דף הבית » כל הכתבות » תרבות » קולנוע » מדורדסת עליהם… הדרדסים מגיעים לקולנוע!

מדורדסת עליהם… הדרדסים מגיעים לקולנוע!

הקטן שלי, ככל הנראה תמיד זיהה טרנדים לפני כולם. עובדה – כבר בפורים הוא התעקש להתחפש לדרדסבא וליום ההולדת בגן דרש עוגה בדמוי הכפר של דרדסים. היה זה כמעט ברור מאליו שנתייצב ראשונים להקרנת הסרט.

הסרט "הדרדסים" בתלת ממד, יצא לפועל לאחר שיוצרי מחלקת האנימציה של Sony Pictures לקחו את הגיבורים הכחולים של סדרת הילדות המיתולוגית והספרים ונתנו פרשנות מודרנית לקלאסיקה האהובה.

הסרט נפתח בפלישתו של גרגמל לכפר הדרדסים, והימלטותם המקרית (בגלל טעות של ביש גדא כמובן) של הדרדסים דרך מעבר סודי, המתגלה אך ורק כאשר הירח הופך לכחול . המעבר זורק אותם אל העיר ניו יורק והכיף מתחיל!

הפגישה של היצורים הכחולים והקטנים עם העיר הגדולה והסואנת מצחיק כל כך ועשוי היטב. הם נוחתים בביתם של פטריק וגרייס וינסלו (שוב בגלל טעות של ביש גדא), זוג המצפה לילדם הראשון. לאחר סצנת טעויות משעשעת, מחליט הזוג להגן עליהם ולאמץ אותם אל ליבם.

פטריק, מנהל שיווק בחברת קוסמטיקה, עם בוסית קשוחה, עומד בדיוק לפני רגע גורלי בקריירה שלו והדרדסים לא עושים לו חיים קלים. וכך, במהלך הסרט מטלטלים הקטנטנים את חייהם של הזוג ובייחוד את אלו של פטריק, העובר משברים בחייו המקצועיים והאישיים. בזמן שדרדסאבא מעביר את פטריק סדנת הורות מזורזת, שאר הדרדסים האהובים – ביש גדא, בר מוח, רגזני, נועזי ודרדסית, מפעילים את הקסם שלהם כדי לעזור לפטריק בעבודתו.

פטריק וגרייס עוזרים לדרדסים להתמצא במנהטן הסואנת בין אם זה בסבכי הצמחייה בסנטרל פארק, בהמולה של הטיימס סקוור, בשדרה החמישית הזוהרת, בצ'יינה טאון ואפילו בין מדפי הצעצועים בחנות המפורסמת "שוורץ". חשוב מכך, גרייס עוזרת לביש גדא להבין ששמו לא חייב להגדיר אותו וכי גם הוא יכול להיות גיבור. וכל זאת, תוך התחמקות מגרגמל שהצליח גם הוא לעוט עליהם דרך החור הכחול.

בחלק האחרון והמותח של הסרט, מצליח דרדסאבא לייצר ירח כחול ומעבר בחזרה לכפר הדרדסים, לא לפני שגרגמל לוכד את הדרדסים פעם נוספת, הפעם במקום מחבואו החדש: "טירת בלוודיר" שבסנטרל פארק. יחד עם פטריק וגרייס, נחלץ ביש גדא לעזרתם של חבריו ומציל אותם מגרגמל הרשע. בסוף הסרט, מצליחים הדרדסים לשוב לכפרם האהוב, כשהם נפרדים מהזוג וינסלו ומשאירים את גרגמל לבדו בניו יורק.

הדרדסים היא קומדיה גדולה על גיבורים קטנטנים, קומדיה שנונה ופרועה, לא לילדים בלבד, אלא גם להורים שגדלו על הסדרה הקלאסית. זהו סיפור על משפחה, אמונה עצמית, ולהיות כחול גזעי.

מעבר לעלילה המקסימה, ישנם סצנות הורסות, בעיקר להורים: הסצנה בה דרדסית מגלה את אמנות השופינג, הפריים בו היא נעמדת עם השמלה המתנפנפת החדשה מעל פתח אוויר ושמלתה מורמת, בדומה לתמונה המפורסמת של מרלין מונרו. הסצנה המרגשת, בו ביש גדא, כל כך מאוכזב מעצמו ונושא את האשמה על גבו והחלק המוכר כל כך, בו ביש גדא (כמובן) שולח לבוסית הקשוחה את המייל הלא נכון (כי למי מאיתנו זה לא קרה פעם..). עומר היה באקסטזה ואני נהניתי מכל שנייה בסרט!!

