מסע בארץ הילדים

חלק מהכיף של החורף, חוץ מהרוח, הגשם והאוויר הנקי, הוא להיות בבית. איזה כיף זה להיות בבית, לשבת על השטיח עם עומר, תה ועוגה טרייה שהרגע יצאה מהתנור (מה שמוסיף ריח מופלא של אפייה) ו… לקרוא ספר?! אם אתם שואלים אותי – אין יותר כיף מזה. אין!

אז ממש שנייה לפני הגשם, כשכבר קר בחוץ, קבלו רשימת ספרים מומלצים. הפעם לילדים:

"הל' במסע הצלילים" מאת אילנית נחמן (הוצאת 'אוריון')

ספר מקסים מקסים מקסים וחינוכי על האות ל' שמאסה בישיבה בטלה בין האות כ' למ' והחליטה לצאת למסע. במסעה, מגלה האות עולם שלם של צלילים. זהו ספר שמסביר לילדים בצורה מקסימה, קלילה וסוחפת את הקשר שבין אות לצליל. הקטן שלי, שבגן כבר החל לגעת בצלילים התאהב בספר.

הוא חזר עם האות הקטנה אחרי הצלילים החדשים וקפץ משמחה כשגילה לי בכל פעם מה הצליל הבא שגילתה. לגדולים קצת יותר, מציע סוף הספר סוג של תרגילי צלילים חמודים ומבקש מהילדים לחבר בין אותיות לצלילים. מקסים ומומלץ במיוחד!!

"לאמץ משפחה" מאת נינה בסן (הוצאת 'אופיר ביכורים')

סיפור חמוד המסופר מנקודת מבטה של גורת פקינז שכל אחיה אומצו על ידי משפחות ואותה עדיין לא אימצו. הספר מתחיל בתיאורים שלה על העצב שבלהיות לבד, על ההרהורים בעצמה והניסיון למצוא מה לא בסדר ולבסוף – התושייה!

הכלבה המתוקה מחליטה ש'אם אין אני לי מי לי' ובמקום להמתין שמשפחה תבחר בה, בוחרת לעצמה משפחה. באמצעות תכסיס קטן וחמוד, היא גם מוצאת אחת כזו והסיפור מסתיים עם סוף טוב כמובן. הקטן, שכמעט בכה בהתחלה (אני מודה שהדיכאון בהתחלה קצת קשה לקטנים), קפץ מהתלהבות כשהפקינזית מצאה פתרון ואפילו אימץ לעצמו את התכסיס שלה והתאמן עליו, עליי. סיפור מתוק עם מסר חשוב.

"החברים של הגשם" מאת רקפת עברי (הוצאת 'אוריון')

סיפור על תאומים בימי החורף הראשונים, כשהברקים והרעמים מתחילים להשתולל בחוץ. בסיפור מתוארת הבהלה של הקטנים מהרעש ומהאור, ההסבר המקורי, יש לציין, של האם, שמסבירה להם כי אלו בעצם החברים של הגשם. האור – מראה לו לאן לרדת והרעש – מודיע שהוא מגיע. הילדים כמובן נרגעים, לא מפחדים יותר ואפילו הקטן שלי, שכבר לא כל כך מפחד, אהב את התשובה להימצאותם של הברקים והרעמים וסיפר לחבריו בגן.

"ארץ אין לימון" מאת שאול גורן (הוצאת 'אופיר ביכורים')

סיפור מתוק מתוק על ממלכה ובה מלך שאהב מאוד מאכלים מתוקים. יום אחד מטייל המלך בפרדס, רואה את הלימון, לא מזהה אותו, טועם ונחמץ. הטעם החמוץ גורם לו להוציא פקודת השמדה לכל הלימונים בממלכה. הזמן עובר וטעמי האוכל הולכים ונהיים טפלים ומשעממים. המלך מבקש להחזיר את הלימון, אך עוזריו לא מוצאים לימונים בממלכה.

יום אחד מחליט הוא עצמו להתחפש ולצאת לשווקים על מנת לאכול אוכל טעים ושונה מזה שבארמון. הוא מגיע למסעדה קטנה וטועם את האוכל הנפלא שטעם מימיו. הוא שואל את בעלת המסעדה לפשר הטעם המופלא והיא מספרת לו בסוד כי זהו טעמו של הלימון, וכי בעת הפקודה החליטו האיכרים לצבוע את הלימונים בכתום, כי לא ניתן לחיות ללא לימון. המלך המאושר, שמצא לימון, חושף את זהותו ולוקח אותה להיות לו הטבחית הראשית. הלימון חוזר לממלכה והממלכה נקראת בשמה החדש 'ממלכת הטעמים הטעימים'. סיפור מתוק ומקסים, המסביר בצורה נעימה וקולחת על חשיבותם של טעמים.

"הסוד של לילי" מאת מירית לוגר (הוצאת 'אופיר ביכורים')

ספר מרגש וחשוב על ילדה שהוריה מחליטים להתגרש. בספר מתארת הילדה את התחושות הנלוות לגירושים ואת ההחלטה שלה לשמור את העניין בסוד מפני העולם, מפאת הבושה. היא חולמת על כך שהוריה ישובו לחיות יחד והמורה, שמבחינה במה שעובר עליה, מזמינה אותה ואת אמה לפגישה בה מסבירה לה המורה כי היא יודעת על הסוד שלה וכי זה אינו דבר נורא בכלל.

היא מספרת לה על ילדים נוספים בכיתה שהוריהם גרושים והחשוב מכל – מסבירה לה כי זו לא אשמתה וכי הבחירה לגירושים היא באחריות הוריה בלבד. לילי מבינה ולא זאת בלבד, אלא שהיא לומדת להתגאות בעובדה כי יש לה שני בתים נפרדים. כשאבא שלה בא לקחת אותה אליו לסוף השבוע, היא מספרת לו על השיחה והילדים מכתתה אפילו מקנאים בה.

כמי שהתגרשה לפני שנתיים וכמי שמתמודדת עם ילד ששואל שאלות וחולם, כמעט את אותו החלום, אני יכולה לומר לכם שהספר הזה חשוב לכל מי שעבר או עובר את התהליך. גם הקטן שלי, שכבר הפנים והשלים עם הרעיון מזמן, שמח לשמוע שיש עוד כמוהו והעובדה שהילדים קנאו בה, גרמה לו לחוש גאווה וחיזקה אצלו את הביטחון העצמי ואת ההבנה כי זו החלטה של מבוגרים.
ספר חשוב מאין כמוהו!!

Scroll to Top