב בפסטיבל קאן האחרון.
סינמטק ירושלים, יום שבת ה-22.7 בשעה 22:00.

סרטה של הבימאית הצרפתייה ז׳וסטין טרייה, בכיכובה של סנדרה הולר ("טוני ארדמן"). בן זוגה של סופרת מצליחה מוצא את מותו בנפילה מחלון ביתם. החקירה שוללת את האפשרות שמדובר בתאונה, מה שמותיר אחת משתי האפשרויות: או שהוא שם קץ לחייו, או שזוגתו דחפה אותו אל מותו. כשהתעלומה מתבררת בבית המשפט, חקר האמת חושף את המתיחות ששררה בין בני הזוג לפני האסון, ובאופן עמוק יותר את המתח שקיים בזוגיות, הורות, והדינמיקה בין המגדרים. הסרט מוצג מנקודות מבט שונות, כאשר עם הזמן מתברר שהפרספקטיבה החשובה ביותר היא דווקא זו של בנם היחיד של השניים, שלמרות מגבלת הראייה ממנה הוא סובל, דווקא הוא רואה את הדברים בצורה הצלולה ביותר.

   *** אירועי חוצות ***

אירועים ייחודיים לכל המשפחה שיתקיימו במהלך ימי הפסטיבל בגן הבונים ובשכונות העיר:

קונצרט לייב "פארק היורה"

גן הבונים, ירושלים – יום שני, 17.7 בשעה 20:00.

לכבוד 30 שנה לצאת סרט ההרפתקאות האפי בבימויו של סטיבן ספילברג, מחזיר פסטיבל הקולנוע ירושלים את הקסם של הסרט האייקוני למסך הגדול, עם קונצרט לייב בליווי נגינה חיה של התזמורת הסימפונית ירושלים, שתבצע את הפסקול המרהיב של ג'ון ויליאמס.

הקרנת הקלאסיקה "קזבלנקה"

גן הבונים – יום שבת, 15.7 בשעה 21:30.

הקרנה חגיגית של הקלאסיקה האייקונית שביים מייקל קורטיז, במסגרת תוכנית מחווה מיוחדת לכבוד חגיגות 100 שנה ל"האחים וורנר".
ריק בליין מנהל מועדון לילה בקזבלנקה בתקופה שבה נתונה העיר תחת שלטון וישי. את המועדון פוקדים דרך קבע פליטי מלחמת העולם השנייה, שנמלטים מהגרמנים. למרות הנוכחות הקבועה של הסבל האנושי, ריק מצליח לא להתערב בענייני המלחמה המשתוללת באירופה, שמתפשטת גם אל צפון אפריקה. המצב הזה משתנה כשאלזה לונד פוסעת דרך הדלת הראשית של המועדון. כעת יידרש ריק לבחור בין חיים עם האישה שהוא אוהב והפיכה לגיבור שהיא והעולם זקוקים לו – או להמשיך בחייו.

משאיות הקולנוע

בית קולנוע נודד עם ציוד הקרנה איכותי, שיסייר בשכונות העיר ויציע לקהל הרחב הקרנות ממגוון סרטי הפסטיבל, ללא תשלום:
האביר האפל – יום שלישי ה-13.7 בגן החיות התנכ"י; יום ראשון ה-16.7 בקריית מנחם.
הפילגש – יום שני ה-17.7 בבית הכרם.
קזבלן – יום חמישי ה-18.7 בפארק דנייה.
חדר משלו – יום רביעי ה-19.7 ברמות.
בתי אהובתי – יום חמישי ה-20.7 בגילה.

Scroll to Top