דף הבית » כל הכתבות » תרבות » ספרים » "איים קטנים" – הספר שיוכיח לכם שהדשא של השכן לא בהכרח ירוק יותר…

"איים קטנים" – הספר שיוכיח לכם שהדשא של השכן לא בהכרח ירוק יותר…

חלמתם פעם לחיות על אי בודד? אי שלו, מוקף במים, שעליו יוכלו הילדים שלכם להסתובב כשהדאגות היחידות שלהם הן מתי אפשר לצאת לשוט? תרזה גיבורת הספר "איים קטנים" של לורנצה פיירי (הוצאת כנרת זמורה) חיה את החלום. לפחות כך נדמה… וזה בדיוק הקסם של הספר הזה.

הספר כתוב כמעין יומן אישי של תרזה ועלילתו מתפרשת על פני ארבעה עשורים: משנת 1976 ועד 2012, מאז שתרזה עמדה להתחיל את לימודיה בבית הספר ועד שהבן שלה היה בן 11 – ארבעה עשורים, מחזור חיים כמעט מלא, ארבעה דורות וסגירת מעגל בלתי נמנעת. החיים עצמם…

כמו שכבר הבנתם, תרזה גדלה באי ג'יליו שבאיטליה, שבו היא חיה יחד עם סבתא, הוריה שהם גם הבעלים של בית המלון באי, ואחותה הגדולה והנערצת קתרינה.

כילדה האי נראה לתרזה כמו המקום המושלם ביותר עלי אדמות, גן עדן של ממש, במיוחד בסוף עונת התיירות שאז: "היה לנו כל הזמן והמרחב רק לעצמנו… ים רגוע, חופים שוממים. חמישה סוגי רעשים בלבד: התנפצות גלים על הסלעים, הטחת מים בסירות, רעם מנועי סירה, צווחות ציפורים, קולות אדם."

האי ג'יליו הוא אמיתי לחלוטין (הנה הוא בתמונה) והתיאורים בספר מדויקים!

נשמע מושלם, נכון?

אז זהו, שממרומי גילי אני כבר יודעת שרוב הדברים שכילדים נראו לנו מושלמים הם כבר לא כשאנחנו מתבגרים – לא בטוח אם בגלל שהם השתנו או בגלל שאנחנו השתנינו. אבל זה מה שקרה לתרזה, שמשתפת אותנו הקוראים בתהליך הזה שהיא עוברת, בלי שהיא בכלל מודעת אליו.

הפעם הראשונה שבה מזדעזע עולמה ו"העולם שבחוץ" מגיע אל האי, היא כשהממשלה מחליטה להגלות אל האי שני טרוריסטים שהיו אחראיים על טבח נוראי בעיר פירנצה. תושבי האי מתנגדים אבל כשלממשלות יש אינטרסים משלהן – ההתנגדות לא ממש עוזרת.

תרזה הקטנה לא ממש מבינה את ההשלכות והמשמעות של הדברים, ומי שמתווכת בינה לבין המציאות זו אחותה קתרינה. האחות הגדולה, חסרת הרסן, האוהבת והשנואה במקביל. האחות שתפשה כל כך הרבה מקום בחלל, עד שמבלי משים (או שכן) הפכה את תרזה לחצי צל שלה וגרמה לה לחשוב שהיא לעולם לא תוכל להסתדר בלעדיה – מחשבה שליוותה את תרזה כל חייה.

ככל שתרזה התבגרה היא התחילה לראות יותר דברים, או לפחות לראות אותם אחרת, וכשקתרינה מחליטה לעזוב את האי לטובת העיר הגדולה – תרזה הולכת בעקבותיה.

המעבר לעיר הגדולה (קתרינה לפריז ותרזה למילאנו) לא פשוטה לשתיהן. לא קל לצאת מחממה מבודדת אל העולם הגדול וחסר הרחמים וכל אחת בדרכה מנסה להילחם בטחנות הרוח של החיים שלהן.

נקודת המפנה בחייה ובתובנותיה של תרזה מגיעה מהמקום הכי לא צפוי, שבו היא נאלצת לשבור את תקרת הזכוכית של עצמה ולפרוץ את החומות הרגשיות שהיא בנתה סביבה כל החיים. היא יודעת שהבחירה הזו תאלץ אותה לשלם מחיר שלעולם לא שילמה – להפסיק לרצות אנשים ואולי אפילו לאכזב אותה, אבל דווקא הבחירה הקשה הזו היא זו שסוגרת עבורה את המעגל.

ספר מקסים שיישא אתכם על כנפיו אל עבר נופי איטליה המרהיבים והציוריים. אבל מעבר לכך, הספר הזה יגרום לכם לעצור רגע את מרוץ החיים ואולי לבחון מה תוקע אתכם, מהן חוויות הילדות שעיצבו את מי שאתם היום. ואולי, רק אולי, יצליח לגרום לכם לשבור (או להמס) איזו חומה בתוככם.

זהירות! אחרי שתסיימו לקרוא תתקשו מאוד לעצור את עצמכם מלעלות על הטיסה הראשונה לאיטליה…

Scroll to Top