דף הבית » כל הכתבות » תרבות » ספרים » "סיפור פרסי": הצצה אותנטית לאורח חייהם של יהודי איראן

"סיפור פרסי": הצצה אותנטית לאורח חייהם של יהודי איראן

בתקופה האחרונה יש לי פטיש קל לספרים, סדרות וסרטים שמבוססים על אירועים היסטוריים, בפרט לכאלו שמעניקים הצצה אותנטית לאורח החיים ולמאפייני התרבות של עמים ועדות שונות (עם נטייה קלה לחייהם של היהודים בארצות ערב). והספרים של פרי סני הם בדיוק, אבל בדיוק כאלה…

אחרי שקראתי בשקיקה את הספר "כורש הנסיך האחרון", התעורר בי חשק עז לגלות עוד קצת פרטים על התרבות ואורח החיים הססגוני של יהודי איראן (הלוא היא פרס) לפני פרוץ המהפכה ששינתה את הכל והפכה את איראן לאויב הגדול ביותר של מדינת ישראל.

את התשובות לכך, ועוד הרבה יותר, קיבלתי משני הספרים המקסימים של פרי סני: "תרנגול פרסי" ו"סיפור פרסי" (הוצאת אגם) – שני רומנים מקסימים שסחפו אותי היישר אל לב טהרן בצורה הכי אותנטית שיש. תוך כדי קריאה ממש יכולתי לשמוע את הקולות, לראות את הצבעים, להריח את הריחות ולטעום את המאכלים המסורתיים שהמתכונים שלהם גב מובאים בסוף כל ספר, מה שהופך הכל להרבה הרבה יותר מוחשי.

שני הספרים (יש עוד אחד בסדרה בשם "מכתבי אהבה מטהרן", אבל אותו לא קראתי) מגוללים את סיפורה של משפחת לוי – אברהים, מולוק ושלושת בנותיהם, מימיה בטהרן ועד העלייה לארץ. הכל מנקודת מבט אותנטית וחשופה מאוד שמעניקה הצצה לא רק להשתלשלות האירועים ולאורח החיים, אלא גם לחיי המשפחה הפרטיים, לתשוקות, לתסכולים, לתקוות ולאהבות הנכזבות.

"תרנגול פרסי"

"תרנגול פרסי" (הוצאת אגם) הוא הספר הראשון בסדרה שעלילתו מתרחשת בטהרן ועוקבת כאמור אחר קורותיה של משפחת לוי: אבי המשפחה, אברהים הוא מתווך ידוע, מכובד ומוערך שבין לקוחותיו נמנים שועי פרס. הוא אוהב את עבודתו, את קשריו הענפים עם הצמרת המדינית ואת הכבוד שרוחשים לו היהודים והמוסלמים כאחד. גם את מולוק אשתו הוא אוהב מאוד, אם כי הוא לא תמיד נאמן לה וחוטא מידי פעם מהצד, בעיקר עם נשים מוסלמיות אסורות.

מולוק, אם המשפחה, היא אישה חזקה ואינטליגנטית. היא לא טיפשה ומכירה היטב את בעלה, אך גם היא אוהבת אותו מאוד ולא פעם אף מוכנה להעלים עין ולסלוח לו על חטאיו הקטנים מהצד. בסופו של דבר, היא יודעת, הוא יחזור הביתה, אליה.

אבל, לצד החיים הנוחים, הפרנסה הטובה והכבוד הרב שלו הם זוכים, יש גם עננה שמרחפת מעל הזוג לוי – בנים. למולוק ואברהים יש שתי בנות שאותן הם אוהבים מאוד, אבל כיאה לרוח התקופה, משאת נפשם היא לבן זכר, ואת זה לא ניתן הרי לקרנות בכסף או בכבוד. לאחר אכזבה מרה ולידת בת שלישית, שוקעת מולוק למרה שחורה וכל ניסיונותיו של אברהים לעודד אותה עולים בתוהו.

הדרך שאותה הם עוברים, יחד ולחוד, התשוקות הנסתרות של כל אחד מהם, חינוך הבנות, ההתמודדות עם הפיתויים השונים והקשיים הכה שגרתיים בזוגיות, מתוארים בצורה אמיתית וחשופה, ללא מסכות ובלי לייפות את המציאות. עד לרגע שבו עולמם המוכר מתערער כאשר אל טהרן מגיע הרצל, נציג הסוכנות היהודית, שנוטע בהם את הזרע הציוני הראשון, שלימים יינבט ויגרום להם להותיר את כל חייהם ורכושם מאחור ולעלות לארץ הקודש המובטחת.

לעמוד הספר "תרנגול פרסי" באתר 'אגם' (כולל פרק ראשון לקריאה ואפשרות לרכישה במחיר מוזל) – לחצו כאן

"סיפור פרסי"

הספר הזה, 'סיפור פרסי' (גם הוא בהוצאת אגם) ממשיך את עלילת הספר הקודם ועלילתו מתרחשת כאן, בארץ ישראל. למרות התקוות והציפיות מהארץ המובטחת (ואולי בגללן), לא קל לבני משפחת לוי להסתגל לארץ החדשה וגם כאן מתוארים הקשיים שלהם מנקודת מבט אישית ומנקודת מבט משותפת:

אברהים שנאלץ לוותר על חיי המותרות בטהרן ועל מעמד הכבוד שהיה לו, מתקשה להסתגל למגורים בצריף הקטן. מולוק מתקשה להתגבר על תשוקותיה הנסתרות להרצל נציג הסוכנות היהודית ולכל אחת מבנותיהן יש את הקשיים שלה, שחלקן כרובן קשורות למה שהותירו מאחוריהן.


מעבר לתיאורים ולכתיבה המקסימה, יש בספרים האלו (בעיניי) משהו שהופך אותם לשונים ומיוחדים, ואולי זה סוד הקסם שלהם – השילוב המדויק של מילים וניבים בפרסית שכמו מתבל את העלילה בתיבול פרסי עדין, שרק מחבר עוד יותר את הקורא אל העלילה. ואם זה לא מספיק, הרי שהמתכונים המובאים בסוף כל ספר חותמים את המעגל וקושרים יחד את הסיפור כולו ואת זיכרון הטעם הטוב שנשאר ממנו. מקסים!

לעמוד הספר "סיפור פרסי" באתר 'אגם' (כולל פרק ראשון לקריאה ואפשרות לרכישה במחיר מוזל) – לחצו כאן
Scroll to Top