דף הבית » כל הכתבות » תרבות » תיאטרון » תיאטרון הקאמרי מציג: ההצגות החדשות שיעלו בשנה הקרובה

תיאטרון הקאמרי מציג: ההצגות החדשות שיעלו בשנה הקרובה

לפני כשבוע חשף תיאטרון הקאמרי (שאני באמת מאוד אוהבת את ההצגות שלו) את רפרטואר ההצגות שלו לשנת 2024-2023, שמורכב מתמהיל מגוון של ז'אנרים הכולל קלאסיקות, הצגות מקור, הצגות בינלאומיות, מחזות זמר, ועוד. מההתרשמות האישית שלי – לגמרי יש למה לצפות…
הנה, תציצו בעצמכם:  

***קלאסיקות ***

"המלך עומד למות"

עיבוד חדש לאחד המחזות המבריקים של המאה ה-20, עם פרשנות ייחודית. ימי גדולתו של המלך בראנז'ה כבר מאחוריו. הממלכה קורסת, נתיניו ברחו לכל עבר, הצבא אינו מציית לו והוא איבד את כל כספו ורכושו בהילולה פזרנית. אשתו והרופא שלו מנסים לשכנע אותו לקבל את המוות הקרב, אך המלך נאחז בחיים ובכיסא בכל כוחו ומסרב לצאת למסע האחרון, הבלתי נמנע.

משחק: רמי ברוך, קרן מור, נטע גרטי, מיכה סלקטר, איה גרניט שבא, מתן און ימי | מאת: אז'ן יונסקו | תרגום: עירד רובינשטיין ותום חודורוב | בימוי: עירד רובינשטיין.

"מלאכים באמריקה: בנייה מחדש"

לראשונה בישראל, ולאחר הצלחת החלק הראשון, יעלה החלק השני של האפוס המרהיב, זוכה פרס הפוליצר ופרס הטוני "מלאכים באמריקה" – יצירת המופת שמתרחשת בימי השיא של מגפת האיידס בניו יורק של סוף שנות השמונים. פריור, ג'ו, לואיס, הרפר ורוי ממשיכים לנוע בין אהבה, אובדן ובדידות, בניסיונם לאסוף את השברים ולמצוא נחמה בעולם של תוהו ובוהו. מערכות יחסים שלא היינו מעלים על דעתנו קורמות עור וגידים, וסיפוריהם נקשרים זה בזה במהירות. בהשתתפות תזמורת המהפכה, בניצוחו של רועי אופנהיים.

משחק: נדב נייטס, אביגיל הררי, יואב לוי, אלעד אטרקצ'י, שהם שיינר, עירית קפלן, מיה לנדסמן, דודו ניב, מתן און ימי | מאת: טוני קושנר | תרגום: אלי ביז'אווי | בימוי: גלעד קמחי.

"מדיאה"

היצירה הקלאסית האלמותית בעיבוד חדש וסוחף. אלה וג'ייסון הם זוג מוצלח, "פאוור קאפל" אמיתי. יש להם ילד מושלם, בית מושלם, והסטארט-אפ האקולוגי שלהם הולך לשנות את העולם. אבל יום בהיר אחד, ללא כל אזהרה, ג׳ייסון מודיע לאלה שהוא עוזב את הבית בשביל אישה צעירה, אותה הכניס להריון. אט-אט כל מה שהיה בטוח ויציב בחייה מתרסק, הכאב הופך לזעם ואלה נכנסת לסחרור נקמה שאין ממנו דרך חזרה.

משחק (רשימה חלקית): אפרת בן צור, מיכה סלקטר, אנסטסיה פיין, הלנה ירלובה | מאת: אוריפידס | עיבוד: שחר פנקס | בימוי: עירד רובינשטיין.

