דף הבית » כל הכתבות » תרבות » ספרים » דברים שרואים משם… 2 ספרים שמציגים צדדים אחרים של מלחמת העולם השנייה

דברים שרואים משם… 2 ספרים שמציגים צדדים אחרים של מלחמת העולם השנייה

מלחמות הן דבר מורכב. בכל מלחמה יש לפחות 2 צדדים ולכל צד יש את האמת שלו לגבי אותה מלחמה. באופן כללי, אני לא אשת מלחמה אנוכי, אבל אני כן מאוד אוהבת "חקר מלחמות".

בשיעורי ההיסטוריה בבית הספר, תמיד הצטיינתי בחלק שעסק במלחמות. ספרי מלחמות תמיד ריתקו אותי וכשלמדתי קולנוע היה קורס אחד שאהבתי במיוחד – "קולנוע ומלחמה" קראו לו וכמו שאתם מנחשים – הוא עסק בסרטי מלחמה. זה היה מרתק בעיניי לראות איך מלחמה יכולה להיות מוצגת בכל כך הרבה זוויות שונות והתחבר אצלי למה שאני תמיד אומרת – שמלחמה היא עניין של השקפה!

אחת המלחמות המרתקות (בטח בגלל הכאב הרב שבה) היא מלחמת העולם השנייה ודווקא כמי שלא גדלה בבית לניצולי שואה, סקרנו אותי תמיד סיפורים וסרטים מהמלחמה הזו. אני שמחה שלאחרונה יש מעין התעוררות של ספרים בנושא, כל אחד מנקודת מבט אחרת. על "התליון" כבר סיפרתי לכם, והנה עוד שניים חדשים:

"הגנרלים של מלחמת העולם השנייה", של רוני ברבש (הוצאת אוריון)

ספר נוסף העוסק במלחמת העולם השנייה הפעם מנקודת מבטם של 105 גנרלי הצבאות השונים בזירות המלחמה השונות: הגרמנים, הבריטים, הסובייטים, האמריקאים והיפנים. נשמע מורכב, אבל הקריאה קולחת ולמרות שיש בו המון עובדות היסטוריות ואפילו כולל מפות ותמונות של הגנרלים עצמם (תוצאה של מחקר עמוק ללא ספק), הוא כתוב בצורה שוטפת ובהירה.

הספר עצמו מחולק ל-11 חלקים, כאשר כל חלק מוקדש לזירת מלחמה אחרת והיופי הוא שבמהלך הקריאה החיבור בין הזירות מתחבר לבד ומעניק מעין תמונה כוללת ורחבה על מה שהתרחש במלחמה הנוראית הזו מנקודת מבט נוספת, שאני לפחות טרם נחשפתי אליה עד היום.

"מיאוש לתקוה ובחזרה", של יהודית פויאר (הוצאת גפן)

הספר הזה לא עוסק במלחמה עצמה, אלא חושף ומעלה ממקור ראשון את העוולות הכספיות שנעשו (ועדיין) לניצולי השואה שהגיעו לישראל. יהודית פויאר המחברת, היא ניצולת שואה שלמזלה הגיעה קודם לשוודיה ורק אחר כך עלתה לישראל… למה למזלה?

כי בשנת 1953 כשגרמניה החלה לשלם פיצויים, החליטה ממשלת ישראל לקחת כ-2/3 מהכסף לטובת "הצלת המדינה מקריסה כלכלית". אבל זה לא הכל. בספר מובאות עובדות כואבות ותהיות רבות באשר להתנהלות הממשלה מאז ועד היום כלפי הניצולים. זהו נושא כואב ומכאיב שלצערי מתייחסים אליו רק בימי השואה ושוכחים אותו כל השנה.

זה ספר חשוב לכל מי שאכפת לו מה שקורה כאן, ואני מקווה שיגיע לידיים הנכונות ואולי אפילו ישפיע על מישהו…

Scroll to Top