דף הבית » כל הכתבות » תרבות » ספרים » שלושה ספרי קריאה שירחיקו את המתבגרים מהמסך

שלושה ספרי קריאה שירחיקו את המתבגרים מהמסך

את שלושת ספרי הנוער שעליהם אני רוצה להמליץ לכם כאן, עומר קרא בתוך שלושה ימים!

לשניים מהם, "סודות הכדורגל של נועם – המכשף מברזיל" ו"מבצע מנהטן", הוא היה כל כך מרותק שבכל פעם שקראתי לו, הוא זעף עליי וביקש ממני להיות בשקט כי אני מפריעה לו באמצע המתח. את הספר השלישי, "לא רעים בכלל", הוא סיים בערך תוך רבע שעה אבל זה שעשע אותו אז החלטתי לצרף אותו להמלצה.

"סודות הכדורגל של נועם – המכשף מברזיל", מאת שמעון גרשון

עלילת הספר עוקבת אחרי נועם, כדורגלן מוכשר והקפטן החדש של נבחרת ישראל, שמגיע יחד עם הנבחרת לטורניר אליפות העולם בכדורגל לנערים שמתקיימת בברזיל. שם הוא נחשף, יחד עם חברו דניאל והיאלי העיתונאית, לסוד גדול שעשוי להשפיע על כל הטורניר: קיומן של נעלי כדורגל מכושפות שמעניקות כוח עצום לכל מי שנועל אותן.

נועם וחבריו מגלים שהם לא היחידים ששמעו על הנעליים, אלא גם הייזר, מנהל המשלחת של נבחרת גרמניה, שמבין שעם הנעליים הוא יוכל להוביל את נבחרתו לניצחון בטוח וקל. נועם וחבריו מבינים שעליהם למצוא את הנעליים לפני הייזר, אבל המירוץ לא כל כך פשוט.

כשהנעליים מגיעות סוף סוף לידיו של נועם הוא מגלה שהמירוץ החיצוני אולי (גם לא ממש) נגמר, אבל הפנימי רק מתחיל. לפתע הוא מוצא את עצמו נקרע בין המוסר והערכים שעליהם גדל לבין התשוקה להצליח. ככה זה בחיים, לא? לפעמים כשיש לך כוח כל כך עצום ביד, שיכול להשפיע ללא היכר על העתיד המקצועי שלך, גבולות המוסר קצת מטשטשים, בטח כשאתה היחיד שתדע מזה…

שורה תחתונה: השילוב בין ההתמודדות עם הציפיות מהטורניר החשוב, המירוץ המסוכן נגד הייזר והמלחמה הפנימית, הופכים את הספר הזה למשובח ביותר. עומר (13) עף עליו, לא פחות ולא הסכים להניח אותו עד שסיים.

"שליחות חשאית – מבצע מנהטן", מאת דנה אלעזר-הלוי (הוצאת אחוזת בית וידיעות ספרים)

עלילת הספר עוקבת אחר שלושה בני נוער – גיא, רועי ונועם, שמתקבלים (באופן מפתיע ולא צפוי) לנבחרת הנוער שעתידה לצאת למטה האו"ם בניו יורק. הם מנסים להבין למה בחרו דווקא אותם ולא מודעים לכך שהם נבחרו במכוון כדי לבצע שליחות חשאית עבור המוסד.

הם גם לא יודעים שמי שאחראי לכל המבצע הזה הוא חנן שומרוני, בכיר במוסד, שהחליט על דעת עצמו וללא ידיעה של אף אחד נוסף, להכשיר את השלושה למבצע חשוב שהמוסד אינו יכול לבצע בעצמו: לפרוץ למחשב של ראש ארגון הטרור העולמי, אחמד אבו בשיר, שצפוי להגיע גם הוא לביקור באו"ם, ממש במקביל אליהם. חנן מזהה במפגש המקרי הזדמנות פז שאולי לא תחזור, אבל יודע שלמוסד אסור לפעול על אדמת ארה"ב ולכן הוא מחליט, על דעת עצמו כאמור, להטיל את המשימה על הילדים.

חנן לוקח את הילדים תחת חסותו, מעביר אותם אינספור אימונים מפרכים ומכשיר אותם ממש כמו כל סוכני מוסד אחרים. כשהם נוחתים במנהטן הם יודעים בדיוק מה לעשות ובהתחלה הכל עובר ללא תקלות, ממש לפי התוכנית, אבל אז הדברים מתחילים להשתבש והשלושה מוצאים את עצמם בסכנת חיים אמיתית.

שורה תחתונה: הספר מעניק לבני הנוער הצצה כמעט נדירה אל עולם הריגול בכלל ואל פעילות המוסד בלבד. העלילה מפותלת ומותחת ומאז שעומר סיים לקרוא אותו הוא מצהיר שהוא רוצה להתגייס למוסד. נו. עוד חזון למועד…

"לא רעים בכלל", מאת אארון בליבי (הוצאת כנרת)

עלילת הספר עוקבת אחרי ארבעה בעלי חיים "מפחידים" ו"מסוכנים" – מר זאב, מר כריש, מר נחש ומר פיראנה, שמחליטים לשנות את התדמית המבהילה שלהם ולהוכיח לעולם שהם לא "רעים", אלא "טובים". לשם כך הם פותחים את "מועדון הרעים-טובים" ויוצאים, מלאי כוונות טובות, לחפש מי צריך עזרה.

בספר הזה (הראשון בסדרה) הם יוצאים לשני מבצעי הצלה: (1) הורדת חתול שנתקע על עץ ו(2) שחרור כלבים שכלואים במכלאה. יש להם תוכנית, יש ביניהם שיתוף פעולה (פחות או יותר) ובעיקר יש להם המון כוונות טובות, אבל… לא פשוט שם. איך זה נגמר תקראו ותגלו בעצמכם.

שורה תחתונה: ספר חמוד ומשעשע שכתוב ומאויר יותר כמו קומיקס מאשר כמו ספר קריאה, אבל זה מה שהופך אותו לחמוד, כייפי וקצר לקריאה. חוץ מזה שבעיניי הוא מעורר כמה תהיות מעניינות שמצאתי שהן רלוונטיות מאוד לעידן הכאוס התרבותי שמאפיין כל כך את מה שקורה כאן בשנים האחרונות: "האם ישנה נמר חברבורותיו?" האם "פושעים" באמת יכולים לחזור למוטב, או שזה טבוע בהם? האם כוונות טובות מספיקות? ומה גובר על מה – איך שאנחנו רואים את עצמנו או איך שהסביבה רואה אותנו? מה אתם אומרים?

Scroll to Top