דף הבית » כל הכתבות » תרבות » ספרים » יום שישי ה-13: שלושה ספרי מתח לסוף השבוע

יום שישי ה-13: שלושה ספרי מתח לסוף השבוע

יום שישי ה-13 בחודש מקושר לאופל, מתח ואימה ולמרות שאני לא ממש מחסידי האסוציאציה הזו, הרי לכם המלצות על שלושה ספרי אימה ומתח שיתאימו במיוחד לסוף השבוע הזה…

"הבן הטוב", מאת צ'ונג יו ג'ונג (הוצאת 'תכלת')

אם אתם חובבי ז'אנר האימה, הספר הזה הוא ללא ספר בשבילכם, וממש עד לכתיבת שורות אלו אני בעצמי טרם החלטתי אם הוא יותר מרתק או יותר מבעית. מה שבטוח זה שאי אפשר להתעלם ממנו.

הספר עוקב אחר הצעיר יו-ג'ין שחי עם אמו המגוננת וסובל, מאז ילדותו, מהתקפים של ניתוקי זיכרון שקצת מזכירים אפילפסיה. באחד מהימים מעיר צלצול טלפון טורדני את יו-ג'ין, על הקו נמצא אחיו הגדול ששואל אותו אם הכל בסדר בבית ומספר לו שהוא לא מצליח לתפוס בטלפון את אימם, מה שמאוד מאוד לא אופייני לה.

יו-ג'ין מרגיע את אחיו, מתעורר לאיטו וכשהוא יוצא מהחדר הוא מגלה את גופת אימו שרועה על המדרגות בתוך שלולית ענקית של דם. אין לו מושג מה קרה והוא רק יודע שאם דודתו תגיע לפני אחיו, היא לבטח תאשים אותו ברצח הנורא הזה שהוא בטוח שלא הוא עשה, אבל… האמת היא שהוא לא ממש בטוח והספקות מתחילים לקנן בו. אולי היה לו התקף בלילה והוא באמת עשה את זה? איך הוא יכול לדעת אם הוא לא זוכר כלום? החשש שלו והלבטים העצמיים גורמים לו לפעול בצורות, איך אומר, לא מאוד שגרתיות והמצב רק הולך ומתדרדר.

האם יו-ג'ין, הילד הטוב והשקט, באמת רצח באכזריות את אימו? האם הוא באמת ילד טוב כמו שכולם חושבים או שמא רוצח פסיכופת וקר רוח? את זה תגלו בעצמכם. אמרתי לכם: מבעית ומרתק.

"התערבות פולשנית", מאת אבינעם שירן (הוצאת 'כרמל')

יש משהו בספר הזה שמאוד רלוונטי בעיניי לימי הבחירות הנוכחיים, ועל אף שהוא לא בדיוק ספר אימה, אלא יותר ספר מתח חצי פוליטי, ראיתי לנכון לצרף את ההמלצה עליו כאן.

הספר מגולל במקביל את סיפורו ד"ר דורון שפירא שבדיוק מתחיל לעבוד במחלקה הקרדיולוגית הנחשבת, ואת סיפורו של ידידה שומרון (דידי), פוליטיקאי "מהדור הישן" ששואף לשנות ולתרום והופך במהלך הספר לראש הממשלה.

במקביל להתנהלותו של דידי בזירה הפוליטית הרשמית, גם ד"ר שפירא מוכן לעשות הכל למען מטופליו והוא מוצא את עצמו מתנהל בזירה הפוליטית של בית החולים, כשלא פעם הוא נאלץ להתמודד ולהתמרד נגד הבכירים ממנו. מסלול החיים של שניהם מצטלב כשדידי, ראש הממשלה, זקוק לניתוח לב שכמעט עולה לו בחייו (ולאו דווקא מהסיבה הרפואית) וד"ר שפירא הוא זה שנקרא לטפל בו. לא אספויילרר לכם מה קרה שם ואיך זה נגמר, אבל זה בהחלט ספר משובח שמעלה לא מעט תהיות אקטואליות מאוד.

"משחקי תודעה", מאת טרי טרי (הוצאת 'ספר לכל')

הספר הזה הוא אולי עתידני, סוג של מדע בדיוני אם תרצו אבל אני לא כל כך בטוחה שהוא יישאר כזה לעוד הרבה שנים, בטח בקצב המטורף שבו הטכנולוגיה מתקדמת, כך שאני מודה שהיה די מלחיץ לחשוב שיום אחד זה יכול להיות לגמרי אמיתי.

בעולם שבו כולם מחוברים כל היום לעולמות וירטואליים (מוכר?), לונה, גיבורת הספר דווקא מתנגדת לכך בתוקף, למרות שהיא נחשבת למתנגדת ("סרבנית") וכמובן "לא קולית". אבל לונה עומדת על שלה ולא בכדי. יש לה סוד שרק היא מודעת אליו ובעיקר, שרק היא מודעת לכוחו, או שרק היא לפחות חושבת ככה… בניגוד לרוב האנשים, שיכולים להתקיים רק בעולם אחד בכל פעם, הווירטואלי או האמיתי, לונה יכולה להתקיים במקביל בשני העולמות. זה אולי נשמע יתרון, אבל לונה יודעת שזה מסוכן מידי וכילדה שגדלה בצל האזהרות הרבות היא אינה רוצה לקחת את הסיכון.

הכל משתנה כשהיא נבחרת (האמנם?) להשתתף בסדרת מבחנים יוקרתיים (האמנם?) מטעם הממשלה שבסופם תיבחר קבוצת צעירים מצומצמת שתהפוך להיות "יחידת עילית". ללונה אין ממש ברירה ולמרות שהיא מודעת להכל ולמרות שהיא מבטיחה לעצמה להישמר, היא מוצאת את עצמה בלב הסכנה – גם בעולם המציאותי וגם בעולם הווירטואלי.

ספר מקסים. מלא דמיון מצד אחד, מציאותי מאוד מצד שני ובעיקר, מעורר שאלות קשות לגבי העולם שלנו, וגם מעביר עליו לא מעט ביקורת.

מאחלת לכם שלמרות כל המתח הזה, יהיה לכם סוף שבוע רגוע ונעים…

Scroll to Top