דף הבית » כל הכתבות » תרבות » קולנוע » מלחמת הכוכבים: עלייתו של סקייווקר

מלחמת הכוכבים: עלייתו של סקייווקר

הפרק התשיעי בסדרת סרטי מלחמת הכוכבים שיצא אמש (18.12) לקולנוע סוגר את המעגל של שושלת משפחת סקייווקר, פותר את חידת זהותה של ריי ועל הדרך מעביר לצופים כמה מסרים סמויים חשובים. בלי ספוילרים אבל עם כמה רמזים והצצה מיוחדת בסוף!

נולדתי רק שנתיים אחרי שיצא הסרט הראשון של מלחמת הכוכבים (Star Wars) ב-1977, אבל הסרט הזה הוא אחד מזיכרונות הילדות הכי חזקים שלי. היום אני יכולה לנחש שמה שהפך את סאגת המדע הבדיוני הזו לבלתי נשכחת היה העולם הקסום והבלתי מושג שהסרט הזה חשף לנו, לצד יכולת מופלאה להאניש את הדמויות החייזריות והעתידניות שמככבות בסרט.

מאז עברו להן 42 שנים, אני התבגרתי, העולם התפתח, שמונה סרטי מלחמת הכוכבים יצאו מאז הסרט הראשון, ואפילו חברת ההפקה עברה ידיים ונמכרה לחברת וולט דיסני. אבל הקסם לא פג. עובדה!

רן וריי בקרב ראש בראש (מתוך הסרט "מלחמת הכוכבים: עלייתו של סקייווקר")

כשצפיתי השבוע בהקרנת הבכורה של הסרט התשיעי בסדרה, שהוא גם הסרט השלישי בטרילוגיה השלישית וזה שלפי הפרסומים אמור גם להיות האחרון (אבל מי יודע…): "מלחמת הכוכבים: עלייתו של סקייווקר" ("Star Wars: The Rise of Skywalker"), הרגשתי לרגע כאילו חזרתי אחורה בזמן אל אותה התלהבות וריגוש שחוויתי כשצפיתי לראשונה בסרט כילדה אבל עם כל הקדמה ועם כל התובנות שלי על החיים כאדם בוגר.

המלצה חמה: אנחנו צפינו בסרט באולם ה-4D (עם הכיסאות הזזים) ביס פלנט בראשל"צ וזו לגמרי חוויה מסעירה, אם כי לא בטוח שמתאימה לבעלי לב חלש.

"מלחמת הכוכבים: עלייתו של סקייווקר" – תקציר העלילה

הטריילר הרשמי

בגדול, הסרט חותם למעשה את סיפורה של משפחת סקייווקר, שלטובת מי שלא מכיר אציין שהוא נמשך לאורך שלושת הסרטים האחרונים. מבחינה כרונולוגית הוא מתרחש כשנה לאחר עלילת הסרט הקודם – "מלחמת הכוכבים: אחרוני הג'דיי" ומופיעות בו לא מעט דמויות מהעבר, אך המוקד הפעם הוא בעיקר על קיילו רן וריי.

העלילה מתחילה כאשר קיילו רן מוצא נווטן (GPS חללי) שמוביל אותו למקום המסתור של פלפטין. פלפטין מספר לרן כי הוא זה שיצר את סנוק ואת המסדר הראשון וחושף בפניו כי יצר צבא משחתות קטלני במיוחד בשם 'המסדר האחרון'. פלפטין לא מסתפק בכך ומבטיח לרן את השליטה בגלקסיה, בתנאי(!) שיהרוג את ריי.

כשהמידע על התוכנית הקטלנית מודלף לבסיס המורדים ע"י חפרפרת במסדר הראשון, יחד עם גילוי על קיומו של נווטן נוסף ברחבי הגלקסיה, יוצאים ריי, פין, פו דמרון, C3PO ,BB8 וצ'ובאקה (צ'ואי) למשימת חייהם שמטרתה לחפש את הנווטן השני ולסכל את תוכנית 'המסדר האחרון'.

במהלך המשא מגלה על עצמה ריי דברים חדשים, שאולי העדיפה להדחיק/להתעלם מהם קודם, אבל בחיים כמו בחיים אתה לא באמת יכול לברוח ממי שאתה. התהליך הפנימי שעוברת ריי במהלך הסרט לא קל לה והיא נאלצת להתמודד במקביל גם עם אויבים מרים מבחוץ, אבל גם (ואולי בעיקר) עם שדים ולא מעט אויבים פנימיים.

ריי "מסתכלת למציאות בעיניים"

החבר'ה של ריי (יחד עם עוד כמה חברים חדשים) אמנם מגבים אותה ונלחמים לצידה באבירי הרן כתף אל כתף, אבל את המלחמה הפנימית שלה היא חייבת להילחם לבד, גם אם המשמעות היא שהיא מעמידה את עצמה ואת חבריה בסכנה ממשית.

יש לא מעט רגעים שבהם ריי כמעט מתפתה להרים ידיים, מאבדת את האמונה בעצמה ותוהה אם הגורל שלה אכן כתוב מראש ואם יש בכלל טעם לסכן את הכל ואת כולם רק כדי לגלות בסוף ש"היא מי שהיא וזהו זה".

הבטחתי שלא יהיו כאן ספוילרים, אז לא אגלה לכם מהו סודה של ריי (רמז: סוף סוף תגלו מי היו ההורים שלה), אבל כן אמליץ לכם בחום ללכת לצפות בסרט. לא רק בגלל ריי והסיפור האנושי הבאמת יפה שלה ושל החבר'ה שלצידה, ולא גם לא רק בגלל האפקטים והחדשנות המטורפת שמאפיינת כל כך את סרטי מלחמת הכוכבים ובאה לידי ביטוי גם כאן. אלא בעיקר בגלל שבעיניי הסרט הזה, בדיוני או לא, נושא בתוכו לא מעט מסרים אנושיים שלטעמי קצת נשכחו בשנים האחרונות: ערבות הדדית, נאמנות, העובדה שלכולנו יש קונפליקטים פנימיים (וזה בסדר, מכאן צומחים), השילוב בין טוב לרע שיש בכל אחד מאיתנו, העובדה שלפעמים הטכנולוגיה דווקא משחקת לרעתנו ועוד.

אבל המסר שהכי "צעק אליי": היכולת לראות את מי שמולך על כל המורכבות שבו, גם אם הוא אויב שממש באותו רגע מנסה להרוג אותך. להבין שלעיתים אדם מתנהג כמו שמצפים ממנו להתנהג, ושהתנהגות (נוראית ככל שתהיה) לא בהכרח מעידה על כך שאותו אדם הוא "רע ומרושע". שווה!

סקרנים? קבלו הצצה מיוחדת:

Scroll to Top