דף הבית » כל הכתבות » תיירות » אתרי מורשת » רומיאו ויוליה – הגרסה הצ'רקסית

רומיאו ויוליה – הגרסה הצ'רקסית

ממש קצת אחרי שהשתחררתי מהצבא, עבדתי ברדיו 'קול רגע', הממוקם בקיבוץ בית קשת. גרתי אז אצל ח' דודה שלי בכפר תבור. מקום מקסים לכשעצמו. אני זוכרת שבכל שישי אחר הצהריים, היינו נוסעים לכפר קמא הסמוך לקנות גבינה צ'רקסית ומצרכים נוספים בסופר השכונתי. הייתי צעירה אז והם תמיד נראו לי "ערבים ישראלים", כמו כל שאר ערביי הגליל…

אני זוכרת שכשהם היו מדברים ביניהם, הסתכלנו דודה שלי ואני אחת על השנייה וניסינו להבין את פשר השפה, אך ללא הצלחה. לא ממש הקדשתי לזה מחשבה ובטח לא זמן אז.

לאחרונה, כנראה כחלק ממסע סגירת המעגלית שלי, הוזמנתי לסיור בלוגרים בצפון. אני מודה שרק רפרפתי על התוכנית ובמבט ראשון אפילו לא ממש קלטתי שהמקום הראשון בו נסייר הוא 'המרכז למורשת הצ'רקסית' בכפר קמא עצמה. סגירת מעגלים, כבר אמרתי??

שם התחוור לי שלמרות שחייתי לידם, אכלתי מהגבינה שלהם וחציתי איתם את אותו הכביש, אני לא מכירה אותם בכלל. הצ'רקסים הם עם בפני עצמו, עם תרבות ייחודית ומסקרנת, עם שפה שגם אחרי 2000 שנה לא אצליח כנראה לבטא ועם המון מנהגים שחלקם נראו לי קצת עתיקים ואת חלקם הייתי מאמצת בשמחה אל המנהגים שלנו, ובייחוד אל הגברים שלנו.

פגשנו שם את זוהיר מנהל האתר, שהחליט לפתוח את המקום על מנת לשמר בכל הכוח את המורשת הצר'קסית. רגע לפני הסיור והחוויה עם זוהיר, התכבדנו בחלוז' – מאכל צ'רקסי מסורתי שמזכיר בטעמו מופלטה, ממולא בגבינה צ'רקסית כמובן.

אחרי שטעמנו קצת מורשת (תרתי משמע), הוביל אותנו זוהיר לאחד המבנים העתיקים במוזיאון. בכלל, כל המוזיאון מורכב ממבנים קשתיים מהמאה ה-19, שבלי קשר לכלום משרים אווירה של היסטוריה בתקופה שהייתי שמחה לחיות בה.

לאחר שהתרשמנו מהמבנה, התיישבנו באולם תחנת הקמח, שהוסב לחדר ממוזג ובו הוקרנה לנו מצגת עם כמה נתונים היסטוריים ועובדתיים על העם הצ'רקסי.

ידעתם למשל שמקורם של הצ'רקסים הוא בקווקז ושגם הם, בדומה לנו, מורכבים משנים עשר שבטים. בעולם חיים היום כחמישה מיליון צ'רקסים בלבד, מתוכם רק כ- 4000 חיים בישראל. יש להם שפה ייחודית שנקראת 'אדיגית', עם כתב ייחודי ואין בה הבדל בין זכר לנקבה.

בכלל, כל הקטע של השוויון בין המינים מודגש אצלם מאוד ופרט לחוסר ההתאמה לזכר ונקבה בשפה, יש המון מנהגים מקסימים המהללים את המין הנשי. כך למשל גבר שעובר על סוסו ומולו מגיעה נערה, חייב לעצור את סוסו, לרדת ממנו ורק לאחר שהיא מגיעה לעבור. מנהג נוסף הוא לעמוד תמיד מצד ימין של האיש החשוב יותר (אבא/ מנהיג וכו'). אישה תמיד תעמוד ראשונה, גם אם לצדה עומד מנהיג השבט. כן, ממש ככה. ועוד לא דיברתי על תהליך החיזור.

ההיכרות עם תהליך החיזור הצ'רקסי הייתה אחת מהחוויות היותר מהנות בביקור, ואפילו עשתה לי חשק למחזר צ'רקסי משל עצמי. ראשית סיפר לנו זוהיר על "מעגל החיזור" –  בכל אירוע מקיימים מעגל גדול, המיועד לרווקים ולרווקות. אחד אחד בתורו, נכנסים אל מרכז המעגל גבר ואשה ורוקדים את הריקוד המסורתי, הגבר במעגלים והאישה בקווים ישרים. הריקוד נועד על מנת להרשים את האישה ביכולות הגבריות של הגבר (לי זה ממש הזכיר את תהליך החיזור של הטווס).

במידה שהגבר מוצא חן בעיני האישה, היא מגניבה אליו מבט, חיוך או קריצה. אז, ורק אז, הם נפגשים באישון לילה במקום מסתור ובודקים אם הם אכן מוצאים חן אחד בעיניי השני.

בכלל, לאורך כל תקופת "החברות", נפגשים בני הזוג בחשאי, על מנת לא לגרום לשום התערבות חיצונית או השפעה חיצונית על הבחירה בבן/בת הזוג. לאחר שהחליטו להינשא, ניגש הגבר יחד עם משפחתו למשחת הכלה ומבקש את ידה.

במידה והמשפחה לא מסכימה לנישואין, יש טקס "חטיפה" מוסכם – הגבר מגיע רכוב על סוס בלילה, 'חוטף' את האישה ויורה פעם אחת באוויר לסמן על החטיפה. לראשי העדה ולמשפחת האישה יש הזדמנות לתפוס אותו. היה והוא הצליח להגיע אל מחוץ לגבולות הכפר הוא יורה שלוש פעמים באוויר והאישה מותרת לו, למורת רוחה של המשפחה. נו, לא הכי רומיאו ויוליה??

לומדים שם עוד המון דברים על דרכי גידול הילדים (מאוד לא קונבנציונלי – האמינו לי), על דרך האכילה המסורתית ועל הניסיון לשמור על המורשת הקטנה הזו בכל מחיר.

אחרי שהייתי שם הבנתי כמה אני לא יודעת כלום על השכנים שלי, כמה אנחנו כולנו לא יודעים כלום על השכנים שלנו. קל לנו יותר להתרחק מהם. נדמה לי, וזו רק הצעה, שאם נשכיל ללמוד על ההיסטוריה שלהם, על התרבות והמנהגים, רק אז תוכל אולי להיסלל כאן דרך לשלום אמיתי. ממליצה לכם לבקר.

מחיר: 25 ש"ח למבוגר, 20 ש"ח לילד, כולל מיצג אור קולי וסיור מודרך. אם אתם רוצים ליהנות ממופע פוקלור, טעימות מהמטבח הצ'רקסי וסיורים מודרכים בבתים העתיקים בכפר יש לתאם מראש.

המרכז למורשת צ'רקסית, כפר קמא. פתוח בכל ימות השבוע, בין השעות 17:00-9:00. לפרטים נוספים: יסמין 050-5857640, 077-5014017

Scroll to Top