דף הבית » כל הכתבות » תרבות » ספרים » 'אספר לך כשניפגש': הצצה לעולם הדייטים של בעלי מוגבלויות

'אספר לך כשניפגש': הצצה לעולם הדייטים של בעלי מוגבלויות

עולם הדייטים הוא עולם שיפוטי וקשוח, תשאלו כל מי שהיה או שנמצא שם. זה עולם שבו הסינון המסיבי ביותר מתרחש עוד הרבה לפני הדייט הראשון ולרוב, אפילו הרבה לפני ההודעה או שיחת הטלפון הראשונה. תהליך הסינון ממשיך גם אם צלחתם את השלב הזה, גם אם כבר הגעתם לשלב הדייט (ברכותיי!) ואפילו אם הגעתם לשלב הדייט השני. ככה זה.

עכשיו, תחשבו לרגע מה עובר על צעירים וצעירות עם מוגבלות, שמשתוקקים גם הם למצוא זוגיות בתוך עולם הדייטינג הכה קשוח הזה. על כמה מכשולים (בעיקר מנטליים) הם צריכים לדלג. על כמה תגובות לא יפות ועל כמה דחיות הם צריכים להתגבר. ועל כמה אומץ, כן אומץ, הם צריכים לגייס.

החוויות האלו של צעיר עם מוגבלות בתוך עולם הדייטים הסוער, הן אלו שעומדות במרכז הספר המקסים של גיא לייבה, "אספר לך כשניפגש" (הוצאת ניב). ספר מרגש ומלא הומור שמבוסס על החוויות האישיות של גיא עצמו, שסובל משיתוק מוחין.

העלילה בקצרה

לגבי יש אלפי עוקבים ברשתות החברתיות. הוא עובד כקופירייטר במשרד דיגיטל וכמעט כל רעיון שלו זוכה להצלחה כבירה, למרות שהוא מגדיר את עצמו כקופירייטר די בינוני. הוא מכור לספורט, גר בדירה שכורה ומחפש זוגיות, ממש כמו מאות אלפי צעירים אחרים בגילו. אבל גבי הוא לא כמו צעירים אחרים בגילו. כלומר הוא כן, אבל גם לא, כי ככה זה כשיש לך שיתוק מוחין.

אה, והוא מאוהב בספיר – בחורה תל אביבית עם "עיניים כמו הים בזריחה ושיער זוהר בחשכה". היא כתבה "חחח" כתגובה לפוסט שכתב בפייסבוק ולאחר לבטים הוא אזר אומץ והתחיל איתה, אם אפשר לקרוא להודעת "מה הולך?" להתחיל… הוא לא משלה את עצמו, הוא יודע ש"בעולם האמיתי מתחילים איתה מלא חתיכים מסוקסים שלידם אני קוף שנתקע שלב קודם באבולוציה. ובנוסף לכל זה נכה.", אבל מה כבר יש לו להפסיד?

אבל היא עונה לו. אמנם בהודעה הלקונית ביותר שיש, "בסדר, מה איתך?", אבל בשבילו זה מספיק. מבחינתו הוא עשה את הבלתי ייאמן, "עשיתי את זה, סוף סוף הגעתי לליגת האלופות וגרמתי לבחורה שהיא על פי כל מדד 10 מתוך 10 לענות לי". איכשהו ההתחלה הקצת צולעת הזו הופכת להתכתבות נעימה ויומיומית, בהתחלה בפייסבוק ואחר כך בווטסאפ, והוא כבר ממש מרגיש שהנה זה קורה. שהוא, גם הוא, הצליח למצוא זוגיות ועוד עם הבחורה הכי יפה בפייסבוק.

אחרי תקופה של התכתבויות היא רוצה להיפגש. הוא מרגיש על גג העולם, אבל יש רק בעיה אחת – היא לא יודעת שיש לו שיתוק מוחין והוא מפחד לספר לה… כאן בעצם מתחיל המסע שלו. בהתחלה זה מסע פנימי מלא בלבטים ובחששות, שמתרחש לגמרי בינו לבין עצמו, ואחר כך מסע שלם פנימי וחיצוני שמתרחש גם וביחס לעולם שמחוץ לעולם הווירטואלי.

את כל המסע הזה מתאר גיא בצורה כנה ואותנטית, מלאה בהומור מושחז שברגעים מסוימים גרם לי לדמוע ובאחרים לצחוק בקול. קומדיה רומנטית שכתובה בשפה שקצת הזכירה לי את הסגנון של הספר "לחוץ חתונה" של עומר ברק.

תוך כדי קריאה עולות גם לא מעט שאלות בנוגע לעולם הדייטים בכלל ולעולם הדייטים מנקודת המבט של בעלי מוגבלויות בפרט: האם הפנימיות אכן חשובה יותר מהחיצוניות? האם יש לו בכלל סיכוי? עד כמה החשש מפני 'מה יגידו' מנהל אותנו? האם אנחנו באמת מוכנים לוותר על כל המגננות שלנו כדי להשיג את המטרה? ועד כמה רחוק אנחנו מוכנים ללכת בשביל אהבה? שאלות חשובות שרק הופכות את הספר הזה למהנה ומשמעותי אפילו יותר. בקיצור – מומלץ!

Scroll to Top