דף הבית » כל הכתבות » תרבות » קולנוע » "קוקו": האם באמת יש לנו בחירה?

"קוקו": האם באמת יש לנו בחירה?

בשיחה מקרית שבה נכחתי לאחרונה סיפרה אחת הנוכחות (מורה במקצועה) על אחד התלמידים שלה שהיה ספורטאי מצטיין, אבל הוריו הכריחו אותו ללמוד במגמה שלטענתם "תעזור לו יותר בעתיד". בתחילה הוא עוד שילב בין השניים, אבל לאט לאט זה כבר הפך להיות קשה מידי והוריו אילצו אותו לוותר על הספורט שהיה כל חייו לטובת הלימודים.

הסיפור הזה הציק לי, אבל לא ממש הפתיע אותי. אנחנו כהורים רוצים להבטיח לילדינו עתיד טוב ובטוח (בעיקר כלכלית) ולכן לא פעם חוטאים בחטא הדחיפה שלהם לכיוון הזה, גם אם זה בא על חשבון דברים שהם אוהבים, בעיקר כשהם אוהבים תחום שבו העתיד לוט בערפל.

זה גם מה שנמצא בבסיס סרט הקולנוע החדש "קוקו"

גיבור הסרט הוא הילד מיגל – בן למשפחה מקסיקנית חמה ואוהבת שנושאת על גבה את עזיבתו של אחד מאבותיה הראשונים ובחירתו במוזיקה על גבי משפחתו. לאור הטראומה שחוו, מטילה המשפחה וטו בכל הקשור למוזיקה ובמשך דורות אוסרת על האזנה, ריקוד ולבטח – ניגון!

מיגל הקטן שאוהב את משפחתו וקשור בעיקר לסבתא רבה שלו – קוקו – נאלץ להילחם באהבה הפנימית העמוקה שלו למוזיקה ולחלום בחשאי על היותו מוזיקאי – ממש כמו גיבור העיירה – המוזיקאי הדגול ארנסטו דה לה קרוז.

אבל הכל משתנה ביום המתים – היום שבו לפי המסורת המקסיקנית, מזמינה כל משפחה את קרוביה שמתו לבקר בעולם הזה. מיגל, שנמאס לו כבר לראות את התמונה הקרועה של אבי סבתו המוזיקאי מחליט שנמאס לו, ושהגיע הזמן שיגשים את חלומו. הוא מתכנן להשתתף בתחרות כישרונות צעירים, אבל סבתו מגלה על כך ושוברת לו את הגיטרה – מה שגורם לו, בצעד נואש, לפרוץ לחדר הזיכרון של ארנסטו ו"להשאיל" ממנו את הגיטרה. לא לפני שהוא מספר להוריו שגילה מיהו סב סבו האמיתי.

אבל אז – ברגע שבו הוא לוקח את הגיטרה – הוא מוצא את עצמו בעולם המתים, כשהדרך היחידה לחזור לעולם החיים, הוא אם יקבל ברכת הדרך מאחד מבני משפחתו שנמצאים שם. הם מצידם מקבלים אותו כמובן בזרועות פתוחות, אבל מוכנים לתת לו את הברכה במיוחלת רק אם יבטיח לא לעסוק במוזיקה לעולם. מיגל, שלא מסוגל עוד לוותר על הדחף הפנימי שקיים בו – מחליט לחפש אחר סב סבו המוזיקאי ולבקש ממנו את הברכה שתאפשר לו לחזור לעולם החיים, מבלי לוותר על חלומו.

הדרך מלאה מהמורות והפתעות ובסופו מבינים מיגל, בני משפחתו והצופים שלפעמים – לא משנה כמה תנסה לברוח – הייעוד שלך חזק ממך, אבל גם שהמשפחה היא הדבר היקר ביותר שיש לנו.

הסרט מקסים. מלא בהומור, מוזיקה וצבע, לצד תובנות ורגעים מרגשים. אני ממליצה לכם בחום לקחת את הילדים ולהיכנס איתם – אולי זה יגרום לכם לחשוב רגע לפני שתנסו לדחוף אותם ללמוד "משהו אמיתי".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top