דף הבית » כל הכתבות » תרבות » ספרים » ספרי ילדים ונוער » רגע לפני שהם שוקעים בשינה מתוקה…

רגע לפני שהם שוקעים בשינה מתוקה…

יש לי פטיש לספרי ילדים.. איכשהו בכל ספר ילדים אני מוצאת גם מסר למבוגרים שבינינו.
בכלל, שעת הסיפור שלפני השינה, שעליה אני מקפידה מאז שהוא נולד, היא ללא ספק השעה הכי מענגת ביום. הטלפון על שקט, שנינו לבד וכל תשומת הלב שלי (טוב, כמעט כולה…) מוקדשת לו. הוא מקריא לי ספר ואז אני מקריאה לו. כיף, באמת. ממליצה לכם לאמץ את הנוהג. הנה כמה מהספרים שקראנו ואהבנו לאחרונה:

"כראמל", של מאירה ברנע-גולדברג (הוצאת כנרת זמורה-ביתן)

זוכרים את גארפילד? מי לא בעצם… אז כראמל הוא מעין הגרסה הישראלית שלו. חתול שובב שסביבו כל הזמן מתרחשות הרפתקאות שונות, משעשעות ומוזרות. הספר מלא באיורים מקסימים (של קרן מאי מטקלף) והקטן שלי גמע אותו ושאל מתי יוצא הסרט…

"תינוקות לא מוצאים בסופר", של אורנה לנדאו (כנרת זמורה-ביתן)

ספר משעשע ומתוק על משפחה עם שלושה ילדים בנים שמשתוקקת לבת. הם יוצאים יחד לחפש תינוקת בסופר, בים ובמקומות אחרים, הנראים להם הגיוניים ל"מציאת תינוקת". כמו בחיים הספר משלב רגעים של תקוה, אכזבה, תושייה וכמובן – שמחה. הוא כתוב בצורה מקסימה, הוא משעשע ומתוק מתוק.

"דפדף – הספר שלא ידע לקרוא", של קטי רויטמן (הוצאת גוונים)

דפדף הוא ספר קטן על מדף הספרים. הוא לא יודע לקרוא ולכן, בכלל לא יודע איך קוראים לו ולאיזו קטגוריית ספרים הוא שייך. הוא מבקש מחבריו הספרים שיקריאו לו את שמו, אך משאלו דוחים אותו, הוא מחליט לצאת ולגלות מי הוא. בדרך הוא פוגש דמויות כמו גזר, מכונת כביסה, בקבוק יין ועוד. כולם לועגים לו ושולחים אותו הלאה. עד שהוא מוצא ילד קטן שבדיוק למד לקרוא ומוכן לעזור לו. זה ספר מקסים מקסים, משעשע ובעל סוף מפתיע. חבויים בו מסרים של אומץ, תעוזה, לא להתבייש לבקש עזרה, לא להתייאש, לא להיעלב ולא השבר עד שמשיגים את מה שרוצים.

"אפושון צחצוחון", של ליאור קומרובסקי (הוצאת אוריון)

סיפור מתוק הנוגע בנושא החשיבות של ההקפדה על צחצוח שיניים.
אפושון הוא ילד בגיל גן, שמאוד רוצה לצחצח שיניים, אבל… שוכח בבוקר ונרדם בערב לפני שהוא מספיק. עם הזמן, הילדים והחברים מתרחקים ממנו בגלל ריח הפה שלו. בתחילה הוא לא ממש מבין למה ולאורך הספר הוא מתמודד עם תחושת הניכור של חבריו, עם הבושה וההשפלה, עד למציאת הפתרון המשמח.

הספר אמנם מדבר על צחצוח שיניים וקצת מפחיד את הילדים (לפחות את שלי) ממה שעלול לקרות אם לא יצחצחו שיניים. אבל מעבר לזה, יש כאן מסר סמוי חשוב של התמודדות עם בעיות חברתיות, עם סוג של "חרם"… הנושא הזה כאוב ומפחיד מאוד כל הורה, והספר לא ממש עוסק בפתרון והתמודדות עם זה, אבל בדרכו מעביר לילדים את המסר שחשוב מאוד לשתף את ההורים (שזה כבר מסר מאוד מאוד חשוב).

"הנסיך האמיץ", של ציון זכאי (הוצאת דני ספרים)

ספר משעשע ביותר שבנוי כסיפור בתוך סיפור. בשעת "סיפור הלילה" של איתי ואביו, אביו מתחיל לספר לו סיפור בדיוני ואיתי משלים אותו כל הזמן ומשנה את העלילה בהתאם לדמיונו. זה באמת ספר מתוק ומשעשע. בחלק מהקטעים ממש צחקנו תוך כדי קריאה והוא הצליח לגרום לעומר להירדם עם חיוך. מומלץ!

שתהיה גם לכם שעת סיפור קסומה…

Scroll to Top