דף הבית » כל הכתבות » תרבות » ספרים » קורבן או בחירה? 4 ספרים שונים עם מסר אחד משותף

קורבן או בחירה? 4 ספרים שונים עם מסר אחד משותף

ספר בראשית מלא בסיפורי הקרבה – שרה מקריבה את אושרה כשאברהם לוקח לו את הגר כפילגש, אברהם כמעט ומקריב את בנו יצחק כדי להוכיח את נאמנותו לאלוהים, יעקב מקריב את יושרו כשהוא מתחפש לעשיו כדי לקבל את ברכת אביו ועוד ועוד…

אם מסתכלים על כל אחד מהסיפורים האלה מההיבט הפילוסופי יש בהם המון מסרים, כשהעיקרי שבהם, בעיניי לפחות, הוא הגבול שאליו אנחנו מוכנים להגיע בשביל מטרה מסוימת. כמה אנחנו מוכנים להקריב בשביל קריירה? משפחה? אהבה? דת? כל אחד והמטרה העליונה שלו.

זה גם מה שחיבר, אצלי לפחות, בין הספרים "נשואה למוסד", "כל שעה חשובה" ו"געגוע אלייך": הראשון- הקרבה מודעת. השני והשלישי – הקרבה "בלית ברירה", ששמים לב אליה רק בדיעבד. הספר הרביעי "אני מלכה גרושה באושר" הוא קצת התשובה לשלושתם. הבחירה המודעת בחופש הבחירה ובהחלטה שדי. מספיק להקריב לטובת אחרים. עכשיו זה הזמן לדאוג לעצמנו!

"נשואה למוסד", של שלוה הסל (הוצאת קוראים)

ספר המבוסס על אירועים אמיתיים, המתאר את חייה של אישה הנשואה לאיש מוסד. היא כמובן מגלה את זה במקרה לאחר נישואיהם, אבל בוחרת להיות איתו "באש ובמים" ולחלוק איתו את חייו. מהר מאוד היא הופכת לאישה חזקה, שמודעת למה שהם עושים ומעבר לכך – למחיר שעליה לשלם.

גם כשהיא נסחפת אחר חקירת מקרה "פרטי", שכמעט הורס את נישואיה ומעמיד אותה ואת משפחתה בסכנת חיים אמיתית – היא בוחרת ללכת עם הלב ועם הבחירה הראשונה שלה ולא לתת לאמת לברוח ממנה.

הסיפור טוב ומעניין. שפת הכתיבה אמנם לא גבוהה מאוד ויש שם די הרבה קטעים שנראו לי מיותרים (אולי אפילו קצת נרקסיסטיים), אבל בסך הכל נחמד ובעיקר – מעניק הצצה לעולם המסקרן של השב"כ.

"כל שעה חשובה", של ג'יליאן קנטור (הוצאת ידיעות ספרים)

ספר ריגול, אבל מסוג קצת שונה. הספר מבוסס על הוצאתם להורג של אתל ויוליוס רוזנברג, שהואשמו בריגול אטום לטובת ברית המועצות והוצאו להורג ב-1953. המספרת היא מילי – שכנתם לבניין, שאתל היא חברה הטובה ביותר, אם לא היחידה. חייה של מילי אינם פשוטים והיא ואתל מוצאות נחמה זו בזרועות זו. לאורך כל הספר, על אף שסופו ידוע, קשה מאוד שלא להזדהות עם אתל, יוליוס ומילי, שמתוארים (ואולי כך היו) כזוג אוהב, רך ועדין.

הספר כתוב טוב, מותח ומעניק הצצה נוספת. אחרת. לדמותם של האנשים שבד"כ אוהבים לשנוא. מומלץ!

"געגוע אלייך", של קייט אברלן (הוצאת כנרת, זמורה דביר)

ספר שונה לחלוטין. כאן הגיבורים, טס וגאס, כלל לא מכירים זה את זה וחייהם "כאילו" מתנהלים במישורים שונים. טס מוצאת את עצמה מוותרת על לימודי הקולג' שלה לטובת טיפול באחותה עם תסמונת האספרגר לאחר שאמה מתה וגאס – מוצא את עצמו נאלץ למלא את מקומו של אחיו הגדול והמוצלח שנהרג בתאונת סקי.

חייהם מפגישים אותם במקרה כמה פעמים, אבל אף אחד לא מייחס לכך חשיבות ממשית וחוץ מזה שכאמור – לכל אחת מהם יש "תיק משלו על הגב". עד שהגורל מפגיש ביניהם שוב. הפעם – האדם הנכון בזמן הנכון. ספר קליל, חמוד, רומנטי ועם זאת נוגע ללב. אהבתי.

"אני מלכה גרושה באושר", של גאיה קורן (הוצאת סטימצקי)

הספר האחרון להיום שונה בתכלית השוני. ראשית, הוא יותר "ספר הדרכה" מאשר עלילה. ושנית – הוא לא מדבר על הקרבה, אלא על בחירה בעצמך.

גאיה קורן – עיתונאית ידיעות אחרונות מגוללת את קורותיה כגרושה בעיר הגדולה, תוך שהיא נוגעת בנקודות המדויקות והנכונות ביותר שאיתן נאלצת כל גרושה להתמודד – החל מההחלטה, דרך העזיבה של החברים ועד לדייטים כושלים. הכל על השולחן (או על דפי הספר במקרה הזה). השפה קולחת, מצחיקה (היו רגעים שצחקתי בקול), מלאה תובנות קטנות ובקיצור – קולע בול!

מה הספר שלכם לסופ"ש?

Scroll to Top