דף הבית » כל הכתבות » תיירות » אטרקציות » מגדל פיזה ומתחם המוזיאונים: מה יש לראות ולעשות? כל מה שחשוב וכדאי לדעת

מגדל פיזה ומתחם המוזיאונים: מה יש לראות ולעשות? כל מה שחשוב וכדאי לדעת

מתחם המוזיאונים של פיזה, שנקרא גם "כיכר הדואומו" (Piazza del Duomo) ושבו ממוקם גם מגדל פיזה הנטוי הכה מפורסם, הוא אחד האתרים התיירותיים הפופולאריים ביותר בעולם, שנחשב לאחד משבעת פלאי תבל ושבשנת 1987 אף הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמי.

רוב התיירים מגיעים לעיר במיוחד כדי לראות את המגדל וכמובן – להצטלם איתו בפוזה הכמעט הכרחית של "החזקת המגדל", ואת זה אגב אפשר לעשות גם בלי לקנות שום כרטיס ובלי לשלם שום דבר. פשוט מגיעים למתחם ומסתובבים שם בחופשיות. במקרה כזה מדובר בביקור קצר שבשבילו אכן מספיקה גיחה של כחצי יום. אבל… אני כאן לטובת מי שכמונו, מעוניין לבקר בתוך המבנים השונים שבמתחם ו/או לטפס במדרגות אל המרפסת שבראש מגדל פיזה (זה כיף, ממליצה בחום).

מה יש לראות ולעשות במתחם המוזיאונים של פיזה?

את מגדל פיזה הנטוי כמובן, אבל ממש לא רק. בנוסף למגדל, יש במתחם עוד חמישה אתרים מרשימים במיוחד, מבחוץ ומבפנים: שלושה מבנים שמייצגים את האמנות והארכיטקטורה של התקופה הרומנסקית באיטליה – הקתדרלה, הבפטיסטריום (Baptistery) והקמפוסנטו (Camposanto), ושני מוזיאונים שמציגים את ההיסטוריה והאמנות של העיר ושל המתחם – מוזיאון האופרה דל דואומו (Museo dell'Opera del Duomo) ומוזיאון סינופיה (Museo delle Sinopie).

למרות שיש דמיון מובהק בין כל האתרים שבמתחם, כל אחד מהם מציע משהו קצת שונה, ככה שכדאי לכם לזהות מראש את מה שמעניין אתכם ו/או להקדיש לפחות ביקור קצר בכל אחד מהם. רובם אגב נכללים באותו כרטיס, ככה שזה בעיקר שיקול של עניין וזמן.
>> ההסבר המלא על סוגי הכרטיסים למגדל פיזה ולמבנים הנוספים שבמתחם – כאן.

Powered by GetYourGuide

מגדל פיזה

המגדל הנטוי המפורסם, שהוא בעצם מגדל הפעמונים של הקתדרלה, נבנה בין השנים 1173 ל-1372, והחל לנטות על צידו בגלל האדמה הרכה שעליה הוא נבנה. גובהו של המגדל הוא 55.36 מטרים, ובתוכו יש 273 מדרגות ספירליות שמובילות למרפסת העליונה שבה ניצבים שבעת פעמוני הברזל הענקיים. אגב, הבחירה ב-7 פעמונים היא כמובן לא מקרית – כל אחד מהפעמונים מסמל תו מוזיקלי אחר, כשהמטרה היא להדגיש את ההרמוניה של האלוהות, האנושות והטבע.

הכניסה למגדל עצמו כדאית רק אם אתם חובבי טיפוס במדרגות ספירליות עתיקות, אין מה לעשות בו חוץ מזה. הטיפוס עצמו מאתגר, אפילו מאוד מאתגר – לא רק בגלל המדרגות עצמן, אלא בעיקר כי הקוטר של החלל צר, המדרגות מחליקות והסיבובים חדים מאוד (חשוב לקחת את זה בחשבון במיוחד אם אתם או מי שאתכם בהיריון ו/או סובל מסחרחורות או מכל עניין רפואי אחר דומה שדורש משנה זהירות), אבל הסיפוק והנוף הפנורמי המרהיב שנשקף מלמעלה לגמרי שווים את זה. 

