דף הבית » כל הכתבות » תרבות » ספרים » החג של הספרים: ספרי ילדים ומבוגרים ליום כיפור

החג של הספרים: ספרי ילדים ומבוגרים ליום כיפור

אין ספק שכיפור הוא החג של הספרים. כנראה שנגיד מה שנגיד, אבל כשאין אופציות ממוחשבות למיניהן אנחנו חוזרים לקריאת הספרים. מזל שיש יום כיפור פעם בשנה… אני זוכרת שכשהיינו ילדים, לפני כל יום כיפור היו נערמים אצלנו בבית המון ספרים חדשים והיינו גומעים אותם בהנאה ומתחרים מי יסיים יותר ספרים (ניצחתי, אלא מה?). היום, עם ילד זה כבר לא כל כך פשוט לקרוא ברצף, כשברקע קריאות "אמאאאא משעמם לי…", אבל בכל זאת על המנהג הזה אני לא מוותרת.

אם אתם מחפשים המלצות לספרים שיעבירו לכם את כיפור בנעימים, ובכלל… הנה ספרים למבוגרים המתחוללים בתקופות היסטוריות שונות וספרי ילדים שיגרמו להם להתאהב בספרים:

ספרי מבוגרים:

"חנ'וס המאסטר הגדול" של חן קוצ'ינסקי (ספרי צמרת)

אהבה בנבכי המאפיה האיטלקית. הספר עוקב אחר חנ'וס המאסטר הגדול, גנגסטר ואיש עסקים שחי ברומא של שנת 2000. הוא נשוי לזיוה האוהבת וחבר קרוב ושותף עסקי של דון ג'ון 'השוחט', אב לשלוש בנות בוגרות. העלילה סוחפת אחר הקשרים המורכבים שבין אבות לבנותיהן, בין המשטרה למאפיה, בין חברים ושותפים עסקיים וכמובן, בין נשים וגברים נאמנים (או שלפחות היו כאלו).

"אהבות ומלחמות" של שלמה שמעוני (אופיר ביכורים)

משפחת לוי המתגוררת ברווחה בבגדד של שנת 1941, נאלצת לעזוב את חייה הנוחים ולעלות למעברות בארץ ישראל. עם כל הקושי, מחליט דני, הבן הבכור, לשקם את חייהם, מוצא עבודה כעיתונאי ואפילו מתאהב בנערה ארצישראלית. הכל מסתבך ומתערער עם פרוץ מלחמת סיני… זה סיפור מקסים השופך אור על מה שהתחולל בראשם ובליבם של העולים לישראל באותה תקופה. כתוב מקסים ומרתק לכל אורכו.

"אהבה במבחן" של ד"ר שי שגב (ספרי צמרת)

ספר שעלילתו מתרחשת בימי בית שני ועוקב אחר יסמין – בת המלך ודוד – רועה צאן פשוט. אהבה בלתי אפשרית (מי אמר רומיאו ויוליה גרסת המקדש?), דילמות, אכזבות, ציונות בימי קדם וניצחון מתוק של הרגש על השכל. אני אוהבת ספרים שעלילתם מתרחשת בתקופות היסטוריות והספר הזה מרתק, כתוב מקסים בשפה אותנטית ומרתקת.

"בדים ויצרים בעיר הלבנה" של עדי מילשטיין (אוריון)

עוד רומן היסטורי. הפעם בשנות ה-40 בתל אביב, המבוסס על סיפורים אמיתיים מחייה של העיר ומגולל את סיפור חייה האמיתי של משפחת רומנו ("בית רומנו" בטיילת – מכירים?). הספר עוקב אחר אלי רומנו, אב המשפחה החולם להקים את בית הטקסטיל הגדול במזרח התיכון. על רקע המנדט הבריטי, העליות הגדולות ותקומת המדינה מתרחש סיפור אחר ומפתיע, מלא מערכות יחסים סוערות שכוללות, איך לא, מאבקי כוח, אהבה, מסירות ובגידה. מרתק!

