דף הבית » כל הכתבות » תיירות » אל תסתכל בקנקן. או שכן…

אל תסתכל בקנקן. או שכן…

לרגל יום המוזיאונים הבינלאומי שיחול מחר (18.5), ריכזתי עבורכם כמה מהמוזיאונים בעלי העיצוב האדריכלי המרשים ביותר בעולם. בכמה מהם כבר הייתם?

למרות שווירוס הקורונה סגר את שערי הכניסה למוזיאונים בכל רחבי העולם, יש כמה מוזיאונים שהעיצוב האדריכלי החיצוני שלהם מרשים לא פחות מאשר התערוכות שמוצגות בפנים. אז השנה, לכבוד יום המוזיאונים הבינלאומי, החלטתי להתמקד בכמה מהמוזיאונים המרשימים ביותר מבחוץ. מוכנים?

מוזיאון ניטרוי לאמנות עכשווית, ריו דה ז'נרו, ברזיל

המבנה האדריכלי והמהמם של המוזיאון הזה שנמצא בפרברי ריו דה ז'נרו, הוא פרי שיתוף פעולה בין האדריכל הברזילאי אוסקר נימאייר (Oscar Ribeiro de Almeida Niemeyer Soares Filho) למהנדס ברונו קונטאריני.

את ההשראה לעיצוב שמזכיר קצת חללית, קיבל האדריכל (שמאוד מאופיין בסגנון הגלי שלו) דווקא מהמיקום של המוזיאון – על אדמה סלעית, מוקף מים. ומטרתו הייתה לעצב את המבנה כך שייראה כמו פרח צבעוני שצומח בלב האדמה הסלעית. כדי לבדל אותו מהצבעוניות של השטח בחר נימאייר בשילוב בין הלבן של המבנה לאדום הבוהק של השביל. שני צבעים שמצד אחד מאוד שונים מהגוון הטבעי של הסביבה, אבל גם מאוד מבליטים אותה.

מוזיאון אוסקר נימאייר, פרנה, ברזיל

אם כבר הזכרתי את האדריכל אוסקר נימאייר, אז אני לא יכולה שלא להזכיר את המוזיאון הקרוי על שמו, גם הוא בברזיל. חזית המבנה הזה כפי שרואות עיניכם, מעוצבת בצורת עין ועשויה מזכוכית ופלדה, כך שהיא מאפשרת כניסה של אור טבעי לחלל התצוגה. המעבר לבניין המוזיאון הראשי אגב, מוסתר ומתאפשר דרך שביל תת-קרקעי שמבחוץ מזכיר מאוד את השביל הגלי של מוזיאון ניטורי.

מוזיאון סומאיה, נואבו פולנקו, מקסיקו סיטי

על המבנה האוונגרדי הזה של מוזיאון סומאיה, אחראי האדריכל פרננדו רומרו ששאב את השראתו מהפסלים של אוגוסט רודין – הפסל שפיסל, בין היתר, את הפסל המפורסם של 'האדם החושב', ושאוסף גדול של פסליו נמצא במוזיאון הזה ממש.

בדומה לפסליו של רודין, גם רומרו שאף להשוות למבנה את האפקט המנצנץ שלו, והוא לגמרי הצליח. כל חזית המבנה מורכבת מ-16,000 לוחות אלומיניום מצולעים. עלות בנייתו, למקרה שאתם סקרנים, מוערכת בכ-47 מיליון יורו(!) ומי שמימן את הסכום המוטרף הזה היה איש העסקים המקסיקני קרלוס סלים, שהקים את המוזיאון על שם אשתו סומאיה דומיט שנפטרה ב-1999 (מכאן גם שמו). מרשים!

מוזיאון האנוי, האנוי, וייטנאם

המוזיאון המרהיב הזה שתוכנן על ידי האדריכל GMP Architekten, זכה בשנת 2005 בתחרות אדריכלות בין-לאומית ולא קשה להבין למה.