4 הערות חשובות לגבי העלייה למגדל:

 1. באופן טבעי והגיוני ביותר, בגלל שהביקוש גדול וחלל המדרגות צר מאוד, יש הגבלה על מספר המבקרים שיכולים לטפס במקביל והכניסה מתאפשרת רק למי שרכש כרטיס מראש ורק בשעה הספציפית שנקובה על הכרטיס.
  >> ההסבר המלא וטיפ יעיל במיוחד בנוגע לרכישת הכרטיסים למגדל פיזה – כאן.
Powered by GetYourGuide
 1. בגלל התור הארוך שמשתרך בחוץ (אל תיבהלו ממנו), חשוב להגיע לפחות 10 דקות לפני שעת הכניסה שלכם ועוד יותר חשוב לעדכן את הסדרנים בשעה שלכם, ככה שהם יוכלו "לשלוף" אתכם החוצה מהתור כשיגיע תורכם. מי שמאחר פשוט לא נכנס אז שימו לב.
התור בעלייה למגדל פיזה
 1. אי אפשר להיכנס עם תיקים, גם לא תיקי יד. אם יש אתכם תיקים, תתבקשו להשאיר אותם בלוקר שנמצא בבניין מול – זה ללא תשלום, אבל עשוי לקחת קצת זמן אז קחו את זה בחשבון.
 2. מטעמי בטיחות, ילדים שלא ימלאו להם 8 עד סוף השנה הקלנדרית הנוכחית שבה אתם מבקרים אינם רשאים להיכנס. ילדים מתחת לגיל 18 חייבים ליווי מבוגר.

הבפטיסטריום – בית הטבילה

הבפטיסטריום (Baptistery) שנבנה בין השנים 1152 ל-1363, הוא המבנה הדתי הגדול ביותר מסוגו באיטליה ומשמש כבית הטבילה של הקתדרלה. המבנה עצמו עגול, בנוי כולו משיש לבן בסגנון רומנסקי-גותי והמונומנט המרכזי בתוכו הוא אגן הטבילה המתומן הענק והבאמת מרשים, שבנה האדריכל גידו ביגארלי דה קומו (Guido Bigarelli da Como) אי שם באמצע המאה ה-13.

2 המלצות לביקור בבית הטבילה:

 1. לפני שאתם נכנסים פנימה, הביטו בו טוב טוב מבחוץ ושימו לב במיוחד לקשתות באכסדרה החיצונית ולדמויות המפוסלות עליהן. מבחינה היסטורית, בניית הקשתות שנעשתה על ידי האדריכל ניקולה פיזאנו והדמויות שפוסלו על ידי ג'ובאני פיזאנו (בנו של ניקולה), היוו את תחילת ה"רנסנס" של הפיסול ונחשבות עד היום לפריצת דרך משמעותית במיוחד בתולדות האמנות.
 1. אל תחמיצו את ההדגמה המוזיקלית – זה אולי יישמע לכם קצת מוזר, אבל אחד המאפיינים הייחודיים ומעוררי ההשראה של המבנה הזה הוא האקוסטיקה שלו, שנחשבת לפלא של ממש. בגלל שהתקרה המקומרת של המבנה מורכבת למעשה מכיפה כפולה: כיפה פנימית בצורת חרוט קטום וכיפה חיצונית חצי כדורית, נוצרת אקוסטיקה יוצאת דופן שמהדהדת את הצלילים והופכת את החלל כולו למעין כלי נגינה מונומנטלי. זה מדהים, ממש. כדי להמחיש את הקסם הזה, בכל 30 דקות מתקיימת הדגמה קצרה על ידי איש צוות שפשוט שר כמה תווים ונותן להדהוד המופלא לעשות את השאר. אל תחמיצו את זה, באמת. תשאלו את הסדרן בכניסה מתי ההדגמה הבאה ותתכננו את הכניסה שלכם בהתאם.

