דף הבית » כל הכתבות » עוד כל מיני » אירועים » פסטיבל תל אביב הבינלאומי ה-8 לסרטי ילדים ונוער

פסטיבל תל אביב הבינלאומי ה-8 לסרטי ילדים ונוער

מאז שהייתי קטנה, נטוע בי חיידק 'מאחורי הקלעים'. אני זוכרת שהייתי יושבת שעות בחופש הגדול מול הערוץ היחיד שהיה ומנסה לדמיין מה הם עושים בכל רגע נתון מאחורי הקלעים וחולמת להיות שם בעצמי.

כשבגרתי, התגשם החלום הזה שלי. מיד עם שחרורי מהצבא התחלתי לעבוד ככתבת בעיתון המקומי וכמפיקה ברדיו 'קול רגע' שבצפון, בראשותו של חיים הכט, שהסכים לקחת אותי תחת חסותו ולמרות חוסר הניסיון והידע שלי, ללמד אותי הכל, מא' ועד ת'.

שנתיים עבדתי שם. הייתי מפיקה, טכנאית, עורכת, מפיקה ראשית ומה לא… נהניתי מכל שנייה והרדיו הפך להיות ביתי השני. כשעברתי לתל אביב, השתלבתי כמפיקה ב'רדיו ללא הפסקה' ומשם, הדרך לטלוויזיה הייתה קצרה – הייתי תחקירנית, עורכת, מפיקה ואפילו נערת מים על הסט, לעת מצוא.

הגשמתי חלום! הכרתי אנשים מדהימים מהתעשייה, שחלקם חברים טובים שלי עד היום ואפילו, רק בסוף הלכתי ללמוד 'קולנוע' במכללת ספיר. כנראה שנכונה השמועה שחלומות יוצרים מציאות. אחרת, לא היה שום סיכוי ושום נקודת פתיחה אחרת.

אני מודה שעד היום טבוע בי חיידק האקרנים ואני מידי פעם מציצה בקנאה על כל אותם אנשי הפקה. לא שהתנתקתי משם לגמרי, אבל היום אני פחות 'אשת עשייה' ויותר נמצאת במקומות האלו ככותבת או כצופה מהצד. אבל ככה זה כשמגדלים ילד לבד, השעות כבר לא פנויות כל כך לעשות מה שרוצים..

לאחרונה, התחיל הקטן שלי, בן ה-6, לשאול שאלות לגבי הלך הדברים מאחורי הקלעים ואין נהנה ממנו לבוא איתי לימי צילום או להצצה אחורית בכל מיני פרויקטים.

בדיוק בשל כך, אני מברכת את היוזמה של סינמטק תל אביב לקיים את פסטיבל תל אביב הבינלאומי לסרטי ילדים ונוער בחופש הגדול.

הפסטיבל, מתקיים בישראל זו השנה השמינית. אבל רק השנה, הוא מתקיים בחופש הגדול, בין התאריכים 27-22 ביולי, ומאפשר בעצם לכל אותם קטנטנים, ליהנות ממה שאני נהנית כבר שנים.

קצת על הפסטיבל:

הפסטיבל, המתקיים כאמור זו השנה השמינית, הוא למעשה פסטיבל הכולל כ-30 סרטים מרחבי העולם, עטורי פרסים, שמרביתם מוקרנים בהקרנות בכורה, המיועדים לגילאי 13-3!!

פרט להקרנות הסרטים, ייערכו מופעים, יתקיימו סדנאות ואירועים שונים, שתוכנם סובב סביב עולמות הקולנוע השונים. כמו כן, הפסטיבל יכלול בתוכו מספר קטגוריות שונות ומבורכות:

תחרות הסרט הטוב:

שמונה 'סרטי תחרות' יתמודדו על פרס הסרט הטוב ביותר לשנת 2012. הדירוג יעשה על ידי חבר ילדים שופטים, שעבר הכשרה מקצועית בסדנה ייעודית בראשותה של הגב' טובה בן ארי, מפקחת ארצית לזכויות תלמידים במשרד החינוך. וועדה של שופטים מקצועיים, הכוללת נציגים מתעשיית הסרטים מחו"ל ומהארץ, בראשותו של הבמאי הישראלי דן וולמן.

הסרט שיזכה במקום הראשון יקבל 10,000 ש"ח. פרס שניתן ע"ש מרילה מוזס לבית וולפוביץ ז"ל.

הסרטים המתמודדים בתחרות: "הילד והעורב" מהולנד (יוקרן ביום שני, 23.7, בשעה 10:30 וביום שלישי, 24.7, בשעה 13:30). "המסע לארקדיה" מארצות הברית (יוקרן ביום שלישי, 24.7, בשעה 16:00). "בין זאבים" מספרד (יוקרן ביום שני, 23.7, בשעה 18:00 וביום חמישי, 26.7, בשעה 10:30). "מלחמת הכפתורים" מצרפת (יוקרן ביום שני, 23.7, בשעה 16:00). "המוסיקה של ריקי ראפר וונדי המדליקה" מפינלנד (יוקרן ביום שלישי, 24.7, בשעה 10:30 וביום רביעי, 25.7, בשעה 18:30). "דרקון הקרח" משוודיה (יוקרן ביום רביעי, 25.7, בשעה 19:00). "גאטו והעפיפונים" מהודו (יוקרן ביום רביעי, 25.7, בשעה 16:30). ו"ניקוס והשקנאי" מבלגיה (יוקרן בטקס הפתיחה, יום ראשון, 22.7, בשעה 19:30 וביום שני 23.7, בשעה 18:30).