"יוליוס קיסר"

עיבוד חדש ודינמי לטרגדיה מאת וויליאם שייקספיר, בכיכובו של עמוס תמם. המחזה מבוסס על פרשת ההתנקשות בחייו של יוליוס קיסר, מנהיג האימפריה הרומית, בידי קבוצת קושרים ובהם ברוטוס, מקורבו ואיש אמונו, שביקשו לגאול את הרפובליקה משלטון עריץ שלשאיפותיו הפוליטיות אין גבול. מעשה הרצח ושרשרת האירועים שהתרחשה בעקבותיו, ניצבים במרכז המחזה, שנכתב בשנת 1599 ונחשב לאחד משיאי יצירתו של שייקספיר ולאחת הדרמות הפוליטיות הגדולות בכל הזמנים. המחזה עוסק ביחסי שליט-נשלטים, במזימות ובתככים שמניעים את המהלכים הפוליטיים ובהפכפכות של ההמון הנוהה אחר מנהיג כוחני. אך בראש ובראשונה זהו מחזה על חברות, על נאמנות ועל בגידה.

   ***הצגות מקור ***

"להעיר אריות"

עיבוד לספרה המצליח וזוכה הפרסים של איילת גונדר-גושן. דרמה פסיכולוגית מרתקת ומורכבת על החצר האחורית של ישראל, ועל התנגשות חזיתית בין האנשים שיש להם הכל, ובין האנשים שנמאס להם להיות שקופים. ערב אחד, בסוף משמרת ארוכה, ד"ר איתן גורן דורס בשוגג פליט אריתראי, ובהחלטה של רגע נמלט מהמקום. הוא נסחט על ידי סירקיט, אלמנת הנדרס, שדורשת שיעניק טיפול רפואי לפליטים בתמורה לשתיקתה. איתן מנסה לתמרן בין חובותיו כרופא בכיר ואיש משפחה, לבין החיים הסודיים שסירקיט כופה עליו, אלא שהאמת הולכת וסוגרת עליו. 

משחק (רשימה חלקית): עוז זהבי, רות אסרסאי, מיכל עוזיאל | מאת: יואב שוטן גושן, עפ"י ספרה של איילת גונדר גושן | בימוי: שירילי דשא.

"זרים"

עיבוד חדש למחזהו מלא החמלה, ההומור ואהבת אדם של יהושע סובול. גצל היה פעם "משהו" במפעל לביסקוויטים, והייתה גם אישה והיו ילדים, והיו מלחמות ובגידות ושירים… והיום הוא בדירה קטנה בקריות, חי עם קרעי הזיכרונות ועם מדלנה, המטפלת המסורה שלו, עובדת זרה ממולדובה. את שגרת התה, הכדורים וחידוני הזיכרון, יקטע אורח שיגיע אל הדירה ויפר באופן לא צפוי את היומיום של השניים ואת יחסיהם. 

משחק (רשימה חלקית): דרור קרן, אולה שור סלקטר | מאת: יהושע סובול | עיבוד: גיא בן-אהרן ודרור קרן.

"כאפות"

דרמה קומית מנפצת אתוסים, על התבגרות, חברות ואהבה, ועל איך הרגש היפה ביותר עלול לגרום לנו לעשות את המעשים המכוערים ביותר. לילך, תלמידה מופרעת, מתאהבת בגל, נערה שקדנית ומרצה. לילך משכנעת את גל להצטרף למסע לפולין, בתקווה ששם, במקום בו הכל יכול לקרות, גל תתאהב אף היא בלילך. מכאן מתחיל מרוץ להשגת הכסף לנסיעה – משימה שתדרוש מהן לפרוץ את הגבולות של עצמן בתוך הג'ונגל הרגשי של גיל ההתבגרות.

מאת: גיתית פישר ושיר ראובן | מוזיקה מקורית: נעמי אהרוני גל (נונו).

"שלום בית"

קומדיה משפחתית חדשה שמתבוננת במבט אמיץ, מפוכח ומשועשע על הבדידות בגיל השלישי. שנתיים לאחר שהתאלמנה מבעלה, לביאה בת ה-92 נכנעת לשכנועיו של דורון, בנה, ועוברת לדיור מוגן כדי להיות קרובה יותר לבני משפחתה. לא עובר יום ולביאה מחליטה לעשות מעשה – היא עולה על אוטובוס, נמלטת מהדיור המוגן בחזרה לביתה שבחולון ונועלת את עצמה בתוך הבית. דורון מפציר בה לשוב לדיור המוגן ואף מזכיר לה שהבית כבר נמכר, אך לביאה בשלה. כשנכדיה מגיעים כדי לפייס בינה לבין אביהם, הם מגלים מידע מסעיר שטורף את הקלפים מחדש, ומכאן הכל הולך ומסתבך, עד לסוף המפתיע.

