דף הבית » כל הכתבות » תרבות » קולנוע » אתה יכול לצאת מהעוני, אבל לא להוציא את העוני ממך

אתה יכול לצאת מהעוני, אבל לא להוציא את העוני ממך

יש לי אהבה מיוחדת לדרמות ספורט ואהבה מיוחדת קצת יותר, לדרמות אגרוף. לא חושבת שיש סרט על אגרוף שלא ראיתי. אולי, איפשהו, אני עדיין מקווה בסתר שיום יבוא וגם אותי ימצא איזה מאמן על, יגרום לי לצאת מעצמי ויהפוך אותי ללוחמת זירות (קצת כמו ב"מיליון דולר בייבי").

לא יודעת מתי התאהבתי בספורט הזה. פעם הוא נראה לי אלים ומדמם… אולי מאז שהתחלתי להתאמן באגרוף בעצמי, ואולי כשהתחלתי להכיר מתאגרפים אמיתיים (כן, ישראלים) והבנתי שבאגרוף יש הרבה יותר מכוח פיזי. אגרוף הוא קודם כל לוחמה פסיכולוגית- קרב אסטרטגי מול היריב, שמוכרע רובו, בראש!

מחר, 25.8, יצא לקולנוע הסרט "ידי האבן", שמבוסס על סיפורו האמיתי של המתאגרף האגדי רוברטו דוראן (מגולם על ידי אדגר רמירז) ומאמנו המיתולוגי ריי ארסל (שמגולם על ידי רוברט דה נירו), שגרם לי לראות (שוב) את כל היופי שבספורט הזה, לצד הסכנה שטמונה בשכרון ההצלחה.

רוברטו דוראן נולד בפנמה של שנות ה-50, כשעוד היתה תחת שלטונה של אמריקה הגזענית. אביו נטש בילדותו והותיר את אימו ואחיו כמעט ללא כל. דוראן הקטן והרעב, נאלץ ללמוד להסתדר בעצמו ובזכות כשרונו ההישרדותי הרב, האמביציה שלו וכשרונו לאגרוף, אומץ על ידי מאמן פנמי מקומי שהפך אותו למתאגרף מקצועי ושם אותו על מפת האגרוף הנחשקת של אותה תקופה.

ההצלחה לא איחרה לבוא ודוראן טיפס (או טס) בצולם ההכרה, הכסף וההצלחה בתחום. הוא לא הפסיד בשום קרב ושמו הלך לפניו. אבל המטרה שלו, מאז ילדותו, היה להיות אלוף העולם ולשם כך, חבר בעצת הסוכן שלו, למאמן המיתולוגי ריי ארסל, שהיה אלוף בלתי מנוצח בעצמו ונאלץ לפרוש בגלל הסתבכות עם המאפיה. יחד, הצליח דוראן לכבוש שיאים נוספים ולהשיג את כל מה שאי פעם חלם עליו ואף יותר. אבל עם ההצלחה, בא השיכרון- אותו שיכרון של כוח ויהירות שהורסת כל דבר אפשרי.

הוא החל להתנהג כמלך שאין שני לו ולאחר שניצח את אלוף העולם שוגר ריי לאונרד, יצא למסע תענוגות אישי וחסר עכבות. מסע שהוביל אותו לעשות את הטעות הגדולה ביותר ולהסכים לקרב חוזר מול לאונרד, כשפרק הזמן העומד בפניו קצר מידי כדי לחזור למשקלו הקטגורי התקין ולכושר השיא שלו. תוסיפו על זה את העובדה שמנטלית הוא לא היה מוכן ואמביציוני לקרב וקיבלתם טרגיית ספורט מהזן המשובח, שמסתיימת בפרישתו הדרמתית של דוראן.

ההתדרדרות מבירא רמה לבירא עמיקתא היתה מהירה אפילו יותר מהנסיקה מעלה וכל התהליך ההתפתחותי של חייו עובר לצופים מול העיניים בצורה מבעיתה ומעוררת השתאות כאחד.

ידי האבן, מה 25.8 בבתי הקולנוע

Scroll to Top