דף הבית » כל הכתבות » תרבות » ספרים » צורת המים – הספר שתפס אותי לא מוכנה

צורת המים – הספר שתפס אותי לא מוכנה

גם אני, כמו רבים אחרים, שמעתי על הספר "צורת המים" של דניאל קראוס וגיירמו דל טורו (הוצאת 'דני ספרים') בגלל הזכייה באוסקר של הסרט שמבוסס עליו. אבל – למזלי – לא יצא לי לראות את הסרט וכך יצא שקראתי קודם את הספר. ואיזה כיף שכך יצא, כי אחרת יש מצב שכל ההפתעה היתה נהרסת לי.

מכיוון שטרם ראיתי את הסרט, לא אשווה אליו את הספר אלא אדבר על הספר בפני עצמו:

אלייזה היא צעירה יתומה ואילמת שעובדת כמנקה באוקאם – המכון לחקר החלל והאוויר בבולטימור. תנאי העבודה קשים, המשמעת קפדנית והשכר עלוב, אבל נדמה שאלייזה לא מתלוננת. את פיסת השפיות שלה היא מוצאת בחברות שלה עם זלדה שעובדת איתה כמנקה במכון וברכישת נעלי עקב יוקרתיות שאיתן היא עובדת (למרות האיסור).

במקביל לתיאור שגרת חייה של אלייזה, מתוארת שגרת חייו ההפוכה לגמרי של ריצ'רד סטריקלנד – חייל שנשלח על ידי המפקד שלו למשימה כמעט בלתי אפשרית בג'ונגלים של האמזונס, שמטרתה ללכוד את היצור המיוחד והמסתורי, חצי דג וחצי בן אדם, שמסתתר במים. לא קל לו לסטריקלנד ומתוך הייאוש והלם הקרב הקשה שממנו הוא סובל, הוא מפתח "עור של פיל". יש שיגידו רשעות.

ואז הוא מצליח לתפוס אותו ומביא אותו היישר לאוקאם. שם, במבצע לילי מורכב, מוכנס הייצור אל תוך מיכל מים גדול ומאובטח שממוקם בחדר סטרילי. ההמולה של החוקרים מסקרנת את אלייזה וכשהיא נכנסת חצי בטעות לחדר ופוגשת לראשונה את הייצור, היא נשבית בקסמיו. לאט לאט נוצר ביניהם חיבור ללא מילים וככל שהקשר מתהדק, כך הופך היצור ליותר מרתק גם בעיניה, אבל בעיקר בעיניי הופשטטלר – החוקר הראשי שמרגל למעשה עבור הרוסים שזוממים לגנוב אותו אליהם. סטריקלנד לעומת זאת חולם על היום שבו יוכל להשתחרר מהגנרל התובעני שלו ויודע שזה יקרה רק אחרי שהוא יצליח לבתר את גופתו של הייצור שגרם לו צרות רבות כל כך.

באחד הלילות, אלייזה נכנסת לבקר את חברה האהוב ומגלה לתדהמתה שסטריקלנד הוציא את הייצור מהמים ותלה אותו על מתקן העינויים, מה שגרם לו להתייבש וכמעט למות. למזלה ולמזלו של הייצור, בדיוק באותו רגע נכנס לחדר גם הופשטטלר, שבעצמו מבין לאט לאט שאסור להרוג את הייצור המופלא הזה. בתחבולות הוא מצליח להשיב אותו למיכל המים ולהציל את אלייזה מגילוי.

אבל אלייזה מבינה שזה עניין של זמן ומחליטה להציל את אהובה הייצור כנגד כל הסיכויים. בעזרת ג'יילס שכנה המסור, הם מתכננים את תוכנית ההברחה שמטרתה להסתירו עד שיעלה מפלס המים במזח והם יוכלו לשחרר אותו חזרה לים. אבל את מה שקורה אף אחד לא צופה…

הפיתוי לגלות לכם את הסוף גדול, אבל אני לא אהרוס לכם את ההפתעה. רק אומר שאת הגילוי שמתברר רק בעמוד האחרון של הספר בכלל לא צפיתי (ואני אחת שבד"כ מבינה מיד איך זה ייגמר). והגילוי הזה משנה בבום את כל החשיבה על הספר והוא כל כך עוצמתי שזה לא יוצא לי מהראש.

זו גם הסיבה שבשלה אני שמחה שלא יצא לי לראות את הסרט לפני הספר – כל ההפתעה היתה נהרסת. אתם פשוט חייבים לעצמכם לקרוא את הספר הזה ואם עוד לא ראיתם את הסרט – חכו, עד אחרי שתקראו. זה ישתלם לכם.

ממליצה בחום!

Scroll to Top