מאת: גלעד שמואלי.

"עכשיו באים"

כבר למעלה מעשור שוררת בין קובי למיכל יזיזות מופלאה, אך מעולם לא עלה בדעתם למסד את היחסים. אולי בגלל שמיכל היא מפיקת חדשות עסוקה, אולי בגלל שלמיכל יש תינוקת מתוקה בהורות משותפת עם אלי ועידן, זוג רופאים הומואים, ואולי בגלל שקובי הוא… טוב, קובי הוא קובי. אבל כשנודע לקובי שמיכל וזוג האבות עומדים להביא ביחד לעולם עוד תינוקת, הוא מבין שזה הרגע לכרוע ברך, ומיכל אף מבטיחה לשקול את ההצעה ברצינות. אלא שאז הרוח של אורנה, אמה המנוחה של מיכל, שאינה מאושרת מהזיווג, בלשון המעטה, חוזרת מהמתים כדי לעשות למיכל וקובי את המוות.

משחק (רשימה חלקית): כינרת לימוני, דורית לב ארי | מאת: תמר קינן ואיתן ענר.

"ספר האקסיות"

טרגדיה קומית מוזיקלית המבוססת על ספרו של יאיר אגמון, ועוסקת בחיפוש המתמיד אחרי אהבה ובטעמה הנורא של הפרידה. חמישה סיפורי אהבה שקרו באמת, על גברים ונשים, רווקים ונשואים, דתיים וחילוניים, צעירים ומבוגרים, שרצו להתאהב ולחיות באושר ובעושר עד עצם היום הזה, אבל משהו לא הלך. 

מאת: קרן חובב, עפ"י ספרו של יאיר אגמון.

"מיקי מציל"

קומדיית מד"ב פוליטית, מבית "הקאמרי – דור חדש". מיקי, סוכן מוסד צעיר ופטריוט, נשלח למשימה חשאית במיוחד: לחזור במכונת זמן לנובמבר 1995 כדי להציל את חייו של ראש הממשלה, יצחק רבין. בתל אביב של אותם ימים, למרבה ההפתעה, מיקי פוגש את הוריו ומנסה להציל גם אותם מבגידה שהרסה את נישואיהם, אלא שאז הוא נחשף לבגידה עמוקה ואפלה יותר משאי פעם יכול היה לשער.   

משחק: תם גל, חן גרטי, דור הררי, תום חודורוב, אוריה יבלונובסקי, רוני נתנאל, מאיה קורן, יעלי רוזנבליט, יצחק חזקיה (בתפקיד אורח) | מאת: ירון אדלשטיין | בימוי: עמית אפטה.

   ***הצגות בינלאומיות ***

"איש הגשם"

קומדיה נוגעת ללב מאת דן גורדון, על פי הסרט של MGM. אביו של צ'ארלי מת והדבר היחיד שהוא מוריש לו היא מכונית משומשת. בחיפושיו אחרי כספי הירושה האבודים, צ'ארלי מגלה להפתעתו שיש לו אח גדול על הספקטרום האוטיסטי בשם ריימונד, ושכל כספו של האב עבר למוסד שבו שוהה האח. צ'ארלי, שזקוק באופן נואש לכסף כדי להציל את העסק שלו מפשיטת רגל, מחליט לחטוף את ריימונד וכך לזכות בכספי הירושה.
משחק: דביר בנדק, דן שפירא, ירדן ניקפהמה, הלנה ירלובה, אבי טרמין, נעם ברט | מאת: בארי מורו, עפ"י התסריט מאת רונאלד באס ובארי מורו | תרגום: שלומי מושקוביץ | בימוי: דפנה זילברג.