הקתדרלה

הקתדרלה של פיזה, שנקראת גם דואומו די פיזה (Duomo di Pisa), הייתה ונותרה הכנסייה הראשית של העיר. היא נבנתה לאורך שנים רבות, בין השנים 1064 ל-1118, ולכן העיצוב שלה הוא למעשה תערובת של סגנונות אדריכליים שונים המשקפים את ההתפתחות האומנותית בטוסקנה. זו גם אחת הסיבות לכך שעד היום היא נחשבת ליצירת אמנות בפני עצמה, אם כי חלקים גדולים ממה שקיים היום הם לא המקוריים אלא שוחזרו לאחר השריפה ההרסנית שכילתה כמעט את כולה ב-1595.

לפני שאתם נכנסים תתמקדו רגע בחזית החיצונית ושימו לב לתערובת הסגנונות הזו – ההשפעה הערבית שניכרת באלמנטים כמו הפסים הרוחביים של אריחי השיש בשחור ובלבן ותוספות הברונזה בסגנון אסלאמי בעיטור הגג, ההשפעה הים תיכונית שניכרת באלמנטים אחרים בעלי מראה מזרחי כמו הכיפה האליפטית, וכמובן ההשפעה הרומית שניכרת בשילוב המסיבי של אנדרטאות רומיות שהדגישו את גדולתה של העיר פיזה כ"רומא הקטנה". בתוך הקתדרלה תוכלו להתרשם מהמזבח המעוצב, הקירות המצוירים, הקפלה המוזהבת, האורגן העתיק וכמובן, הפסלים הכה אופייניים.

טיפ בונוס:

כשאתם בתוך הקתדרלה, שימו לב לציורי הקיר והכיפה – הם למשל חלק ממה שנשרף ב-1595 ושוחזר בהמשך בדיוק מרהיב. תהליך השחזור אגב כלל עבודת מחקר אינטנסיבית וצילום של כל השטחים, ניתוח כימי ופיזיקלי של החומרים המקוריים והתהליכים האמנותיים, הסרת השפשופים השונים במטרה לשחזר את המרקם המקורי של הציור, ניקוי חומרים לא רלוונטיים ותיקון פגמים. והתוצאה? מרשימה במיוחד.

הקמפוסנטו – בית הקברות העתיק

הקמפוסנטו (Camposanto) שממוקם בצד הצפוני של המתחם נבנה בין השנים 1278 ל-1464, ובתוכו נמצאים קברות של אנשים חשובים מהעיר, כמו חוקרים, אמנים ושליטים. אנחנו נכנסנו רק לחצר, שזה בהחלט סופר מעניין – יש בפנים גם פסלים וציורי קיר יפיפיים שמתארים כמה מסיפורי הברית החדשה ואת ההיסטוריה של פיזה. לבית הקברות עצמו לא נכנסנו כי האזור היה בשיפוצים כשאנחנו היינו, ותכל'ס כי גם קצת פחות מעניינים אותנו קברים מהסוג הזה, אבל אם בא לכם ופתוח – תציצו פנימה.

מוזיאון סינופיה

מוזיאון סינופיה (Museo delle Sinopie) הוא מוזיאון קטן יחסית שבו מוצגות הסינופיות, "טיוטות", של ציורי הקיר שבקמפוסנטו. כן כן, גם האמנים הגדולים ביותר בהיסטוריה השתמשו קודם ב"טיוטה" כדי לזרוק רעיונות, להשלים סצנות, לשרטט דמויות וכדומה. רק שאז, אותן "טיוטות" היו בעצם רישומים שנעשו באמצעות פיגמט אדום מהול במים ("Sinopia") על גבי שכבת הטיח הראשונה ("sinoper") – מכאן גם מקור השם "מוזיאון סינופיה". זה אולי נשמע סתמי, אבל מדובר בממצא נדיר מאוד ואחד היחידים ששרד מימי הביניים, אז ההמלצה שלי היא לא לפספס. 