הוא בנוי כפירמידה הפוכה שמשקפת את המורשת בת ה-1000 שנים של סגנון הבנייה האופיינית להאנוי, ומעניקה למבקרים בו תחושה של מעין "ריחוף". החזית שלו מורכבת מלוחות קריסטל בגוון ירוק שקוף למחצה, שממוקמים מאחורי לוחות זכוכית והשילוב הזה הוא שיוצר את החזית השקופה (ואת ההשתקפות של המים), אבל גם את אפקט התנועה של ההשתקפות בהתאם לזווית שממנה מסתכלים.

מוזיאון הלובר, פריז

אם כבר פירמידות, אז אי אפשר שלא להזכיר את המבנה הכה מיוחד של מוזיאון הלובר בפריז. המשולש השקוף שממוקם באמצע הרחבה החיצונית המרשימה לכשעצמה.

את שלושת פירמידות הזכוכית שמאפיינות כל כך את הלובר בפריז, תכנן האדריכל הסיני-אמריקאי איו מינג פיי בשנת 1984, לאחר שנשיא צרפת אז, פרנסואה מיטראן, הזמין אותו במטרה לפתור את בעיית ריבוי המבקרים ולהקל על העומס בכניסה הראשית. הפירמידה שנבנתה כולה מלוחות זכוכית (603 מעוינים ו-70 משולשים), לא עברה בקלות בגרונם של הצרפתים המסורתיים, שראו במבנה הזה "שיגעון פרעוני" של מיטראן חדשני ועתידני מידי, שאינו תואם את סגנון האדריכלות הקלאסי.

עובדת בונוס: מרוב שהמחלוקת סביב המבנה "העתידני" הייתה גדולה, ביקש ראש עיריית פריז באותה תקופה, ז'אק שיראק למתוח כבלים שידמו את המראה הסופי הצפוי של הפירמידה, כך שהציבור יוכל לחוות את דעתו על השינוי המוצע לפני שתתחיל הבנייה בפועל.

מוזיאון האמנות של דנוור (DAM), דנוור, קולורדו

בניין המוזיאון הזה עבר גלגולים רבים במהלך ההיסטוריה, והמבנה החדש והמרשים הזה הוא למעשה תוספת למבנה המוזיאון מ-1971 שתכנן האדריכל האיטלקי גיו פונטי. התוספת הזו (בניין המילטון) תוכננה בשיתוף פעולה בין האדריכל 'דניאל ליבסקינד' והאדריכלים ממשרד דנוור דיוויס, ובנייתה הסתיימה בשנת 2006.

העיצוב הזוויתי והעצום הזה מורכב מ-20 משטחים משופעים בגדלים שונים, שמכוסים ב-230,000 מ"ר של לוחות טיטניום. כל אחד מ-20 המשטחים מונח בזווית אחרת ואף אחד מהם אינו מקביל או ניצב למשטח אחר.

ברור גם שהסגנון הזוויתי המודגש אינו מקרי. באחד מהראיונות שנתן האדריכל ליבסקינד, הסביר כי את ההשראה למבנה הזוויתי קיבל מזוויות החדות של הרי הרוקי הסמוכים ומהגבישים הגאומטריים שנמצאים בבסיס ההרים הסמוכים לדנוור, השראה שבאה לידי ביטוי גם במבנים שונים בדנוור כמו גג שדה התעופה הבינלאומי.

מוזיאון קרן לואי ויטון, פריז

מוזיאון האמנות המרהיב הזה הוא חדש יחסית ונפתח רק ב-2014, אך כבר הספיק להתברג לרשימת המוזיאונים היפים ביותר (לואי ויטון או לא לואי ויטון?).

את המבנה דמוי הענן הזה, תכנן האדריכל פרנק גרי בהשראת הארכיטקטורה של ארמון הזכוכית הגדול בשאנז אליזה (המכונה Grand Palais), וכן בהשראת מבני הזכוכית ההיסטוריים כדוגמת הפלמריום (Palmarium) שנבנה בשנת 1893.