"לב בזירת הפשע" של תמר לוינסקי (אופיר ביכורים)

הפעם מתרחשת העלילה בשנות ה-60 בארץ ישראל, במסדרונות בית החולים המרכזי בארץ. שנה לפני כן מושתל הלב הראשון בעולם והספר עוקב אחר רופא צעיר שחולם לעשות היסטוריה ולהיות משתיל הלב הראשון בישראל. וכך, לוקח הספר את הקורא אל נבכי מסדרונות בית החולים, על כל הפוליטיקות, התככים, הקשיים, היצרים והבגידות. ספר מקסים שמשלב סיפורי בית חולים וסיפורי ארץ ישראל שאני מאוד אוהבת, ולא מפסיק להפתיע עד הרגע האחרון.

ספרי ילדים:

"אבא ואבא" של רועי ראובני הורוביץ (אוריון)

בעידן בו משפחות חד הוריות הן כבר לא דבר שונה כל כך, היה זה רק עניין של זמן עד שייצאו גם ספרים בנושא. הספר הזה מתאר את חייהן של זהר ואור, בנות לשני אבות, תוך הדגשת היתרונות והפיכת המשפחה המיוחדת לשגרתית ואוהבת. הספר כתוב בצורה מקסימה וניכר כי נכתב מהלב. זו אחלה מתנה למשפחות חד הוריות עם ילדים, אבל בעיניי זו גם אחלה דרך להעביר לילדים שלכם מסר של שוויון, של קבלת האחר ושל העובדה כי לכל אחד משפחה שונה ומה חשוב זה כמה אהבה יש בה.

"אדון מזג אויר" של צפי אידלמן (אופיר ביכורים)

אדון מזג, או בשמו המלא – אדון מזג אויר, מרגיש קצת בודד שם למעלה ומחליט לחפש לו חברים. הוא מוצא את תושבי כדור הארץ ומחליט לעזור להם ולסדר עבורם את האקלים. בשיתוף פעולה בינו לבין הירח והשמש הוא עושה סדר ומספק נחת לתושבי הכדור. אבל לפעמים, קצת משעמם לו ואז הוא מחליט לשחק קצת עם מזג האוויר. ספר מקסים ונעים שמתאים במיוחד לתקופה זו של חילופי העונות.

"חבורת איקס ובית הרוחות" של מיכל בר פרו (אוריון)

ספר הרפתקאות מותח המיועד לגילי 14-7 ועוקב אחר חבורת ילדים בעיירה בארצות הברית, שממש במקרה נקלעים להרפתקת חופש גדול מותחת ומפחידה שכוללת בתים רדופים, רוחות רפאים והרבה צרות. הספר מנוקד ומתאים לילדים שהתחילו לקרוא, אך שימו לב כי את הקטן שלי (בן 7) זה הפחיד מידי, כך שאם הילדים שלכם עדיין מפחדים קצת, חכו עם הספר. חוץ מזה זהו ספר מותח ומעניין, בסגנון "השביעייה הסודית" עליה גדלתי.

"מטיילים עם הדרדסים בשביל ישראל" של השירות הבולאי (דואר ישראל)

אמנם לא ממש ספר קריאה, אבל בהחלט כייפי ומעסיק את הקטנים ומאוד מאוד רלוונטי לחגים בכלל ולסוכות בפרט. מדובר במארז הכולל 10 כרטיסיות קשיחות, עם הסברים מפורטים ותמונות עשרת המסלולים המומלצים למשפחות בשביל ישראל: פאזל של דרדסים מטיילים בטבע – 35 חלקים, 35 רעיונות למשחקים ולפעילויות לכל המשפחה במהלך הנסיעה, חוברת פעילות דרדסים (מצא את ההבדלים, חיבור קווים, דפי צביעה, מבוכים ועוד), מארז פלסטרים מאוירים של הדרדסים, וכמובן – גיליון בולים מאוייר "שביל ישראל';  3 כרטיסי ברכה של הדרדסים + 3 מעטפות למשלוח ברכות לקראת החגים.

שתהיה לכם שנה מלאת קריאה, טיולים ומעוף…

Scroll to Top