צפיתי בהקרנה של "ניקוס השקנאי" עם הקטן ואני רוצה קצת להרחיב על הסרט

מדובר בסיפור על ניקוס, ילד יתום מאם, המתגורר ביוון, בן לאב זעוף המתפרנס בקושי מדייג. באחת מהמשימות אליה נשלח ניקוס על ידי אביו הוא נתקל בגוזל של שקנאי אצל רב חובל שיכור ומתעלל ומחליט לפדות אותו משביו תמורת שרשרת הזהב שהייתה שייכת לאמו. בשל המחיר הגבוה רגשית, הוא מסתיר אותו מאביו ומגדל אותו בסתר. השקנאי גדל והופך לעוף יפייפה. הסוד מתגלה ומשנה את פני העיירה כולה.

מעבר לעובדה שזהו סרט על חברות בין ילד לבעל חיים (שזהו בכלל מוטיב מודגש בפסטיבל השנה), זהו סרט מקסים, עשוי בקפידה, מרגש ונוגע על חברות בכלל, על הורות ועל הקרבה. הקטן שלי, שלא יודע לקרוא עדיין, הבין את הסרט (עם קצת עזרה ממני בראשי פרקים), נהנה ממנו והתרגש עד דמעות. וגם אני- סרט פשוט מצוין!!!

פנורמה

הקרנת סרטים המוקדשים כולם לעולמם של ילדים מכל העולם. במסגרת 'פנורמה' יוקרנו הסרטים "המכשפה לילי" מגרמניה. "מקל תעלול" מנורווגיה. "פאקו והטייס" מאירלנד. "אין כמו דוקובו" מצרפת. "הקוף בני-השיבה הביתה" מצרפת ו"הילדים מהר נפף" משוויץ.

פוקוס הולנד

כמו בכל שנה מקדיש הפסטיבל 'פוקוס' סביב תעשיית הקולנוע לילדים של מדינה מסוימת. השנה נבחרה הולנד. במסגרת זו יוקרנו ארבעה סרטים הולנדים לילדים: "אלפי ילד הזאב". "הילד והעורב". "טוני והמלכה" ו"הסוס של ווינקי".

פרוייקט KUKI

פרויקט המגיע מפסטיבל אינטרפילם שנערך בברלין וכולל מקבץ סרטים מאפריקה, הודו, סומליה, אתיופיה ואוגנדה ומציג את סביבת חיי היום יום של הילדים.

פיצי פיצי

הגדילו לעשות השנה והקדישו אירועים מיוחדים לקטנטנים. בין האירועים תהיה הקרנת טרום בכורה של הסרט "הפיה לילי וחד הקרן". מופע אינטראקטיבי "אורח בלתי צפוי"- שילוב של מופע והקרנת סרט האנימציה 'הפינגווין ואני' מאנגליה, המדובב על ידי גילה אלמגור.

הסרט, שגם בהקרנתו צפיתי, מספר על פינגווין שמתדפק על דלתו של ילד קטן במפתיע. הילד עושה הכל על מנת להחזירו הביתה, אל הקוטב הדרומי, ובדרך מגלה מהי חברות אמיתית. הסרט ריגש את הקטן שלי עד דמעות ובכי של ממש. והקרנת הסרט "טרופוטי" במסגרת 'גולגולנוע', המשלב שחקנית על הבמה במופע אינטראקטיבי עם הילדים.

לכל הסרטים במסגרת 'פיצי פיצי' יתווספו בוסטרים מיוחדים, עליהם יוכלו לשבת הקטנים ולצפות "כמו גדולים".

קולנוע ישראלי

כמובן – מחווה לקולנוע הילדים שלנו, שלצערי האישית, אינו מפותח דיו. בין הסרטים שיוקרנו: "עץ הדומים תפוס", "נודל", "אוסטרליה שלי", "ארץ בראשית", "איליי ובן", "הם תופסים גם ילדים" ו"גיבורים קטנים".

סרטים שילדים יצרו וסרטים על ילדים

פרויקט מהמם של ערוץ הילדים ועמותת להב שכולל סרטים על פי סיפורים של ילדים מבתי ספר שונים בארץ, על נושאים המעסיקים אותם בחיי היומיום. פרויקט אתגרים של ערוץ 1 – סדרה של סרטים דוקומנטריים מארצות שונות ביניהן ישראל, שגיבורי הסרטים הם ילדים המתמודדים כולם עם אתגרים אישיים. אג'נדה – פרויקט 'מתחברים' של נוער וצעירים במימון האיחוד האירופאי שחושף צעירים יהודים וערבים לחייהם של האחר.

יש עוד המון דברים, סדנאות (כמו מפגש עיניים עם גורי אלפי), פינות יצירה והמון דברים ששווה בשבילם להגיע לפסטיבל. ובכלל, תרבות איכותית לקטנים זה משהו שאני מאוד אוהבת, מאוד מאמינה בו ואם על הדרך, ייזרע זרע התרבות הזו בקטן שלי, כבר הרווחתי.

את הפרטים והתוכנייה אתם יכולים למצוא בפייסבוק 'פסטיבל לסרטי ילדים ונוער' או לברר בסינמטק.

  • מנהלת הפסטיבל: מיכל מטוס
  • יו"ר הנהלת הסינימטק ויו"ר הפסטיבל: גילה אלמגור
  • מנהל הסינימטק: אלון גרבוז

נפגש שם השנה, ומי יודע, אולי בשנה הבאה הקטן שלי כבר יהיה שופט בתחרות…

Scroll to Top