חיוך של ילד

כשהייתי קטנה פחדתי פחד מוות מרופא שיניים.

אמא שלי אומרת שזה כנראה כטראומה מרופאה אחת מאוד לא חביבה. בכל אופן, במשך המון המון שנים פשוט לא הלכתי להיבדק ובטח שלא לטפל. עד שכבר לא היה מנוס – כאבי השיניים הכריעו אותי וחבר טוב שלי פשוט "גרר אותי" לרופא השיניים שלו, שלגמרי היווה עבורי חוויה מתקנת וכמו קוסם שיניים, סידר מה שהיה צריך. היום אני הולכת קבוע להיבדק ולניקוי אצל שיננית.

בגלל הטראומה הקטנה שלי, מאז שלעומר צמחה השן הראשונה הקפדתי על בריאות השיניים שלו. רכשתי לו מברשת שיניים "אצבע", המיועדת לתינוקות בגיל הזה והייתי מצחצחת לו את השן פעמיים ביום. הוא גדל והפך להיות ילד עם הרגלי צחצוח משובחים- הוא מצחצח שיניים פעמיים ביום (לפעמים פעם נוספת לאחר ארוחת צהריים), משתמש במי פה ובחוט דנטלי – והוא רק בן 9.5!

אבל, למרות המודעות לבריאות השיניים, מאז שהוא היה קטן גם הוא פוחד מאוד מרופא השיניים ואצלו דווקא לא הייתה שום טראומה שקדמה לזה… בביקור הראשון אצל רופאת השיניים, לביקורת שגרתית, הוא לא הסכים בכלל לשבת על הכיסא ושום "שוחד" לא עזר. מאז ניסיתי עוד כמה פעמים, אבל למרות שעם הגיל הוא הסכים לשבת, הוא עדיין לא היה מוכן בשום אופן שיטפלו בו.

בניסיון הבדיקה האחרון שלנו ב"מכבידנט" המליצה לי הרופאה המקסימה לקחת אותו לטיפול בסדציה, שמתבצע בבי"ח 'אסותא'. סדציה הוא בעצם סירופ טשטוש, שמסייע לילדים (וגם למבוגרים) להתגבר קצת על הפחד. בפעם הראשונה, למרות הסדציה והצוות הבאמת מקסים וסבלני באסותא, הוא עדיין לא הסכים וקם לרופא באמצע הטיפול (אבל לפחות הסכים לעשות צילום). הרופא אמר לי שבגלל שהוא עדיין לא יהיה מוכן, עלינו לעבור לשלב הטיפול בהרדמה מלאה.

לא ממש רציתי והחלטתי לנסות שוב. קיימתי אינספור שיחות עם עומר בבית, חלקן שיחות מוטיבציה ובחלקן הסברתי לו שהמוצא האחרון יהיה ניתוח (שממנו הוא פוחד אף יותר מטיפול אצל הרופא). דיברתי עם אסותא וביקשתי לנסות שוב. אתם חייבים להבין שבגלל שאסותא הוא המקום היחיד שמטפל בסדציה (מטעם קופות החולים) יש שם תור ענק וצריך לחכות לפחות 3 חודשים לתור. גם הפעם הם גילו אמפתיה וקבעו לנו תור לרופא אחר.

הרופא החדש היה "קוסם השיניים" של עומר. מעבר לעובדה שהוא היה מקסים, חברותי ונעים. הוא ישר הבין שעומד מולו ילד שצריך לדעת הכל והסביר לו, בכל רגע נתון, מה הוא עושה ומה המכשיר/ החומר שהוא שם לו בפה. הוא הבטיח לו שהטיפול לא כרוך בזריקת הרדמה (בפעם הקודמת זה היה עם) וגם עמד בהבטחה הזו. תוך 15 דק' היינו אחרי הטיפול, כשעומר מחוייך וכבר מחכה לתור הבא.

למה אני מספרת לכם את כל זה?

  1. כי חשוב להקפיד על בריאות השיניים של ילדים, כבר מיציאת השן הראשונה (המלצות למברשות שיניים, למשחות ולשאר מוצרים – בהמשך…)
  2. כי אם הילד שלכם מפחד- זה טבעי. אל תדחקו בו, אבל גם אל תרמו ידיים.
  3. כי תמיד כדאי לקבל חוות דעת שנייה (או שלישית)- לכו עם האינטואיציה.
  4. כי באמת מגיעה מילה טובה לצוות של מכבידנט אסותא ולרופא המדהים שהוריד לי אבן (או עששת) מהלב!

