דף הבית » כל הכתבות » תרבות » ספרים » 5 ספרי עיון שהם מורי דרך

5 ספרי עיון שהם מורי דרך

אתמול הכנתי עם עומר שיעורי בית וחשבתי לעצמי כמה הייתי רוצה לחזור אל ספסל הלימודים. כמה זה כיף שיש מישהו שמדריך ומנחה אותך בכל מה שחשוב וצריך לדעת. כשאנחנו בוגרים (ואדבר בשם עצמי) לא תמיד יש לנו את הזמן ובעיקר לא את הכסף והריכוז ללמוד ובכל זאת, העולם משתנה ללא הרף וחייבים לפעמים להיעזר בקצת הדרכה מבחוץ…

כנראה שהצורך הזה הוא שהביא לשגשוג בספרי לימוד של החיים – כאלו שמעשירים את הידע בכל תחום חיים אפשרי. ממדריכי טיולים, דרך העצמה אישית וחינוך ועד לימוד עסקי. הנה המלצות לכמה משובחים שבהם שממש, אבל ממש כדאי שיהיו לכם בבית:

"המשפחה המטיילת"

סדרת מדריכי טיולים למשפחות שהגתה, כותבת ומוציאה לאור שלומית יפת-ביאליק המקסימה, אותה זכיתי להכיר כלקוחה שלי. יש המון אנשים שמטיילים עם המשפחות שלהם לחו"ל ולא תמיד קל למצוא אינפורמציה למקומות לינה, אירועים ומסלולים מומלצים במקומות שונים בעולם שכדאי לבקר בהם עם הילדים. אין מה לעשות, טיול עם ילדים דורש היערכות אחרת והמדריכים האלו פשוט משובחים להפליא!

בסדרה יש כרגע מדריכים לצפון איטליה, להולנד, ליער השחור, לסלובניה וצפון קרואטיה ולפריז וממש בקרוב יוצא מדריך נוסף לאוסטריה. כל אחד מהמדריכים כולל אינפורמציה מעניינית, חיונית וחשובה על היעד – החל מרשימת ציוד שכדאי לקחת, דרך מקומות ששווה לבקר בהם והכי חשוב: המלצות למסלולים!

הספרים מאוירים בצורה מקסימה ומשולבים בהם תמונות אותנטיות שצילמה שלומית בטיוליה עם משפחתה. בנוסף לספרים יש גם חוברות הפעלה לילדים לכל אחד מהיעדים ובהם משחקים, חידות ומקום בו יכולים הילדים לכתוב את חוויות המסע שלהם. פשוט מהמם!

"How to manage in English"

בעידן הגלובלי רבים מאיתנו מתנהלים עם אנשים מחו"ל באנגלית, בעיקר עצמאיים ואנשי עסקים. לצערי הרב לימודי האנגלית של מערכת החינוך הישראלית לוקה בחסר (בלשון המעטה) ולכן במציאות אנחנו עושים המון טעויות קטנות באנגלית.

הספר של המנטור הוותיק לאנגלית עסקית לורי אוברמן יצא כבר בשנת 2010 ולאחרונה הושקה מהדורה חדשה שלו שכוללת גם דיסק. הספר מתמקד בנושאים בהם נדרש איש העסקים על בסיס יום-יומי כגון כתיבת מיילים עסקיים, שיחות טלפון עסקיות, ניהול משא ומתן, הכנת מצגת עסקית ועוד.

יש בו קטעים באנגלית לצד תרגום והסברים בעברית והוא ללא ספק משמש מורה דרך מצוין. הוא קריא ולא מתוסבך ואם הוא היה קצת קטן יותר (בגודל של מחברת, נגיד…) הוא היה מושלם לנשיאה בכל תיק, כל הזמן!

"תקשורת למצוינות – NLP ארגון עצבי לשוני"

download (3)

שיטת ה-NLP שעוסקת בתקשורת בין אנשים הפכה לטרנד מטורף בשנים האחרונות ולא בכדי. גם בעיניי השיטה הזו פשוט עובדת, אולי בגלל שהיא מתבססת על הניסיון להבין איך אנחנו חושבים ולמה אנחנו מתנהגים בצורה מסוימת ובכך מגבירה את היכולת שלנו לשנות את דפוסי החשיבה המוטמעים בנו ולהיפטר מהרגלים ישנים.

הספר הזה, של לילי כהן (הוצאת "טפר") הוא קורס קריא ללימוד השיטה. לאחר שלמדה את השיטה בעצמה החליטה לילי "לתרגם" אותה לעם והספר הוא בדיוק כזה. לצד המושגים המקוריים (שרובם באנגלית) יש הסברים מפורטים והספר פשוט מעביר מסע לימוד והתפתחות מקסים. גם אם אתם לא מחסידי השיטה – אני מבטיחה לכם שיהיו לכם המון כלים לאמץ ממנו!

"להבין את עצמך, את משפחתך ואת ילדייך"

הספר של אחי יותם (הוצאת אוריון) מבוסס על סדרת ההרצאות שלו בנושא התאוריה של הפסיכולוג-פילוסוף אלפרד אדלר, שסובר כי כשאנחנו באמת מבינים את עצמנו אנחנו יכולים להבין טוב יותר את הסביבה ומשם הדרך לפתרון בעיות ביחסינו עם הקרובים אלינו פשוטה בהרבה.

הספר הוא בעצם מעין סיכום של ההרצאות השונות של יותם בנושא ועוסק בנושאים כמו התפתחות האישיות בבגרות ובילדות, ההשפעה של סגנון החיים והמשפחה על מי שאנחנו, המערך המשפחתי, דרכים לפתרון קונפליקטים, שיטות חינוך וכו'. מעניין!

"נכתב בטעות"

למרות התחזיות על מותה של הספרות הכתובה, לפעמים נדמה לי שיותר ויותר אנשים מוציאים ספרים וזה כמובן אושר גדול. הספר הזה שהוציאה העורכת הספרותית הוותיקה עדי איצקוביץ' (הוצאת מדיה 10) פורש את 30 הטעויות הנפוצות ביותר שעושים אותם סופרים בתחילת דרכם ובעיניי זהו ספר חובה לכל מי שחושב להוציא ספר (למרות שזה מרתק גם מי שאוהב לכתוב, כמוני).

בספר 4 קטגוריות – טעויות כתיבה לשוניות, טעויות כתיבה מבניות, טעויות כתיבה ספרותיות וטעויות מיוחדות לז'אנרים השונים. זה באמת ספר מלא אינפורמציה מעשית ששם מראה אל מול עיניו של הכותב ומאפשר לו ללמוד או לתקן בדיעבד את הטעויות. מעולה!

איזה כיף ללמוד…

Scroll to Top