מוזיאון האופרה דל דואומו

מוזיאון האופרה דל דואומו (Museo dell'Opera del Duomo) נפתח רשמית רק בשנת 1986, אבל בפועל ניתן לומר שהמוזיאון הוקם במקור כבר בשנת 1935 – אז הוקדשו שלושה חללים קטנים בתוך המבנה לאוסף קטן של פסלים ושברי אבנים שאצר היסטוריון האמנות אנצו קרלי (Enzo Carli).

במוזיאון עצמו תוכלו לראות מגוון רחב של יצירות אמנות ואובייקטים המשקפים את התרבות וההיסטוריה של האזור, כמו פסלים רומאיים ושרידים מהאמפיתיאטרון הרומי, לצד יצירות אמנות מודרניות כולל יצירות מאוסף פיצ'יני. אבל הדבר שהכי כדאי להתמקד בו בעיניי הוא תצוגת הקבע של אמנות יהודית, שמציגה לראווה ובגאווה את התרבות היהודית בעיר פיזה.

** אנחנו לצערי לא הספקנו להיכנס אליו כי כבר היינו קצרים בזמן, אבל זה לגמרי שווה.

כרטיסים

הכניסה לכל אחד מהאתרים שבכיכר היא בתשלום, ויש אפשרות לרכוש כרטיס משולב שכולל כניסה לכל האתרים שבמתחם, עם/בלי עלייה למגדל, או כרטיס בודד לכל אחד מהאתרים (הכניסה לקתדרלה ניתנת ללא תשלום לכל מי שרוכש את אחד הכרטיסים דרך האתר הרשמי של פיזה).

מחירי הכרטיסים באתר הרשמי

באתרים רשמיים שמוכרים כרטיסים לאטרקציות כמו Getyourguide או Tiqets, אפשר למצוא גם כל מיני חבילות אחרות – החל מכניסה עם מדריך אודיו דרך סיורים מודרכים ועד טיולי יום.

דוגמה לכמה מהאפשרויות הפופולאריות באתר Getyourguide

Powered by GetYourGuide

שימו לב! כמה דגשים חשובים מאוד לגבי הכרטיסים:

מהצצה קטנה למחירים באתר הרשמי (ראו תמונה למעלה) אפשר לראות, וזה די הגיוני, שהכי משתלם זה לרכוש את הכרטיס המשולב. אבל העניין עם הכרטיסים כאן הוא קצת טריקי, במיוחד אם אתם רוצים לעלות למגדל, אז תהיו איתי רגע…

בזמן הרכישה תתבקשו לבחור תאריך, ובמקרה של כרטיס משולב שכולל את המגדל – גם שעה (ואז התאריך שבחרתם למגדל הוא "הקובע" גם לשאר האתרים במתחם). יש לזה חשיבות רבה כי העלייה למגדל תקפה רק ביום ובשעה הספציפיים שבחרתם, והכניסה לשאר האתרים תקפה למשך שנה מהתאריך שבחרתם.

המשמעות בפועל היא שאם אתם רוצים גם לבקר באתרים שבמתחם וגם לעלות למגדל, תצטרכו לתכנן את כל הלו"ז לפי התאריך והשעה של העלייה למגדל. על פניו זה אמור להיות פשוט כי המבנים בתוך המתחם מאוד קרובים אחד לשני, ככה שהשעה הספציפית של העלייה למגדל לא אמורה לשנות. הבעיה היא שהכרטיסים למגדל נגמרים במהירות שיא, ככה שמאוד יכול להיות (כמו שקרה לנו) שהשעות שיישארו לא יתאימו לכם לתוכניות ו/או לא ישאירו לכם מספיק זמן לבקר בשאר האתרים.