"שאבתי השראה מההיסטוריה של פריז החל מהמאה ה-19", סיפר גרי באחד מראיונותיו. "המטרה שלי הייתה להעניק כבוד למורשת, אך גם לחבר אותה לאמנות העכשווית שמוצגת במוזיאון. העיצוב השקוף של המבנה גורם לו להיראות כאילו הוא צף נגד כוח הכבידה ומשחקי הזוויות שלו מעוררים בצופה סקרנות שגורמת לו לפרש מחדש את נקודת המבט שלו".

מוזיאון גוגנהיים בילבאו, ארץ הבסקים, ספרד

זהו מוזיאון נוסף מבית היוצר של האדריכל פרנק גרי, שנחשב לאחד המבנים הייחודיים ביותר בעולם, אם כי חדי העין שבכם יוכלו ודאי למצוא את קווי הדמיון.

המוזיאון שנבנה על גדות נהר הנרביון, תוכנן כך שיזכיר בצורתו ספינה וישקף את מיקומו בעיר נמל. חזיתו המחופה בלוחות בטיטניום, מוארת בלילה ובשילוב ההשתקפות על המים, יוצרת אשליות תאורה אופטיות מהממות.

המוזיאון לאמנות אסלאמית, דוחה, קטאר

המוזיאון המרהיב הזה תוכנן ע"י האדריכל ליאו מינג פיי, שבגיל 91 שוכנע לנטוש את חיי הפנסיה הנוחים כדי לקחת על עצמו את הפרויקט הזה.

קשה שלא להבחין בהשפעות הארכיטקטורה האסלאמית העתיקה, אבל מה שלא כולם יודעים (בשביל זה אני כאן) הוא שכדי לקבל את ההשראות האלו, יצא פיי למסע של שישה חודשים ברחבי העולם המוסלמי כדי ללמוד על האדריכלות וההיסטוריה המוסלמית והקדיש זמן רב לקריאת טקסטים מוסלמים שגם מהם שאב השראה לעיצובו.

החזית החיצונית של המבנה עשויה מאבן גיר בגוון שמנת, מה שמדגיש את שינויי האור בשעות השונות של היום. יתר חזיתות המבנה עשויות מזכוכית שקופה, שפורשת בפני המבקרים נוף פנורמי של המפרץ הפרסי.

פיי לא הסתפק בהשראה האסלאמית, וכדי לבדל אותו דרש (וקיבל) שהמוזיאון ייבנה על אי עצמאי. הרשויות נענו ואף בנו במיוחד למטרה זו חצי אי מלאכותי, שהוקף בפארק עצום בצורת חצי סהר המשתרע על פני שטח של כ-290,000 מ"ר.

אחרון אבל הכי חביב: מוזיאון העיצוב, חולון, ישראל

המוזיאון היפייפה הזה שתוכנן ע"י רון ארד האגדי, מיקם גם את ארצנו הקטנטונת ברשימה המכובדת הזו ומגזין התיירות "קונדה נסט טרוולר" אף הכריז עליו כעל "אחד מפלאי תבל החדשים".

כיליד ישראל שאב רון ארד את השראתו דווקא מהפשטות הגאולוגיות שמאפיינת את המדבר הישראלי, וההשראה הזו ניכרת בכל פינה, אך בעיקר בחזית החיצונית של המוזיאון שבנויה מחמש קורות גליות מפלדת קורטן בגוונים שונים של חמרה. המעטפת הייחודית הזו מובילה את המבקרים אל תוך שטח המוזיאון ומעניקה תחושה עוטפת (מה שמזכיר את מראה החול במדבר).

ככה זה נראה משביל הכניסה

מרשים ביותר. נכון? יום מוזיאונים מלא השראה!

Scroll to Top