דף הבית » כל הכתבות » תיירות » טיולים בארץ » ההר הירוק כל ימות השנה: המלצה לטיול קסום ביערות הכרמל

ההר הירוק כל ימות השנה: המלצה לטיול קסום ביערות הכרמל

אי שם בקצה הכרמל מסתתר לו מסלול קסום בשם "שוויצריה הקטנה", שיוביל אתכם ישירות דרך סבך העצים אל נקודות תצפית מרהיבה. בחזור תוכלו לעצור לרגע באנדרטה לזכר הנספים באסון השריפה בכרמל ולחזור הביתה טעונים בחמצן ואנרגיה טובה.

המסלול:

שמים בוויז "שוויצריה הקטנה" ונוסעים. אחרי נסיעה של כחצי שעה במעלה הר הכרמל הירוק, הנסיעה הכי יפה אבר!, תגיעו לחניון של קק"ל בשם "שוויצריה הקטנה" שממנו יוצאים שלושה מסלולים: אדום, ירוק וכחול. אנחנו קצת "ערבבנו" ולכן חילקתי לכם כאן את המסלול לכמה נקודות, עם הסברים מפורטים:

נקודה ראשונה: המסלול האדום

המסלול האדום הוא מסלול מעגלי קל וקצר יחסית (מתאים עם ילדים במנשא, לא מתאים לעגלות), שבמהלכו תוכלו לטייל בין סבך העצים ולצפות בנוף הבאמת מרהיב שנשקף מכל פינה.

נקודה שנייה: פריחת השושן הצחור

בשלב כלשהו על המסלול האדום, מגיעים לנקודת מפגש (קצת מבלבלת אני מודה) עם המסלול הכחול. כאן ההמלצה שלי היא לפנות ימינה (סימון כחול) ולהמשיך כ-500 מטרים עד שתגיעו לנקודה שבה בחודשי האביב אמורה להיות פריחה של שושן צחור – פרח מהמם בסכנת הכחדה. כשאנחנו היינו לא הייתה פריחה (או שלא ראינו אותה), אבל הדרך מהממת. אל תפספסו את הנוף מצד ימים שלכם.

אחרי שתגיעו לאזור הפריחה (הוא מסומן), חזרו באותה הדרך אל נקודת המפגש שממנה באתם. כאן יש לכם אפשרות להמשיך על המסלול האדום כדי לחזור בחזרה, או להמשיך על המסלול הכחול (אבל הפעם להמשיך איתו ישר).

נקודה שלישית: המסלול הכחול

אנחנו המשכנו על המסלול הכחול וואוו!! איזו הפתעה! הרגשתי לרגע כמו בגו'נגלים של בוליביה (מה שלגמרי הזכיר לי את הספר בחזרה לטואיצ'י). בגלל שזה מסלול לא נגיש, אין בו כמעט משפחות ופוגשים מעט מאוד אנשים. בחלק מהדרך מטפסים על סלעים (יש מוטות אחיזה) ולכל אורך הדרך מתלהבים מתוואי הדרך הבראשיתי הזה.

שימו לב: המסלול הכחול הוא לא מעגלי, לכן לכו עד שיימאס לכם ופשוט תחזרו על עקבותיכם עד לנקודת המפגש שממנה יצאתם לכאן.

נקודה רביעית: מצפור הצוק

אחרי שתגיעו חזרה לצומת המסלולים, חזרו עם המסלול האדום לכיוון החנייה. שם, ממש בחניה יש חץ קטן (עם הסימון הכחול) שיפנה אתכם לכיוון תצפית בשם "מצפור הצוק". לכו על השביל הכחול עד לנקודת מפגש שלו עם סימון "שקוף" (שני פסים לבנים ובאמצע אין כלום), ותמשיכו עם השביל השקוף עד לנקודת התצפית.

חשוב מאוד לשים לב: הסימון השקוף הוא באמת שקוף וכמעט לא רואים אותו (אנחנו פספסנו אותו בניסיון הראשון), וגם אחרי שמוצאים אותו קצת קשה לעקוב אחריו. אבל זה שווה וההליכה עד למצפור ממש קצרה, אם כי כרוכה בטיפוס על סלעים ובהליכה במקום צפוף יחסית.

מהמצפור חזרו באותה הדרך אל החניון וזהו. הביתה מרוצים ומאושרים. כדאי לכם ממש למצוא איזו פינה בין העצים ולעשות פיקניק. פשוט מהמם כאן! רק לא לשכוח לאסוף איתכם את כל הלכלוך ולא להשאיר כאן כלום.

אנדרטת אסון השריפה בכרמל

בדרך חזרה משוויצריה הקטנה כדאי לעצור באנדרטה שהוקמה לזכר הנספים באסון השריפה בכרמל. זה נמצא ממש על הדרך, כ-10 דקות נסיעה, ויש בה חניה מסודרת. האנדרטה עצמה מרהיבה – היא בנויה בצורה של מעין גל ועשויה מ-44 טון ברזל (כנגד 44 הנספים). הנוף שנשקף ממנה מדהים לא פחות ויש בצד גם עמדת הסבר קולי שכדאי להקשיב לו.

זהו. טיול של יום אחד שהרגיש כאילו חו"ל והוכיח לי שוב שיש לנו ארץ נהדרת!

Scroll to Top