"איש הגשם", צילום: אוהד רומנו

"כוח עליון"

עיבוד של טים פרייס לסרטו המצליח של הבמאי השוודי רובן אוסטלונד. המשפחה המושלמת – אבא, אימא, בת ובן – יוצאת לחופשה מושלמת באתר סקי מושלם. בסוף היום המושלם הראשון, הם יושבים בחוץ, במסעדה פסטורלית עם נוף מושלם, כשלפתע נראה כי מפולת שלג מתקרבת אליהם בצעדי ענק. אימא אוחזת בילדים, ואבא? אבא צורח, ובורח. אחרי דקה מסתבר שזו הייתה אזעקת שווא, ולא מפולת שלג אמיתית. אבל הרגע הזה, כשאבא צרח וברח, מאיים להביא מפולת שלג מסוכנת לא פחות לתא המשפחתי. 

משחק (רשימה חלקית): יניב ביטון, כינרת לימוני | מאת: טים פרייס, ע"פ תסריט מאת רובן אוסטלונד | תרגום: דורי פרנס |  בימוי: גלעד קמחי.

"לחסל את הגברת הזקנה"

מבוסס על הסרט המצליח משנת 1955, שזכה לגרסה מחודשת של האחים כהן בשנת 2004. כנופיית עבריינים שוכרת חדר בביתה של קשישה, שישמש דירת מסתור לאחר ביצוע שוד מזויין. כדי שלא לעורר את חשדה של בעלת הבית, חברי הכנופיה מספרים לה שהם חמישיית נגני כלי קשת, שזקוקה למקום להתאמן בו לקראת קונצרט. כשהקשישה מגלה את זהותם האמיתית של הדיירים, הם מחליטים לרצוח אותה, אלא שמהר מאוד הם מגלים שהתעסקו עם הקשישה הלא נכונה…משחק (לא סופי): מרים זוהר, אוהד שחר, נדב אסולין, ערן מור, יניב סוויסה, דניאל סטיופין | מאת: גרהאם לינהאן ע"פ תסריט מאת וויליאם רוס | תרגום: דורי פרנס | בימוי: אמיר י. וולף.

   ***מחזות זמר ***

"מלצרית"

מבוסס על סרט מאת אדריאן שלי. ג'נה היא מלצרית צעירה המתמחה בהכנת פאי בעיירה קטנה ונידחת. כל יום, אותן שעות, אותם לקוחות, אותם חיים אפורים בין סירים ומחבתות. בלי חלומות, עם בעל שהיא מזמן הפסיקה לאהוב, שמכניס אותה להריון מאד לא רצוי. כשרופא צעיר מגיע לעיירה, נוסף טעם חדש לחיים של ג'נה ושל שתי חברותיה לצרות ולמלצרות.

משחק: משי קליינשטיין, טלי אורן, נוי הלפרין, עופרי ביטרמן, אלי גורנשטיין, גלעד שמואלי, רפאל עבאס, דויד בילנקה | מאת: ג'סי נלסון | תרגום: דורי פרנס | בימוי: עידו רוזנברג.

"Dear Evan Hansen"

מחזמר עטור פרסים (בהם שישה פרסי טוני), שכבש את הבמות בברודווי ובלונדון. סיפור מרגש על התבגרות, על זהות ועל הצורך של כולנו להרגיש שייכים. אוון הנסן הוא תלמיד תיכון שסובל מנידוי חברתי. לאחר התאבדות של נער מהכיתה, הוריו של הנער חושבים בטעות שאוון היה חברו הקרוב, ומנסים דרכו להכיר את עולמו של בנם. על מנת שלא לאכזב את ההורים הכואבים וכדי שלא לאבד את החיבוק החם שלו זכה לפתע מחבריו לכיתה, אוון אינו מעמיד אותם על טעותם. אט-אט השקר הקטן הופך לרשת סבוכה של שקרים עד לאובדן שליטה מוחלט. 

משחק (רשימה חלקית): אלון סנדלר | מאת: סטיבן לבנסון | בימוי: עמית אפטה.

Scroll to Top