קצת על ההפקה

בשנת 1958 אומן בלגי בשם פייר "פיו" קוליפור יצר את הדרדסים כספר קומיקס, ומיד כסערה ביום בהיר, נחשול של מכתבים הציף את העורך, ולכולם אותה בקשה – עוד! במהלך חמישים השנה מאז שהם נולדו, הפכו הדרדסים לתופעה שחיה בקומיקסים, ספרים, סדרות טלוויזיה, משחקי וידאו, הצגות חיות ובובות קטנות (מעל ל300 מיליון שנמכרו עד כה).

קסם הדרדסים חוצה הדורות רק גבר, עכשיו כשאותם ילדים שצפו בתוכנית הם הורים בעצמם לילדים ומציגים להם את הדרדסים בפעם הראשונה. קל להבין מדוע הדרדסים שעשעו כל כך הרבה אנשים לאורך מספר דורות ברחבי העולם, זה לא רק שהם מתוקים, הם גם מייצגים אנושות במיטבה. "הדרדסים הם אנלוגיה לאומה" אומר המפיק ג'ורדן קרנר. "הם מדגישים את עקרונות המשפחה ואת החשיבות של שיתוף הפעולה. יתרה מזאת, הם תמיד רואים את הטוב בבני האדם. הם אכפתיים ודואגים אחד לשני".

כעת, הדרדסים עושים את הטיול הראשון שלהם מחוץ לכפר ונוחתים על המסך הגדול הישר אל העיר הגדולה – ניו יורק. "זה סרט על דרדסים שיצאו לראשונה מחוץ לתחום שלהם" אומר הבמאי ראג'ה גונסל, "לקחנו את החוק הדרדסי והפעלנו אותו על ניו יורק של ימינו אלו".

וורוניק קוליפור, ביתו של פיו, אומרת שאביה העניק ליצירה שלו קסם אוניברסלי. "הדרדסים דומים מאוד, אך כל דרדס מיוחד בדרכו שלו". היא אומרת, "כל אחד יכול לזהות את עצמו עם דרדס מסוים. יש דרדס לכל אישיות ולכל אופי. הם מאוד טובי לב, מאוד חברותיים ויש להם את כל התכונות והמעלות שבני האדם רוצים שיהיו גם להם". קוליפור מציינת שאמנם דברים משתנים במהלך החיים אך הדרדסים נשארים תמיד כנקודת ייחוס. "הסיפורים נשארים פופולריים לאורך הדורות כיוון שבני אדם תמיד יישארו בני אדם. אנחנו נשארים מי שאנחנו והדרדסים משמשים לנו כמעין שיקוף לחיינו, אנו מתאימים את עצמנו לחיים, לטכנולוגיות חדשות, אך מי שאנחנו לא משתנה.

קרנר חש שהסרט הוא הצורה החדשה המושלמת להצגה החדשה של סיפור הדרדסים, כולו צולם בניו יורק באתרים אייקונים כמו, סנטרל פארק וטירת בלוודיר, FAO Schwartz, בית התה הרוסי, מרכז רוקפלר ופארק פרוספקט בברוקלין.

המשפחה רצתה לשמר את המסורת המדורדסת כנאמנה למקור ככל האפשר וכך אכן עשה קרנר. "הדבר הכי חשוב" אומרת קוליפור, "הוא שהדרדסים יישארו דרדסים, הם עוזבים את הכפר שלהם בפעם הראשונה וזה מאוד מרתק". יש שאלות רבות שמצריכות תשובות, וקרנר עונה עליהם בסרט הזה, מי הם הדרדסים ומאיפה הם באו? איך גרגמל הגיע לשם בכלל ולמה הוא כל כך מריר? למה הוא יצר את דרדסית? אחת מהמסורות המתמשכות היא המצאת דרדסים חדשים. יוצרי הסרט הצליחו לממש וליצור שלושה דרדסים חדשים לסרט, נועזי, משוגעני ופחדני.

רוצו! מקסים!!

Scroll to Top