דף הבית » כל הכתבות » תרבות » "הדרך לתהילה" – סיפור חייו הבלתי נתפס של ג'ינו ברטלי

"הדרך לתהילה" – סיפור חייו הבלתי נתפס של ג'ינו ברטלי

על ג'ינו ברטלי שמעתי לראשונה, משערת שכמו רובכם, לפני קצת יותר משנה, בזכות סילבן אדמס שהביא לישראל את הג'ירו ד'איטליה – מרוץ האופניים השני בחשיבותו בעולם אחרי הטור דה פראנס, שבשנה זו (2018) הוקדש לג'ינו ברטלי.

תקופת המרוץ בישראל הייתה הפעם הראשונה שנחשפתי לסיפור חייו הבאמת לא יאומן של מי שהיה אז רוכב האופניים הגדול ביותר בדורו, אלוף בלתי מעורער שניצח באינספור תחרויות אופניים לרבות הטור דה פראנס וג'ירו ד'איטליה, ומי שלימים הוכר ע"י "יד ושם" כחסיד אומות העולם.

אבל רק אחרי שקראתי את הספר הזה הבנתי עד כמה גדולה הייתה ההקרבה שלו, עד כמה גדול היה הסיכון שלקח ועד כמה הסיפור שלו בהחלט יכל לשמש תסריט דמיוני.

העלילה בקצרה

עלילת הספר "הדרך לתהילה" של איילי מקונון ואגדרס מקונון (הוצאת קוראים), מתארת כאמור את סיפור חייו של ג'ינו ברטלי, מילדותו בעיירה הקטנה 'פונטה א אמה' שבאיטליה, דרך מעשיו ההרואיים בתקופת השואה ועד למותו בשנת 2000, בגיל 85.

ילדותו של ג'ינו לא הייתה יוצאת דופן במיוחד. הוא גדל עם הוריו ואחיו בעיירה הקטנה ומגיל צעיר למד על בשרו את ערך הכסף. כבר מגיל צעיר בלט ג'ינו בכישרון הרכיבה שלו אבל להוריו לא היה כסף לרכוש לו אופניים חדשים. ג'ינו הנחוש החל לעבוד במוסך האופניים הקטן ומשם צמח אט אט עד שהתגלה והפך לאחד מרוכבי האופניים הטובים ביותר באיטליה.

השמועה על הרוכב המוכשר עשתה לה כנפיים ומהר מאוד הפך ג'ינו לרוכב מבוקש בכל התחרויות. הוא ניצח פעם אחר פעם ובעקבות ניצחונותיו הגיעה גם התהילה ואיתה המפרסמים וכמובן הכסף הגדול. מטרתו היחידה של ג'ינו באותה תקופה הייתה לנצח באותה שנה גם את הג'ירו ד'איטליה וגם את הטור דה פראנס – ניצחון כמעט בלתי אפשרי במונחים של ספורט.

אבל אז הכל השתנה. הנאצים עלו לשלטון בגרמניה, מוסוליני באיטליה ווישי בצרפת ולכולם היה ברור שרוחות מלחמה וחוסר וודאות החלו לנשוב גם בתוך איטליה עצמה. מוסוליני שרצה להוכיח לעולם שה"עסקים כרגיל" התעקש דווקא באותה תקופה לקיים את מרוצי האופניים הפופולאריים ואף להכשיר את נבחרת איטליה לטור דה פראנס.

ג'ינו, קתולי הדוק, הבין די מהר שאין לו ממש ברירה וכי עליו לשתף פעולה עם השלטון, לנצח בתחרויות ולהציג חזית שמחה וחסרת דאגות. כאשר הכומר האהוב עליו מבקש ממנו לסייע לכנסייה להעביר מסמכים מזויפים שיכולים להציל את חייהם של משפחות יהודיות שהסתתרו ברחבי איטליה, ג'ינו מחליט לסכן את חייו ולעשות ככל יכולתו כדי להציל יהודים ממחנות ההשמדה.

ג'ני ברטלי והאופניים

הוא יודע שהוא נמצא באור הזרקורים ושהציפיות ממנו גבוהות, ומחליט לנצל את זה לטובת המשימה: את המסכמים הוא מסתיר בתוך שלדת האופניים ומשתמש באימוני הרכיבה שלו כתירוץ להגיע מנקודה לנקודה. אבל הוא לא מסתפק בכך ובנוסף להעברת המסמכים, הוא משתמש בבתיו השונים כדי להסתיר בהם יהודים.

ככה במשך כל שנות המלחמה מנהל ג'ינו ברטלי חיים כפולים: מצד אחד – אלוף בלתי מעורער ברכיבת אופניים, שנאלץ בעל כורחו לייצג את המשטר הפשיסטי של מוסוליני, תוך שהוא מודע לחשיבות הרבה שמייחס השלטון לניצחונותיו. ומצד שני – קתולי מוסרי ואמיץ שבוחר לסכן את הכל, הקריירה והחיים, כדי להציל יהודים רבים ככל שיוכל.

על הספר:

הספר הוא אמנם ספר ביוגרפי, אבל זה כמעט לא מורגש ובטח שלא מעיק על הקריאה. הוא כתוב וערוך כסיפור עלילתי, שבו משולבים גם קטעים ביוגרפיים אמיתיים, כמו ציטוטים שנאמרו על ידי ועל ג'ינו ברטלי. נקודה נוספת שחשוב לי לציין זה שמעבר לסיפורו של ג'ינו, נחשפים גם דמויותיהם ומעשיהם של רבים וטובים נוספים ובהם גם אנשי הכנסייה שסיכנו את הכל כדי להציל יהודים בתקופת השואה.

שורה תחתונה:

ספר מרתק, חשוב, מותח ומעורר השראה. תקראו, תנו לילדים שלכם לקרוא ותעניקו להם (ולכם) הצצה נדירה לסיכונים המטורפים שלקחו אנשים שונים בתקופת השואה, למרות שאף אחד לא הכריח אותם. הצצה לחייהם האמיתיים של חסידי אומות העולם!

Scroll to Top