ככה זה נראה במסך של הזמנת הכרטיסים

וכאן אפשר לבדוק בלייב את התאריך שלכם

Powered by GetYourGuide

מה עושים? הנה 2 טיפים קטנים שלי:

 1. אם הגעתם לפיזה ליום אחד או לחצי יום – הכי טוב זה לבחור את שעת העלייה למגדל בתחילת היום או בסופו, ואז לבקר בשאר האתרים אחרי או לפני (בהתאמה).
 2. אם הגעתם לפיזה ליותר מיום אחד, כמונו למשל – חלקו את הביקור במתחם ליומיים, ושבצו את הביקור במגדל ביום הראשון. ככה "תפתחו לעצמכם את הכניסה לאתרים" בשלב מוקדם של הביקור בעיר, ותשאירו לכם מספיק זמן לבקר בהם בנחת בזמנכם החופשי. 
 3. אם אתם רוצים לבקר במגדל ביום היחיד/הראשון שלכם בעיר – שימו לב שזה מסתדר לכם עם השעה שבה אתם מגיעים, במיוחד אם אתם מגיעים ברכבת ואז כדאי מאוד לבדוק את השעות הפנויות למגדל לפני שמזמינים כרטיסים לרכבת.

הערה והמלצה מניסיון אישי:

כשאני באתי לרכוש את הכרטיס המשולב שכולל את המגדל, תכננתי לפעול לפי הטיפ שנתתי לכם קודם ולשבץ את הביקור במגדל ביום הראשון שלנו בפיזה, אבל השעות הפנויות היחידות לעלייה למגדל שהיו לאותו תאריך לא הסתדרו לנו עם השעה של הרכבת, שאותה הזמנתי קודם (מכאן נולד טיפ מס' 3) וגם ליום שלמחרת, יום העזיבה שלנו, כבר כמעט לא נשארו כרטיסים ואלו שנשארו היו לשעות הצהריים המאוחרות יחסית (סביבות 15:30).

בגלל שבאותו יום עזבנו את פיזה ונסענו לפירנצה ברכבת, ובגלל שהיינו צריכים להגיע לפירנצה בשעה סבירה כדי לעשות צ'ק אין במלון שלנו, ידעתי שהעלייה למגדל חייבת להיות אחרונה ושאם ארכוש את הכרטיס המשולב – שהוא באמת הכי משתלם מבחינת המחיר – יש סיכוי קלוש מאוד שנספיק לבקר בכל האתרים שבמתחם עד שעת הכניסה שלנו למגדל. אז התחכמתי קצת ובמקום לרכוש את הכרטיס המשולב, רכשתי בנפרד את הכרטיסים למגדל ואת הכרטיסים המשולבים ליתר האתרים – את המגדל ליום השני בצהריים, בהתאם לאפשרויות שהיו לי, ואת יתר האתרים עם התאריך של היום הראשון. אז נכון שזה עלה לי 3 יורו יותר לכרטיס, אבל ככה יכולנו להיכנס לכל האתרים כבר מהיום הראשון ולא היינו בלחץ של "להספיק". 

בשורה התחתונה: אם אתם רוצים לעלות למגדל כדאי לכם להזדרז עם הזמנת הכרטיסים ולא לדחות את זה לרגע האחרון, ככה שיש סיכוי גבוה יותר שתצליחו לשריין את השעה שהכי נוחה לכם. ובכל מקרה, ההמלצה שלי היא לא לוותר על העלייה למגדל גם אם זה דורש קצת התגמשות מבחינת זמנים. זו חוויה והנוף מלמעלה הוא וואו.

דרך איפה הכי משתלם לרכוש את הכרטיסים?

כמו כל רכישה אחרת, בטח של כרטיסים לאטרקציות בחו"ל, גם במקרה הזה אפשר כאמור לרכוש את הכרטיסים ישירות דרך האתר הרשמי של פיזה או דרך אתרים רשמיים שמוכרים כרטיסים לאטרקציות כמו GetYourGuide או Tiqets.

Scroll to Top