דף הבית » כל הכתבות » עוד כל מיני » יוזמות עם ערך » נגישות ושילוב של כבדי ראייה: הלכה למעשה

נגישות ושילוב של כבדי ראייה: הלכה למעשה

לגו ללימוד כתב ברייל, משחקים שמותאמים גם לכבדי ראייה וכיתוב ברייל על מוצרים – תכירו את החברות שהחליטו להפסיק להפריד ולהתחיל לשלב. וכן, יש גם גאווה ישראלית.

אנחנו מדברים כל הזמן, ובצדק, על החשיבות של שילוב אנשים עם צרכים מיוחדים בקהילה. במובנים רבים זה באמת קורה, יש המון דברים מונגשים ואני מאמינה שמה שעוד לא מונגש – יונגש בקרוב.

אבל (אתם כבר יודעים שתמיד יש אבל)… בעיניי, שילוב אמיתי בחברה הוא לא רק לייצר פתרונות שמותאמים לאנשים עם מוגבליות, אלא בדיוק להפך – לייצר פתרונות שיאפשרו גם לבעלי המוגבלויות ליהנות מאותם מוצרים שמיועדים לקהל הרחב ולא רק ממוצרים שיוצרו במיוחד עבורם. זו המשמעות האמיתית של שילוב בעיניי. זה נכון כמובן לגבי כל סוג של מוגבלות, אבל הפעם אני רוצה להתמקד כאן בשילוב של כבדי ראייה ולפרגן למותגים שמנגישים גם עבורם את המוצרים שלהם…

הערה קטנה לפני שמתחילים: מכיוון שבשילוב עסקינן, המטרה שלי הייתה למצוא מוצרים "רגילים" שמונגשים גם לכבדי ראייה (ולא בהכרח מוצרים שמיועדים מראש לכבדי ראייה). אני מודה שלא היה קל למצוא כאלה, אבל מצאתי. אמנם לא הרבה, ובעיקר מחו"ל, אבל מצאתי. חוץ מזה, שתוך כדי עבודה על התחקיר הזה זיהיתי מעין מגמה שהולכת ומתרחבת בכל העולם, וזה ממש אבל ממש משמח אותי… אגב, חלק מהמוצרים שתמצאו כאן הם אכן מוצרים שמיועדים לכבדי ראייה, והסיבה שבגללה החלטתי לשלב אותם היא שמדובר ביוזמות חברתיות של מותגים "רגילים". מוכנים?

הערה קטנה נוספת: קחו בחשבון שמטבע הדברים, רוב המוצרים שסקרתי כאן הם עם כתב ברייל באנגלית (פרט למוצרים הישראלים כמובן)…

LEGO: ערכת לגו ללימוד כתב ברייל

המיזם הראשון והמקסים שעליו אני רוצה לספר לכם הוא ה-LEGO® Braille Bricks! פרי שיתוף פעולה של חברת LEGO כמובן, קרן LEGO ומספר עמותות לעיוורים, שהושק כפיילוט ממש באפריל האחרון (2019) ועתיד להיות משווק בסביבות ספטמבר השנה (2020).

הערכה הזו מורכבת מ-250 לבני לגו "רגילים" (שתואמים לחלוטין את כל ערכות הלגו המוכרות), רק שכאן מספר הבליטות שעל כל לבנה הוא זהה למספר הבליטות המשמשות לכתיבת אותיות ומספרים בכתב ברייל. כך למעשה משמשת הערכה גם למטרת לימוד כתב ברייל, אבל חשוב מכך – כדי לאפשר לכל הילדים לשחק ולהרכיב לגו ביחד. נכון מהמם?

UNO: משחק הקלפים המפורסם בשילוב כתב ברייל

משחק הקלפים UNO בשילוב כתב ברייל (תמונה באדיבות: UNO® Introduces)

גם חברת הצעצועים הבינלאומית Mattel (שמייצרת גם את בובות הברבי) זיהתה את הצורך בשילוב של כבדי ראייה "בחיים עצמם" ובשיתוף פעולה מקסים עם הפדרציה הבינלאומית לעיוורים, השיקה את משחק הקלפים המוכר והאהוב גם בגרסה המשלבת כתב ברייל (באנגלית).