ועכשיו, כמו שהבטחתי – הנה סקירת מוצרים לטיפוח השיניים לילדים, שעברו להתנסות אצל ילדים בגילים שלהם הם מיועדים:

ערכת 4 מברשות שיניים רכות לתינוק של Nuby

בערכה יש 4 מברשות שיניים, כאשר כל מברשת מיועדת לשלב ולגיל אחר: הראשונה – מברשת שמתלבשת על האצבע של ההורים ומיועדת לשלב הטרום-בקיעה (ממש כמו זו שאני השתמשתי בה כשעומר היה תינוק). באמצעותה אפשר לעסות קצת את החניכיים של התינוק וזה מאוד עוזר להקל על הכאב שלהם בשלב הזה.

השנייה – מתאימה החל מגיל 7 חודשים, עם בקיעת השיניים הראשונות. השלישית – עשויה מחומר רך ועם ידית עבה ומעוצבת שמאפשרת לילד להחזיק אותה לבד. מתאימה החל מגיל שנה. והרביעית – מיועדת למי שכבר צמחו השיניים ועשויה עם סיבי ניילון רכים וגמישים. בגלל שהיא כבר קצת יותר קשה מהקודמות, כדאי להתייעץ עם רופא השיניים לגבי התחלת השימוש בה (כדי שהילד לא יפצע לעצמו את החניכיים, אם הם עוד לא בשלים לכך).

משחות שיניים "טפטפים" מבית 'כצט'

משחות שיניים ממותגות לילדים לפי גילים: משחת שיניים בטעם ענבים לבני 6-2 ומשחת שיניים בטעם מנטה מעודן לילדים בגילי 6+. המשחות ממותגות עם כל כוכבי הילדים הפופולאריים: הלו קיטי, סופרמן וברבי, כך שלילדים יש ממש חשק להשתמש בהם.

משחות שיניים לילדים של 'קולגייט'

משחות שיניים לילדים שמגיעות גם הן באריזות ממותגות עם הדמויות האהובות על הילדים. הפקק הרחב של השפופרת מקל על הילדים בהנחת השפופרת בחזרה על השיש וגורם להם (לטעמי) להרגיש עצמאיים יותר גם "בתפעול" של הצחצוח.

משחת שיניים ומי פה "אלמקס ג'וניור"

משחת שיניים לילדים בני 6-2, עם אריזה שדומה מאוד לאריזה "של הגדולים" ועליה איור חמוד. בנוסף, מציעה החברה גם מי פה מאותה סדרה (לילדים בגילי 12-6), שאמנם קצת חריפים (לפחות היו לעומר), אבל נותנים הרגשה מרעננת בפה ועומר מאוד אוהב להשתמש בהם.

חוט דנטלי לילדים של "פלקרס"

חוט דנטלי בטעמי פירות שמגיע עם ידית אחיזה צבעונית בצורות של חיות מתוקות. בכל אריזה יש 24 ידיות וזה פשוט מעולה לחינוך ולהקניית הרגלי ניקיון על ידי חוט דנטלי. עומר מאוהב בהם!

כמה טיפים (שלי) לגבי בחירת מוצרים והשימוש בהם:

  1. רוב המוצרים (כמו שאתם רואים כאן) ממותגים לילדים, כדי שיגרו אותם להשתמש בהם. בניגוד לקניות בסופר, כאן אני מציעה לכם ללכת עם הילדים לפארם הסמוך ולתת להם לבחור עבור עצמם את המשחה ו/או המברשת או המוצרים האחרים (כשהם כבר בגיל המתאים, כן?). זה גם יתן להם הרגשה טובה, גם יעודד אותם להשתמש בזה בבית וגם יעביר להם מסר של אחריות.
  2. שימו לב לטווח הגילים המצוינים על גבי המוצר. במיוחד במוצרי ילדים, יש כאמור מגוון גדול. רוב המוצרים מציינים טווח גילים מומלץ לשימוש. שימו לב לגיל המצוין והתאימו את המוצר לגיל של ילדכם.
  3. החליפו מברשות שיניים כל שלושה חודשים. מברשות שיניים נוטות לאגור חיידקים וחשוב להחליף אותן (או את הראש שלהן, אם מדובר במברשת חשמלית) אחת לשלושה – ארבעה חודשים.
  4. הקפידו על צחצוח שיניים נכון כחלק מהשגרה. גם אם בהתחלה זה נראה לכם מיותר, זכרו שמדובר בהקניית הרגלים. למדו את ילדכם לצחצח את השיניים בצורה נכונה, הסבירו להם את החשיבות של השמירה על בריאות השיניים (יש ספרים מקסימים לזה) והיו לידם כשהם מצחצחים.
  5. תחמיאו להם על השיניים הנקיות והלבנות שלהם. מחמאות תמיד מעודדות עשייה חיובית וככל שתחמיאו להם יותר לאחר שהם מצחצחים שיניים על השיניים הלבנות, הנקיות והריח הטוב שיש להם מהפה, כך הם ירצו להקפיד עוד יותר בפעם הבאה.

בהצלחה!

Scroll to Top