דף הבית » כל הכתבות » תרבות » "מבצע מנהטן": הספר שיעשה לילדים שלכם חשק להתגייס למוסד

"מבצע מנהטן": הספר שיעשה לילדים שלכם חשק להתגייס למוסד

מאז שעומר התחיל לקרוא את הספר "מבצע מנהטן", שכתבה דנה אלעזר-הלוי (הוצאת אחוזת בית וידיעות ספרים), הוא בטירוף על המוסד. כן, הוא רק בן 13 אבל כבר הודיע לי שהוא רוצה להתגייס לשירות החשאי. ככה זה כשספר לוקח אותך למחוזות שלא הכרת!

הספר אגב הוא הראשון בסדרת הספרים "שליחות חשאית" ומיד כשעומר סיים לקרוא אותו, הוא עבר לספר הבא בתור שיש לו מהסדרה הזו (הרביעי שיצא) – "מבצע טורונטו", אבל עליו אספר לכם כשהוא יסיים.

תקציר העלילה:

גיא גאון המחשבים של השכבה, רועי הספורטאי המצטיין ונועם "הפריקית המוזרה", נבחרים באופן מפתיע לייצג את ביה"ס במשלחת הנוער למטה האו"ם בניו יורק, ואפילו הם ממש לא מבינים למה בחרו דווקא אותם. אין להם שמץ של מושג שהמשימה האמיתית שלהם היא לסייע למוסד לפרוץ למחשב של אחד מראשי ארגוני הטרור העולמיים.

היחיד שיודע על המבצע, האיש שהוביל דווקא לבחירתם ומי שעתיד לשנות את חייהם, הוא בכיר המוסד חנן שומרוני. חנן יודע שבמקביל להגעתן של משלחות הנוער לאו"ם, צפוי גם אותו בכיר טרור, אחמד אבו בשיר, להגיע לביקור באו"ם במנהטן. הוא מזהה הזדמנות פז לפרוץ לו למחשב, אבל גם יודע שלמוסד אסור לפעול בארה"ב.

מה הוא עושה? מה שכל מוסד טוב עושה (ככל הנראה) – מוצא פתרון יצירתי!

הוא מבין שהדרך היחידה שלו לפעול על אדמת ארה"ב היא באמצעות הילדים ומחליט, בניגוד לכל הוראה ולכל היגיון בריא להכשיר אותם ולהטיל עליהם את המשימה. בלי לספר לאף אחד הוא מאמן אותם לקראת המבצע הגורלי וכשמגיע מועד הטיסה, כולם מרגישים "שהכל יהיה בסדר".

בהתחלה הכל באמת בסדר, הדברים הולכים לפי התוכניות והילדים לא מעוררים חשד. אבל בחיים כמו בחיים, לא את הכל ניתן לצפות ומגדל הקלפים העדין כל כך מתחיל להיסדק. גיא, רועי ונועם, שרק לפני כמה חודשים עוד תהו למה דווקא הם נבחרו למשלחת, מוצאים את עצמם בסכנה ממשית כשגורל מדינת ישראל מונח (באופן כלשהו) על כתפיהם הצעירות.

שורה תחתונה:

ספר מותח, שמצליח בכפיפה אחת גם לעניין את הקוראים הצעירים וגם להעניק להם הצצה, כמעט נדירה יש לומר, אל עולם הריגול הכה מסקרן. מומלץ!

Scroll to Top