חפיסת הקלפים הזו, UNO Braille, עוצבה כך שבפינת כל קלף יש כיתוב ברייל שציין את הצבע ואת המספר או הפעולה של הכרטיס. גם על אריזת המשחק יש כיתוב ברייל (בשני הצדדים) ואם זה לא מספיק – הגדילו בחברה לעשות ושילבו על האריזה הפנייה בכתב ברייל כמובן לאתר ייעודי (UNOBraille.com) שבו ניתן למצוא הוראות משחק להורדה הכוללות BRF – קבצים הניתנים לקריאת ברייל. ולפני שתצקצקו דעו שכבדי ראייה יכולים לקבל את הוראות המשחק גם בגרסה המותאמת להקראה קולית באמצעות אלקסה ו-Google Home.

פאטצ'ים בכתב ברייל

פאטצ'ים בכתב ברייל של Braille Code Inc (התמונה מאתר החברה)

את הרעיון הכה פשוט אך כה גאוני הזה, יזמה גרייסי בנדית (Gracie Benedith), אמא לילד עיוור שחיפשה דרך יעילה ללמד אותו להתלבש ולהתארגן בכוחות עצמו. עם הזמן היא הבינה שהקושי העיקרי שלו הוא לזהות את הצד הנכון בנעליים, גרביים, חולצות וכדומה, ומכאן בדיוק נולד הרעיון שהוביל אותה להקמת ה-"Braille Code Inc".

מדובר בפטצ'ים ייעודיים שעליהם מצוין הכיוון הנכון (גב, שמאל או ימין), בכתב ברייל כמובן. כל מה שנותר זה לחבר אותם לצד הנכון של הבגד, הגרב ו/או הנעל הנכונה (פאטצ' עם כיתוב ברייל 'ימין' לנעל ימין וכך הלאה). זהו. פשוט וגאוני לא?

תוויות ברייל לכבלי חשמל

תוויות מיוחדות בכתב ברייל שמיועדות לסימון כבלי החשמל השונים. התוויות שעוצבו על ידי המעצבת חן שוון (Chen Shuwen) ונמכרות דרך אתר Tuvie מיוצרות מבד עבה, כאשר בצידן האחד יש כיתוב ברייל שמתאר את השימוש ומהצד השני אייקון וקיצור באנגלית, כך שהן ממש לא מיועדות רק לכבדי ראייה אלא לגמרי עבור כולם!

קובייה הונגרית בכתב ברייל

קובייה הונגרית בכתב ברייל של המעצב קונסטנטין דץ (התמונה מהאתר הרשמי)

המעצב קונסטנטין דץ (Konstantin Datz) החליט להנגיש גם את משחק הקובייה המפורסם והמהנה ועיצב קובייה שהצבעים בה כתובים בכתב ברייל. פשוט ומעולה!

אריזות מוצרי הטיפוח של L'OCCITANE

מוצרי טיפוח עם כתב ברייל של L'OCCITANE (התמונה מאתר החברה)

חברת הטיפוח הצרפתית והמשובחת לאוקסיטן (L'OCCITANE) הייתה מהחברות הראשונות שהחלה עם המגמה המשלבת וכבר בשנת 1997 הוסיפה לאריזות המוצרים שלה כיתוב ברייל. יוזמה שהיא חלק מהפעילות הענפה של קרן לאוקסיטן (L'OCCITANE Foundation) שפועלת עד היום כדי לסייע ללקויי ראייה בכל רחבי העולם.

ספל קרמיקה עם כיתוב ברייל

ספל קרמיקה עם כיתוב ברייל של המעצב Jeff Longtin (תמונה מאתר COROFLOT)

יוזמה מקסימה של מעצב הקרמיקה ג'ף לונגטין (Jeff Longtin) שעיצב ספל קרמיקה עם כיתוב רגיל וכיתוב ברייל. מהמם ואפילו מרגש בעיניי!

המחווה המהממת של קבוצת הבייסבול Orioles

כיתוב ברייל על מדי קבוצת הבייסבול אוריולס (התמונה מהטוויטר של הקבוצה)

בספטמבר 2018 החליטה קבוצת הבייסבול המקצועית Orioles לעלות על המגרש עם חולצות ששם הקבוצה מקדימה ושמות השחקנים מאחור מופיעים עליהן בכתב ברייל. בנוסף, חולקו לאוהדים שלטי עידוד בכתב רגיל ובכתב ברייל וגם לוח התוצאות הוצג גם בכתב ברייל.

