דף הבית » כל הכתבות » תרבות » ספרים » מסע בין חלומות

מסע בין חלומות

כמה פעמים הקצתם מחלום וניסיתם להבין מה המשמעות שלו? כמה פעמים העירו אתכם הילדים שלכם כי חלמו חלום בלהות? וכמה פעמים הזדמזם לכם המשפט "וחלמתי חלום שבטח יש לו פירוש" מהשיר של עברי לידר?

לי זה קורה המון. חברים שלי מכנים אותי "יוסף בעל החלומות" והלוואי שהייתי מאמינה בכל מפרשי החלומות למיניהם, כי אז בטוח שדרכי בחיים הייתה סלולה וקלה יותר, או לפחות מכילה עששיות שיסמנו לי את הדרך. אבל אני לא וכשאני חולמת חלום, אני מנסה להבין לבד למה בחיים הרגילים הוא מתקשר וממה הוא נובע.

על פי ויקיפדיה: "חלום הוא חוויה סובייקטיבית של מראות דמיוניים ותחושות במהלך השינה. לחלום שגרתי מספר מאפיינים, ובהם חוסר מודעות לכך שמדובר בחלום, אי יכולת לשלוט ולכוון את השתלשלותו, וחוסר הפעלה של מנגנון הביקורת והשיפוט. החלום הוא תופעה כלל-אנושית חוצה תרבויות, שגם נצפתה בחיות, ושגם ילדים לומדים לזהותה כבר בגיל צעיר. מדענים משערים כי כרבע מהשינה מוקדשת לחלום. דמויות היסטוריות רבות ידועות כמי שהיו מושפעות מחלומותיהן. לפותרי חלומות היה מעמד מיוחד בחצרותיהם של מלכים, ולרוב הם שימשו ככוהנים, בשל החשיבות הרבה שבני אדם ייחסו לחלומות בעולם העתיק".

אצל ילדים עולם החלומות מרתק ממש ומאז שהקטן שלי יודע לדבר, אני מנסה לדובב אותו על מה חלם בלילה. כמובן, שהסיפורים שהוא מספר הם לאו בהכרח החלום שלו, אלא ערבוביה של דמיונות, סרטים ורצונות, אבל גם זה משהו וזו דרך נפלאה בעיניי לגעת ולהיוודע אל עולמו הפנימי של הילד. והנה, סוף, סוף תערוכה חווייתית לכל המשפחה בנושא חלומות!

תערוכת "מסע בין החלומות"

התערוכה היא פרויקט רב תחומי בשיתוף אמנים מהארץ ומהעולם, וראייטי ישראל והחברה לפיתוח יפו העתיקה, והיא מתחלקת לכמה מתחמים:

מתחם אחד הוא חשיפת פרויקט החלומות הבינלאומי של רוג'ר אומאר הספרדי – 200 חלומות שנבחרו מתוך 8000 חלומות של ילדים מרחבי העולם שאסף. תיאור 200 החלומות הנבחרים הועבר למאיירים ממדינות שונות, שנתנו לחלומות את הפרשנות האיורית שלהם.

מתחם אחר מציג ציורים של ילדים מבתי ספר יסודיים ברחבי הארץ, שצוירו במהלך פרויקט חברתי חינוכי שכלל שעות העשרה ותכנים בנושא חלומות. כאן ניתן לראות ממש את המנעד הרחב של חלומותיהם של ילדים – ממפלצות ודרקונים ועד כסף, עושר ותהילה. ואם זו לא מראה למציאות שלנו, אז מה כן??

בעקבות ציורי הילדים ונושא התערוכה בכלל, נרקם לו סרט אנימציה מקורי בתלת ממד, בבימוים של נטע הולצר ויואב רודה, שעוסק בחלומות בכלל, כולל כמה עובדות מדעיות על חלומות ואפילו דרך להשקיט חלומות בלהות אצל ילדים. התסריט והתכנים נעשו בשיתוף ד"ר אבן רז, מומחה בחקר השינה והחלומות והוא קצר, מקסים וקולע.

בעקבות ספר האנימציה יצא גם ספר ילדים חדש "מסע בין החלומות"

הספר עוקב אחר יונתן במסעו אל עולם החלומות כשהוא מלווה בד"ר חלומי. במסע מגלה יונתן עובדות על חלומות וגם לומד איך להרחיק מעליו חלום בלהות. הטיפ הקטן שיש בספר להרחקת חלומות הבלהות, עזר גם לקטן שלי והספר הפך להיות ספר מועדף אצלנו לפני השינה. בסוף הספר יש גם דפים בהם הילד יכול לצייר את חלומותיו ואפילו משקפיים תלת ממדיים, שהופכים את הספר לאטרקציה של ממש (מחיר רגיל – 45 ש"ח, מחיר מוזל בתערוכה – 39 ש"ח, כשחלק מההכנסות עוברות לילדי וראייטי ישראל).

במהלך חול המועד יועמדו ברחבת המוזיאון פינות יצירה רבות, הנוגעות כולם בנושא החלומות וכך, פרט לחשיפה של הילדים לעולמם הפנימי של ילדים אחרים, דרך מצוינת לפתוח אותם קצת אליכם ודרך תרבותית להעביר את הזמן, ייהנו הקטנים משעות של פעילות מהנה.

התערוכה מוצגת עד ה-20.10 במוזיאון יפו לעתיקות, בית הסראייה העתיק, רח' מפרץ שלמה 10, מתחם יפו העתיקה.

Scroll to Top