המחווה המרגשת הזו הייתה כאות הוקרה לציון 40 שנה למעבר של מטה הפדרציה הלאומית לעיוורים לבולטימור, ולמרות שבסופו של דבר הם הפסידו במשחק – הם בטוח ניצחו במיליון דרכים אחרות ואת המשחק הזה לא ישכחו להם.

כחול לבן: מוצרים ישראליים עם כיתובי ברייל

לשמחתי הרבה, גם כאן בארצנו הקטנטונת מצאתי כמה יוזמות פרטיות ונפלאות שמשלבות כתב ברייל על המוצרים. מעט, מאוד מעט, מעט מידי, אבל גם זה משהו. חוץ מזה שזו סיבה מספיק טובה לפרגן להם בענק ולקוות שהמותגים הגדולים ישאבו מהם השראה…

העוגות המונגשות של הקונדיטורית אופירה טלמור

עוגות עם כיתוב ברייל של אופירה טלמור

אופירה טלמור היא קונדיטורית, בעלת קונדיטוריית בוטיק פרווה, שמתמחה אך ורק בעוגות וקינוחי פרווה כשרים (הנה האתר שלה: מומלץ בלי קשר).

על היוזמה הסופר מהממת להוסיף תוויות ברייל למארזי העוגות שלה, החליטה אופירה לאחר שלקוחה, בעלת לקות ראייה, הזמינה ממנה משלוח של מספר עוגות. אופירה מספרת שרק כשסיפקה לה את המשלוח הבינה שמכיוון שכל המארזים שלה זהים, הלקוחה תתקשה להבחין בין העוגות השונות. בשלב הזה החליטה אופירה לסייע ללקוחה ויחד הן ישבו וסימנו על האריזות סימונים נסתרים שיאפשרו לה לזהות את סוג העוגה.

כשהלקוחה פנתה לאופירה שוב לאחר מספר חודשים כדי להזמין עוגות נוספות, הבינה אופירה שעליה למצוא פתרון מתאים והולם יותר. היא פנתה למאיר ברבי שבקיא בענייני נגישות, ובעזרתו ייצרה את התוויות בכתב הברייל. מהמם בעיניי. שאפו ענקי!

יין yossi: בקבוק היין הראשון בעולם עם כתב ברייל

"יין yossi" שייצר יוסי סמואלס בנם של מייסדי ארגון שלוה בשיתוף יקב הרודיון, הוא היין הראשון בעולם (ע"פ הצהרת החברה) שהורכב ע"י אדם עיוור וחירש ושבקבוקו מונגש באמצעות כתב ברייל. אבל בעיניי, היין הזה הוא הרבה מעבר ליין שעל בקבוקו יש גם כיתוב ברייל, ולמעשה הוא מספר סיפור שלם על נגישות – ולכן גם בחרתי לסיים איתו:

יוסי סמואלס בן 41, בנם של מייסדי ארגון שלוה קלמן ומלכי סמואלס, נותר עיוור, חירש ונכה לאחר שנפגע מחיסון פגום שקיבל בגיל שנה. 8 שנים לקח לו ללמוד לתקשר עם הסביבה באמצעות מגע ושפת הסימנים במגע וליצור קשר עם סביבתו, אבל זה לא עצר אותו מלהגשים את חלומו להפוך ליינן. הוא למד בישראל, לאחר מכן בצרפת וחזר לארץ כשהוא נחוש לייצר יין שעליו יהיה חתום.

בעקבות חלומו של יוסי, נוצר קשר בין ארגון שלוה ליקב הרודיון ויוסי החל במלאכת הרכבת "בלנד" היין הייחודי שלו, תוך שהוא "מנצל לטובה" את חושי הטעם והריח המחודדים שלו בעקבות עיוורונו וחירשותו. לאחר ניסיונות, טעימות, שינויים והרכבות, נוצר היין הראשון בעולם שהורכב ע"י אדם עיוור וחירש ושבקבוקו מונגש באמצעות כתב ברייל. היין נמכר בחנות של מרכז שלוה בירושלים וג'יימס ריצ'רדסון דיוטי פרי.

נו… מה אתם אומרים? אני חייבת להודות שבי זה מעורר אופטימיות ואני מקווה, הלוואי, שהפוסט הזה ייצור באזז שיגרום לחברות ולעסקים נוספים להנגיש את כל המוצרים שלהם, לכל הצרכנים. מי יודע?? מבחינתי, גם אם חברה אחת תשאב מכאן השראה – עשיתי את שלי :-). תהיו טובים!

Scroll to Top